PKP z PFR Nieruchomości zbudują nowe osiedle z 450 mieszkaniami we WrocławiuAdobestock

PKP z PFR Nieruchomości zbudują nowe osiedle z 450 mieszkaniami we Wrocławiu

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna duża inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu. Na Popowicach Polskie Koleje Państwowe i PFR Nieruchomości wybudują nowe osiedle mieszkaniowe przy ul. Białowieskiej, nad rzeką Odrą. W ramach planowanej wspólnej inwestycji ma powstać 450 mieszkań i lokali usługowych.

Opracowaniem dokumentacji projektowej przyszłego osiedla zajmie się wrocławska pracownia architektoniczna Group-Arch Sp. z o.o. , która ma na swoim koncie wiele realizacji mieszkaniowych we Wrocławiu i w Polsce.

Obszar objęty pracami projektowymi jest bardzo atrakcyjny ze względu na swoje położenie między Odrą a Parkiem Popowickim.

– Jest to niewątpliwie bardzo ciekawa lokalizacja zarówno dla nas architektów, jak i dla przyszłych mieszkańców osiedla. Tereny Popowic bardzo dynamicznie się rozwijają, zapewniając ciekawą i kompletną ofertę, są także doskonale skomunikowane. Największą zaletą tej lokalizacji są jednak według nas liczne tereny zielone i bliskość Odry – podkreśla Agnieszka Staszczyszyn z pracowni Group-Arch.

Nowe, wrocławskie osiedle przy ul. Białowieskiej będzie projektowane w technologii BIM, która opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się następnie w trakcie budowy i użytkowania budynku.

– W technologii BIM pracujemy od 2015, od tego czasu zdobyliśmy spore doświadczenie i w tej chwili nie wyobrażamy sobie powrotu do pracy w technologii 2D. Widzimy, jak na przestrzeni tego czasu zmieniło się podejście do BIM-u i ile ta technologia daje narzędzi nie tylko projektantom, ale również wykonawcy czy inwestorowi. Narzędzia te pozwalają nam na świadome i przemyślane kształtowanie brył budynków, a co za tym idzie świadomą kreację przestrzeni. Ponadto wykonawca może z łatwością zliczyć ilości materiałów do zamówienia, a inwestor zarządzając budynkiem ma dostęp do informacji o wbudowanych materiałach, gwarancjach, czy też wymaganych przeglądach technicznych – informuje Agnieszka Staszczyszyn.

Zgodnie z przyjętymi założeniami przy ul. Białowieskiej na wrocławskich Popowicach, nad brzegiem Odry powstanie łącznie około 450 mieszkań wraz z garażami podziemnymi i lokalami usługowymi, które zostaną zlokalizowane w parterach budynków. Atutami lokalizacji przyszłego osiedla jest bardzo dobre skomunikowanie z oddalonym o 3 kilometry centrum Wrocławia. W najbliższej okolicy znajdują się liczne przystanki komunikacji miejskiej (w tym budowana nowa trasa tramwajowa) oraz oddalona o około 300 metrów zmodernizowana stacja kolejowa Popowice, z której podróż do dworca Wrocław Główny i centrum miasta trwa jedynie około 8 minut.

Za realizację inwestycji przy ul. Białowieskiej będzie odpowiedzialna spółka celowa, do której PKP przekazało aport w postaci gruntu, z kolei pełne finansowanie projektu zapewni Fundusz Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości.

– We Wrocławiu posiadamy ponad 1,5 tysiąca mieszkań na różnych etapach realizacji. Są to zarówno już zasiedlone budynki przy ul. Dąbrowskiego i ul. Zakładowej, ale także blisko 500 mieszkań przy ul. Kolejowej w centrum miasta, które są już od niemal roku w budowie. Trwają prace projektowe pierwszego etapu osiedla na wrocławskim Zakrzowie i nowego przedsięwzięcia w Popowicach. Nasza wrocławska oferta mieszkań na wynajem stale się powiększa – podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości.

To już kolejna tego typu inwestycja we Wrocławiu - Mieszkania Plus powstają już przy ulicach Kolejowej i Zatorskiej/Odolanowskiej.

REKLAMA

PFR Nieruchomości zapowiada, że będzie zapraszać do współpracy lokalny samorząd na etapie naboru lokatorów na mieszkania. Kryteria społeczne, jakie będą musieli spełnić przyszli mieszkańcy budynków, chcący skorzystać z rządowych dopłat, będzie ustalać Rada Miejska Wrocławia. Jest to jeden z warunków programu Mieszkanie Plus.

PFR Nieruchomości zamierza dokonać wyboru generalnego wykonawcy w III kwartale 2023 roku, a budowa ma potrwać około dwóch lat. Nabór mieszkańców rusza zazwyczaj 6 miesięcy przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynków.

Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnegoFunduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Posiada aktualnie około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w łącznie ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych polskich metropoliach – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Radom, Toruń Wałbrzych czy Świdnik.

Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych.

Tak wyglądał projekt koncepcyjny osiedla przy ul. Białowieskiej, który wygrał konkurs architektoniczno-urbanistyczny ogłoszony przez PFR Nieruchomości S.A. przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wrocław.

Zwycięski projekt autorstwa pracowni Tektura Barbary Kozielskiej z Warszawy, który nie zostanie zrealizowany:

Pracownia Tektura Barbara Kozielska
Pracownia Tektura Barbara Kozielska
Pracownia Tektura Barbara Kozielska

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Koskowski(gość)
@
Moraski
(gość)
Nowe osiedle to najlepiej funkcjonuje dzięki dobremu zarządcy co o nie dba :) u nas na szczęście jest Fadrowski i wszystko pięknie, ale nieraz już widziałem nowe osiedle podniszczone przez brak dobrego zarządcy
Dokładnie, przede wszystkim znalezienie dobrego zarządcy może pomóc w rozwiązaniu problemów społeczności, my też ostatnio z sąsiadami myśleliśmy o zmianie na Fadrowskiego.
meksul(gość)
@
Moraski
(gość)
Nowe osiedle to najlepiej funkcjonuje dzięki dobremu zarządcy co o nie dba :) u nas na szczęście jest Fadrowski i wszystko pięknie, ale nieraz już widziałem nowe osiedle podniszczone przez brak dobrego zarządcy
Zgadzam się. Teraz to jest patodeweloperka i dodatkowo zarządy jak za komuny :) Fadrowski to dobry wybór
Moraski(gość)
Nowe osiedle to najlepiej funkcjonuje dzięki dobremu zarządcy co o nie dba :) u nas na szczęście jest Fadrowski i wszystko pięknie, ale nieraz już widziałem nowe osiedle podniszczone przez brak dobrego zarządcy
REKLAMA