Największy w Polsce producent energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji, firma PGE Energia Ciepła S.A., należąca do z Grupy PGE, odniosła sukces w aukcji na premie kogeneracyjną. To pierwszy krok do budowy nowoczesnej jednostki gazowej w Szczecinie, która zastąpi kotły węglowe w EC Pomorzany.
Elektrociepłownia Pomorzany jest największym źródłem w szczecińskim systemie ciepłowniczym. Aktualnie pracują tam dwa kotły węglowe o łącznej mocy elektrycznej 134 MWe i mocy cieplnej 180 MWt. W ramach niezbędnej transformacji energetycznej zakładu będą one stopniowo wycofywane. Zgodnie z planem powinny być wyłączone do 2030 roku. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego systemu ciepłowniczego, PGE Energia Ciepła, wpisując się w trend transformacji energetycznej polskiego ciepłownictwa, konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania.
– Nowa jednostka kogeneracyjna na terenie Elektrociepłowni Pomorzany będzie wyposażona w silniki gazowe, co pozwoli na efektywniejsze zarządzanie produkcją i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. To kluczowy projekt, który rozpoczyna pierwszy etap działań naszej spółki na rzecz zapewnienia stabilnych dostaw ciepła mieszkańcom Szczecina po zakończeniu procesu dekarbonizacji, czyli po roku 2030 – powiedział Jarosław Biskup, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie.
Budowa nowych jednostek kogeneracyjnych w EC Pomorzany o mocy cieplnej ok. 23 MWt oraz mocy elektrycznej ok. 24 MWe jest aktualnie na etapie przygotowań do realizacji. Projekt uzyskał już wsparcie finansowe. PGE Energia Ciepła wygrała ostatnią w 2024 roku aukcję na premię kogeneracyjną, co znacznie przyspieszy realizację całego przedsięwzięcia.
Nowa inwestycja w Elektrociepłowni Pomorzany wpisuje się w ogólnopolską strategię dekarbonizacji jednostek wytwórczych Grupy PGE i stanowi ważny krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej regionu Pomorza Zachodniego.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji.
Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt, mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km.
PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław (w tym wrocławskie Zawidawie), Rzeszów, Lublin, Szczecin, Bydgoszcz i Kielce; spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.
Siedziba PGE Energia Ciepła mieści się w Warszawie.
Źródło: PGE Energia Ciepła