Otworzono nową, wielką fabrykę owadów w Polsce Materiały prasowe

Otworzono nową, wielką fabrykę owadów w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna duża inwestycja w województwie lubuskim, w zachodniej części Polski. W miejscowości Karkoszów, w powiecie sulęcińskim, w gminie Krzeszyce otworzono fabrykę owadów.

Inwestorem jest firma HiProMine, czołowy polski producent alternatywnego białka, tłuszczu oraz nawozu pochodzenia owadziego. Zakład produkcyjny w Karkoszowie ma powierzchnię ponad 20 tys. metrów kwadratowych.

– „Zakładamy, że produkcja w nim będzie rosła zgodnie z założeniami naszego biznesplanu do maksymalnych mocy, które zamierzamy osiągnąć na koniec tego roku. Wówczas nasz potencjał produkcyjny powinien zwiększyć się około 40-krotnie w porównaniu do obecnych możliwości. Inwestycja w Karkoszowie ma zapewnić nam skokowy rozwój i pozwolić odgrywać czołową rolę na europejskim rynku, przed którym rysują się bardzo ciekawe perspektywy rozwoju” – powiedział prezes Michał Pokorski, cytowany w komunikacie.

– „Obecne prognozy mówią, że w 2030 roku luka w produkcji paszy dla łososia sięgnie 860 tys. ton, a innowacyjne surowce, w tym również owady, będą w stanie dostarczyć około 140 tys. ton. Stąd producenci pasz oczekują od poddostawców znacznego zwiększenia mocy, co wiąże się z budową nowych fabryk. Chcemy to wykorzystać i już od kilku miesięcy przygotowujemy się do budowy kolejnego zakładu” – powiedział założyciel i członek zarządu HiProMine Damian Józefiak.

HiProMine rozpoczęła już produkcję owadów w nowej fabryce, w której rocznie zamierza produkować 50 tys. ton produktów na bazie owadów, w tym 25 tys. ton białka i tłuszczu.

Na razie jest to produkcja testowa. Firma chce zweryfikować instalacje, technologie i zbadać warunki hodowlane. Oferta skierowana jest głównie na rynek karm dla zwierząt domowych oraz pasz dla hodowli ryb, a także zwierząt gospodarskich i ogrodnictwa.

HiProMine zainwestowało w nową fabrykę w Karkoszowie, w województwie lubuskim blisko 225 mln zł. 32,37 mln euro pochodziło z pożyczki przyznanej przez BGK. 51 mln zł inwestor pozyskał z emisji akcji. Firma HiProMine otrzymała też dotacje i granty.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Atlas Ward Polska z Wrocławia.

O firmie HiProMine:

HiProMine to polska firma z siedzibą w Robakowie pod Poznaniem (gmina Kórnik, powiat poznański). Powstała w 2015 roku, a zamierzeniem założycieli było rozwiązanie problemów takich jak:

REKLAMA

- rosnące zapotrzebowanie na białko organiczne,

- nie marnowania żywności,

- wykorzystanie naturalnego potencjału owadów na skalę globalną.

Wszystko to jest możliwe przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko, dzięki swoistym cechom gatunkowym owadów oraz opatentowanej technologii HiProMine.

Działania założycieli i zaangażowanych pracowników to odpowiedź twierdząca na pytanie, czy żywność może być zrównoważona. Połączenie natury i technologii pozwoliło stworzyć łańcuch pokarmowy, w którym owady pełnią rolę pomostu pomiędzy roślinnymi odpadami przemysłu rolno spożywczego, a ich konwersją na pełnowartościowe produkty.

Pierwsze lata działalności skupiały się na setkach testów, eksperymentów i doskonaleniu autorskiej technologii, tak by była wydajniejsza, bardziej ekologiczna i pozwalała stworzyć jak najlepszej jakości produkty końcowe.

Aktualnie HiProMine jest dostawcą alternatywnego białka na skalę europejską, wytwarzanego poprzez innowacyjną, autorską technologię przemysłowej hodowli owadów.

Oferta spółki skierowana jest głównie na rynek karm dla zwierząt domowych i pasz dla hodowli ryb, a także zwierząt gospodarskich i ogrodnictwa. Firma posiada pełną integrację pionową procesu produkcji – począwszy od własnego materiału genetycznego, po produkt końcowy.

HiProMine jest jedyną firmą w Polsce i jedną z kilku w Europie oferującą produkty pochodzenia owadziego w ilościach przemysłowych. Spółka jest notowana na NewConnect od 2022 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA