Wrocław: Rezydencja Święta Jadwiga – Orpea rusza z przebudową zabytkowego szpitala na dom opieki źródło: materiały inwestora

Wrocław: Rezydencja Święta Jadwiga – Orpea rusza z przebudową zabytkowego szpitala na dom opieki

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Polski oddział francuskiej grupy Orpea już od kilku lat przygotowywał się do zagospodarowania części zespołu klasztornego bonifratrów na Przedmieściu Oławskim. Zaplanował ponad 130 miejsc dla seniorów wymagających opieki. Skorzystają z niej za prawie dwa lata.
Orpea Polska Sp z o.o. podpisała 18 sierpnia umowę z HOCHTIEF Polska S.A. na generalne wykonawstwo przy realizacji inwestycji przy ul. Pułaskiego 2-6 na wrocławskim Przedmieściu Oławskim. Chodzi o przebudowę poszpitalnych budynków na cele usługi opieki i ochrony zdrowia. Zakres prac obejmuje wykonanie "pod klucz". Rozpoczną się wkrótce, a potrwają 19 miesięcy. Obiekt zostanie oddany do użytku wiosną 2022 roku.

Standard premium

Rezydencja Święta Jadwiga (na terenie zabytkowego zespołu klasztornego bonifratrów) to ośrodek w standardzie premium o powierzchni użytkowej około 5,9 tys. mkw. (całkowitej ponad 7,1 tys. mkw.) Znajduje się w nim 135 miejsc w 84 jedno- i dwuosobowych pokojach. Pensjonariusze mają do dyspozycji m.in. Centrum Alzheimera, pokoje dla podopiecznych w stanie apalicznym oraz rozmaite sale (rehabilitacyjna, terapii zajęciowej oraz, na każdym piętrze, pobytu dziennego i spotkań z rodziną). Skorzystają też z kaplicy, biblioteki, gabinetu kosmetycznego, kuchni z restauracją, pomieszczenia z hydroteapią oraz tarasu widokowego.
Inwestor przewidywał utworzenie 80 etatów. Średnia cena pobytu miała wynosić 5,5 tys. zł/miesiąc. Na terenie ośrodka miało powstać ponad 20 miejsc parkingowych.
fot. Jakub Zazula

50 lat użytkowania

Spółka z grupy Orpea otrzymała pozwolenie na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku już w czerwcu 2018 roku. Projekt przygotowała pracownia Mazur Arquitectos&Ingenieros Asociados Sp. z o.o. z Mirkowa.
REKLAMA
W czerwcu podpisaliśmy umowę użytkowania na pięćdziesiąt lat na część obiektu (tak zwane budynki B i C), jednak pracujemy nad tym projektem już od półtora roku. Prace budowlane planujemy rozpocząć jesienią. Dom opieki uruchomimy w ciągu dwóch lat – informowała nas wówczas Beata Leszczyńska, prezes zarządu Orpea Polska. – Bryła budynku pozostanie bez zmian. Wprowadzimy tylko lekkie modyfikacje w zakresie okien i dachu – zgodnie z uzgodnieniami z miejskim konserwatorem zabytków.
fot. Jakub Zazula

Kolejne ośrodki w planach?

To będzie drugi obiekt tego typu we Wrocławiu należący do grupy Orpea. W styczniu 2018 roku zakupiła centrum Angel Care (obecnie Rezydencja na Dyrekcyjnej), zamieszkałe przez 120 osób. Planuje je powiększyć o 100 łóżek. Firma nie wyklucza dalszej ekspansji miasta.
Widzimy duży potencjał miasta w obszarze opieki dla seniorów, jednak w najbliższej perspektywie skupiamy się na tych dwóch inwestycjach – mówiła Beata Leszczyńska.
Dodaje, że ich strategia opiera się na budowie domów opieki oraz klinik w największych polskich miejscowościach, dlatego Wrocław był oczywistym wyborem.
Dodatkowo, wybieramy miejsca dobrze zlokalizowane i skomunikowane – chcemy, by nasi seniorzy mieszkali blisko infrastruktury miejskiej oraz instytucji kultury, czyli pozostawali w centrum tętniącego życiem miasta – stwierdzała prezes zarządu Orpea Polska.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Ignis84(gość)
Mam nadzieję, że nie zrównają ogrodu z ziemią i nie posadzą niskiej trawki. Jeszcze się jakieś drzewa zachowały, które są domem dla ptaków a nam dają ochłodę.
REKLAMA