Najwyższy biurowiec w Katowicach, 133-metrowy .KTW II ma pozwolenie na użytkowanieTDJ Real Estate

Najwyższy biurowiec w Katowicach, 133-metrowy .KTW II ma pozwolenie na użytkowanie

Orzech
Orzech
.KTW
adresKatowice, Roździeńskiego 1
inwestorTDJ Estate Sp. z o.o.
projektantMedusa Group
REKLAMA

Niemal 2,5 roku od rozpoczęcia realizacji najwyższy budynek biurowy w Katowicach i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – .KTW II, uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac związanych z wykańczaniem powierzchni najmu w biurowcu realizowanym przez TDJ Estate Sp. z o.o. 133-metrowej wysokości budynek .KTW to flagowa inwestycja tego znanego inwestora, którą tworzą dwa budynki zlokalizowane tuż obok Spodka w samym centrum Katowic.

TDJ Real Estate

– Pozytywna decyzja w sprawie możliwości użytkowania .KTW II to dla nas zwieńczenie ponad dwóch lat pracy nad realizacją obiektu. Czujemy ogromną satysfakcję, ponieważ podjęliśmy się ambitnego i wymagającego zadania, które ukończyliśmy w terminie i zgodnie z założonym budżetem. Stawiliśmy czoła wyzwaniu, jakim była budowa pierwszego wysokościowego budynku komercyjnego w regionie, skoncentrowanego na małej powierzchni w centrum miasta, rezygnując przy tym ze wsparcia generalnego wykonawcy – mówi Piotr Sołtysik, senior project manager w TDJ Estate, odpowiedzialny za budowę .KTW II.

Procedura przetargowa na realizację .KTW II wystartowała w kwietniu 2019 r. Pół roku później na terenie inwestycji pojawiły się dwa żurawie wieżowe – wśród nich dźwig o wysokości podnoszenia 193 metrów, który został wyprodukowany w Niemczech na specjalne zamówienie. W kwietniu 2020 rozpoczęto montaż elewacji, którą tworzy 4,4 tys. szklanych paneli. Natomiast pod koniec lutego 2021 roku .KTW II osiągnął najwyższy punkt konstrukcyjny. W trakcie budowy zużyto 22 tys. m sześc. betonu oraz 3,5 tys. ton stali.

TDJ Real Estate

– Budynek doskonale wpisuje się w miejską przestrzeń i wzbogaca wizerunek Katowic, wyznaczając jednocześnie nowe trendy w swojej kategorii. Jesteśmy dumni, że firma Gleeds mogła wykorzystać swoje doświadczenie w sektorze inwestycji biurowych i brać udział w realizacji tego prestiżowego przedsięwzięcia przeprowadzonego z poszanowaniem zasad budownictwa zrównoważonego – komentuje Adam Horak, Gleeds Polska, Head of Katowice Office, Associate Director.

Wszystkie działania podejmowane na terenie budowy zostały przeprowadzone z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, co udowadnia statuetka "Buduj Bezpiecznie" przyznana .KTW II przez Państwową Inspekcję Pracy. Biurowiec otrzymał również certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent, który potwierdza, że obiekt został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i odpowiedzialnych systemów zarządzania. Uzyskany wynik 79,7 proc. to jedna z najwyższych not przyznanych na katowickim rynku biurowym. W biurowcu wdrożono także nowoczesne systemy i instalacje zgodnie z normami WELL Health-Safety Rating – wszystko po to, by zadbać o zdrowie użytkowników, a w przyszłości móc uzyskać certyfikat potwierdzający najwyższy standard obiektu w zakresie wellbeingu.

TDJ Real Estate
REKLAMA

– .KTW II, podobnie jak jego starszy brat, to synonim nowoczesności, wysokiej jakości i dbałości o każdy szczegół na wszystkich etapach projektowania i budowy. Spełnia wszelkie wymagania stawiane przed biurowcami najwyższej klasy, a to plasuje go w czołówce najciekawszych obiektów komercyjnych w kraju i CEE. Od początku w centrum postawiliśmy potrzeby i oczekiwania przyszłych użytkowników, dlatego jesteśmy przekonani, że zastosowane rozwiązania zapewnią naszym najemcom poczucie komfortu i bezpieczeństwa sprzyjające ich dobrostanowi – mówi Kamil Krępa, dyrektor ds. najmu i zarządzania portfelem nieruchomości w TDJ Estate.

.KTW I i .KTW II to kompleks biurowy połączony trzypoziomowym garażem podziemnym, zlokalizowany w Katowicach, w sąsiedztwie Strefy Kultury. Pierwszy obiekt mierzy 66 metrów wysokości i liczy 14 kondygnacji, a jego budowa zakończyła się w 2018 roku i trwała blisko dwa lata. Drugi osiągnął wysokość 133 metrów, a liczba kondygnacji wynosi 31. Parter i kondygnacja +1 w obu budynkach zostały przeznaczone na funkcje handlowo-usługowe. Łącznie biurowce .KTW odpowiadają za podaż 58 tys. mkw. powierzchni biurowej i 3,7 tys. mkw. przestrzeni handlowej.

fot. Jakub Zazula
TDJ Real Estate

Inwestycja odzwierciedli transformację Katowic

– Sześć lat temu zaprezentowaliśmy koncepcję architektoniczną kompleksu .KTW, przygotowaną we współpracy z pracownią Medusa Group, a dziś ta wizja stała się rzeczywistością. W miejscu wyburzonego wcześniej budynku, będącego dawną siedzibą Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych projektu Jerzego Gottfrieda, powstały biurowce wyróżniające się prostotą formy i siłą wyrazu, które tworzą spójną całość ze Strefą Kultury. Jesteśmy dumni, że dzięki śmiałym decyzjom, odrzucaniu kompromisów i przede wszystkim zdeterminowanemu podejściu osób pracujących przy tym projekcie, zrealizowaliśmy inwestycję, która doskonale odzwierciedla transformację Katowic z ośrodka przemysłowego w miasto nowoczesnych usług biznesowych – mówi Bartłomiej Solik, partner zarządzający w TDJ Estate.

Obecnie we wnętrzach .KTW II trwa przygotowanie do prac wykończeniowych na powierzchniach najmu. Pierwszy najemca, PwC Service Delivery Center, wprowadzi się do budynku na początku 2023 roku i zajmie dziewięć pięter

TDJ Real Estate

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA