PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę z konsorcjum w składzie Polimex Mostostal i Siemens Energy na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW w Rybniku. Oprócz umowy na generalną realizację inwestycji, dotyczącej budowy bloku o wartości ok. 3 mld złotych netto, zawarta została także wieloletnia umowa serwisowa o wartości ponad 0,76 mld zł netto.
Nowa jednostka gazowa w Rybniku zastąpi cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik. Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2026 roku.
– Podpisana w Rybniku umowa rozpoczyna jedną z największych i najbardziej nowoczesnych inwestycji energetycznych na Śląsku. Blok gazowo – parowy, który powstanie już za niespełna cztery lata w Rybniku przyczyni się do zmniejszenia emisyjności krajowej gospodarki, a tym samym poprawy jakości powietrza w regionie. Przyniesie to także konkretne oszczędności na zakupie uprawnień do emisji CO2 w Grupie PGE. Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ok. 2 mln gospodarstw domowych oraz nowe miejsca pracy zarówno w trakcie budowy, jak i późniejszej eksploatacji. To konkretny impuls rozwojowy dla regionu, co jest dla nas szczególnie ważne w obecnej sytuacji gospodarczej i w obliczu transformacji energetycznej – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.



![Lubelskie: Zbliża się przebudowa historycznego, zabytkowego dworca w Dęblinie [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/110/110/83822_100x70.jpg)

![Poznań: Setki nowych mieszkań PTBS przy ul. Żelaznej [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/101/101/83813_100x70.jpg)






![[Gorzów Wielkopolski] Siemens wybuduje blok gazowo-parowy](https://investmap.pl/_i/image/247/119/5879_100x70.jpg)
![[Gorzów Wielkopolski] Umowa na budowę bloku gazowo-parowego podpisana](https://investmap.pl/_i/image/14/14/6926_100x70.jpg)
![[Warszawa] Trwają prace zmierzające do uruchomienia nowego bloku w EC Żerań](https://investmap.pl/_i/image/73/73/8521_100x70.jpg)
![[kujawsko-pomorskie] Orlen: Włocławek zgodnie z planem](https://investmap.pl/_i/image/152/24/7064_100x70.jpg)
![Są dodatkowe pieniądze na budowę nowej elektrociepłowni w Siechnicach [FILM + WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/137/9/52617_100x70.jpeg)
![Pod Wrocławiem za ponad miliard złotych powstanie nowoczesna elektrociepłownia gazowa [FILM + WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/130/2/52354_100x70.jpeg)
![[śląskie] SEJ: Przetarg na budowę bloku fluidalnego](https://investmap.pl/_i/image/117/117/5237_100x70.jpg)
![Pod Wrocławiem za ponad miliard złotych powstanie nowa elektrociepłownia gazowa [FILM + WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/26/26/51994_100x70.jpeg)
![[Aglomeracja wrocławska] KOGENERACJA i Fortum podpisały umowę przyłączeniową dla planowanej nowej elektrociepłowni w Siechnicach](https://investmap.pl/_i/image/181/53/49589_100x70.jpeg)