Pod Bełchatowem powstanie pierwsza w Polsce fabryka magazynów energii Pixabay, / zdjęcie ilustracyjne

Pod Bełchatowem powstanie pierwsza w Polsce fabryka magazynów energii

Orzech
Orzech
REKLAMA

W województwie łódzkim, w Kleszczowie (powiat bełchatowski) powstanie pierwsza w Polsce fabryka magazynów energii. Inwestycja w zakład produkcji ogniw, baterii i magazynów energii to efekt współpracy poznańskiej spółki Compremum z pochodzącą z Singapuru firmą Durapower Holdings PTE LTD, która dostarczy know-how, oraz Elmodis z Krakowa, dostarczającą rozwiązania IoT do sterowania magazynami.

Inwestycja ta otrzymała pod koniec 2021 roku pozytywną decyzję o wsparciu przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Inwestor deklaruje, że przy produkcji ogniw, baterii i magazynów energii zatrudnienie znajdzie początkowo 300 specjalistów. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na kwotę od 196 do 255 milionów złotych.

Compremum i Durapower będą mieć po 45% udziałów w fabryce, a Elmodis 10%.

– Fabryka Compremum w Kleszczowie będzie produkowała podstawowe części do magazynów energii. Dzięki temu nie trzeba będzie ich sprowadzać z Dalekiego Wschodu czy Afryki. Będą przetwarzane i dostępne na miejscu, abyśmy mogli konstruować z nich magazyny energii – zarówno te wielkopowierzchniowe, wielkomocowe, jak i te kierowane do prosumentów – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej Laskowski z Compremum, energetyk i ekspert Centrum im. Adama Smitha.

REKLAMA

– Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych, jak i do operatorów przemysłowych posiadających własne sieci dystrybucyjne, czyli do wszystkich tych, którzy zużywają bardzo dużo energii i jest ona znaczącym składnikiem wytwarzania produktów, które przemysł dostarcza potem do nas. Jednak energia – i jej znaczny wzrost kosztów – jest w tej chwili znaczącym problemem również dla gospodarstw domowych. Dlatego nasza oferta wyjdzie też naprzeciw oczekiwaniom rynku detalicznego, prosumenckiego – zapowiada Andrzej Laskowski.

– Lokalizacja fabryki też jest nieprzypadkowa. Po 2032 roku, kiedy w Bełchatowie zostanie wygaszone wydobycie węgla brunatnego, gmina Kleszczów będzie przygotowana do transformacji energetycznej – dodaje Andrzej Laskowski.

Przedsięwzięcie obecnie jest na etapie pozyskaniem finansowania oraz ustalenia budżetu inwestycyjnego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA