Otworzono oferty w przetargu na budowę nowego, wielkiego Szpitala Onkologicznego we WrocławiuMateriały inwestora

Otworzono oferty w przetargu na budowę nowego, wielkiego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu

REKLAMA

W poniedziałek, 9 stycznia otworzono oferty w przetargu na projekt budowlany i realizację nowego, wielkiego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Wpłynęło łącznie pięć ofert. Po otwarciu kopert okazało się, że najtańsza oferta, to prawie 1,056 miliarda złotych, najdroższa prawie 1,42 miliarda złotych.

Najtańsza oferta jest o 40 mln zł droższa od zakładanego przez inwestora budżetu. To oferta firmy PORR S.A.

– Dzisiaj otwarto oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Wykonawcy złożyli 5 ofert na kwoty od 1 mld 56 mln zł do 1 mld 419 mln zł. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, prowadzące postępowanie przetargowe, przeanalizuje złożone oferty – poinformował Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Dzisiejsza informacja z otwarcia ofert w przetargu jest bardzo ważna, ponieważ pokazuje duże zainteresowanie wykonawców budową Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu, który jest priorytetową i największą w historii Dolnego Śląska inwestycją samorządu województwa w ochronę zdrowia mieszkańców całego regionu. Nowoczesny szpital onkologiczny pozwoli na leczenie pacjentów na najwyższym poziomie – podkreśla Cezary Przybylski.

Wszystkie złożone oferty:

- PORR S.A.1 055 999 999,16 zł,

- Mirbud S.A.1 177 000 000,00 zł,

- Mostostal Warszawa S.A.1 197 963 640,50 zł,

- Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o.1 328 379 592,92 zł,

- Konsorcjum: Polimex Budownictwo, Electra M&E, Polimex Motostal1 419 856 235,36

Teraz wszystkie oferty poddane zostaną analizie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 90% oceny stanowi najniższa cena. O tym, która z ofert zostanie ostatecznie wybrana powinniśmy się dowiedzieć do końca stycznia. Firmy biorące udział w tym postępowaniu przetargowym będą jeszcze miały czas na odwołania od decyzji.

Ostatecznie zwycięzca przetargu na projekt budowlany i realizację nowego, wielkiego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu będzie miał 51 miesięcy na wykonanie wszystkich prac, od momentu podpisania umowy.

Budowa wrocławskiego szpitala ma zapewnione wsparcie rządowe. Łącznie jest to kwota w wysokości 550 milionów złotych. Pozostałe pieniądze mają pochodzić ze środków samorządu województwa dolnośląskiego i szpitala.

Planowany termin uruchomienia tej bardzo potrzebnej i oczekiwanej przez pacjentów placówki został ponownie przesunięty. Nową data to rok 2027.

REKLAMA
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny we Wrocławiu, ma powstać przy ul. Kosmonautów. W kompleksie DCOPiH będą funkcjonować połączone już w minionym roku trzy jednostki lecznicze: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. W ramach inwestycji otworzone zostanie także pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.

– Budowa Nowego Szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego to konieczna odpowiedź na jedno z najważniejszych wyzwań zdrowotnych na Dolnym Śląsku. Nowoczesne lecznictwo onkologiczne jest dla Samorządu Województwa Dolnośląskiego priorytetem. To troska o życie i zdrowie pacjentów onkologicznych wymagających szczególnej opieki. Dlatego powstanie nowego szpitala onkologicznego jest niezwykle ważne i wynika z wielkiej społecznej potrzeby – informuje Marszałek województwa Cezary Przybylski.

Materiały inwestora
Materiały inwestora

Powierzchnia zabudowy szpitala, który ma powstać w zachodniej części Wrocławia, w okolicach ul. Kosmonautów będzie wynosić 27 952 mkw. Inwestycja zakłada budowę 5 kondygnacji (w tym 1 podziemnej). Szpital ma dysponować 671 łóżkami, 73 gabinetami badań w poradniach, 14 salami operacyjnymi i 1026 miejscami parkingowymi.

– Budowa nowego szpitala Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologicznego we Wrocławiu to niezwykle ważna inwestycja w skali całego regionu, która w dużym stopniu zwiększy jakość opieki medycznej Dolnoślązaków. Nowy szpital będzie realizował kompleksowe lecznictwo w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii oparte o współpracę wielodyscyplinarnych zespołów specjalistów. Nowoczesna onkologia, którą z zaangażowaniem tworzymy, to największa inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Wszystkie trzy szpitale koncentrują się dziś jedynie na części zakresu świadczeń, co nie sprosta wyzwaniom onkologicznym XXI wieku i "onkologicznemu tsunami", które dopiero przed nami. Wynika to jednoznacznie z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, obnażającego trend wzrostowy w zakresie zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych, które dziesiątkują Polaków – mówi dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Materiały inwestora

Nowy szpital z korzyścią dla pacjentów

Na przestrzeni ostatnich 40 lat liczba osób chorujących podwoiła się, a nowotwory złośliwe stanowią dziś drugą przyczynę zgonów w Polsce. Już 2 lata temu – w 2019 roku – odpowiadały za 25,7% zgonów mężczyzn i 23,2% zgonów kobiet, a z chorobą nowotworową zmagają się dziś głównie osoby młode lub w średnim wieku (25-64 lat). Równie niepokojąco przedstawiają się statystyki dotyczące regionu. Tylko w 2019 roku na Dolnym Śląsku odnotowano 7 232 zachorowania u kobiet oraz 7 253 przypadki w grupie mężczyzn. Na skutek chorób nowotworowych w tym samym roku zmarło 3 933 Dolnoślązaczek i 4 432 Dolnoślązaków.

– Nie ma dziś starszego "obiektu onkologicznego" w Polsce. Funkcjonujemy w starej, XIX wiecznej zabudowie, która jest w pełni wykorzystana, nie ma już możliwości dalszej rozbudowy, a tym samym rozszerzania naszych świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych. Świadczenia medyczne realizujemy w obiektach o niskim poziomie funkcjonalnym i użytkowym, mamy przepełnione kilkuosobowe sale, brakuje miejsc do rozmów z pacjentami, czy chociażby toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Na swoją operację, przez braki lokalowe, w DCOPiH czeka dziś 500 pacjentów – dodaje dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Dzięki inwestycji w nowy obiekt, zwiększy się dwukrotnie liczba wykonywanych operacji. Na potrzeby pacjentów zostanie przeznaczone dwa razy więcej powierzchni niż dziś, zwiększą się także możliwości i aktywności szpitala dotyczące profilaktyki. W ramach nowego szpitala DCOPiH otworzy też Centrum Raka Tarczycy, które będzie jedyną taką jednostką na Dolnym Śląsku. W obiekcie przewidziane zostało także miejsce na działalność dydaktyczną – sale na konsylia lekarskie (istotny element współczesnej diagnostyki i kompleksowego leczenia), sale na szkolenia dla medyków i na zajęcia dla studentów. Cały obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i gotowy do sprawnego działania w dobie epidemii, nie tylko COVID-19.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA