Podpisano umowy na dostawę Pojazdów Minowania Narzutowego BAOBAB-K oraz min dla Sił Zbrojnych RP HSW S.A.

Podpisano umowy na dostawę Pojazdów Minowania Narzutowego BAOBAB-K oraz min dla Sił Zbrojnych RP

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarły z Agencją Uzbrojenia umowy na dostawę Pojazdów Minowania Narzutowego BAOBAB-K oraz min produkowanych przez bydgoską spółkę Belma.

14 czerwca br., z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, zostały zawarte umowy na dostawy pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K oraz kaset minowych i min przeciwpancernych dla Sił Zbrojnych RP.

Umowa obejmuje dostawę 24 egzemplarzy Pojazdów Minowania Narzutowego, produkowanego przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Huta Stalowa Wola S.A. w roli lidera. Wraz z pojazdami dostarczone zostaną specjalistyczne zestawy obsługowo-naprawcze. Wartość umowy wynosi ok. 510 mln zł, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2028. Druga z podpisanych umów, zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi Belma S.A., dotyczy zakupu ponad 10 tys. sztuk kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123, ponad 6 tys. kompletów min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego MR-123 oraz kilkaset kaset minowych z ćwiczebnymi minami narzutowymi MN-123/C. Całość umowy zrealizowana zostanie do 2026 r., a jej wartość wynosi 566 mln zł.

– Pojazd Minowania Narzutowego BAOBAB-K to kolejny projekt B+R, z którego jesteśmy dumni, bo powstał dzięki sprawnej współpracy spółek PGZ, z wykorzystaniem w dużej mierze ich produktów i systemów. BAOBAB-K bazuje na najnowocześniejszych technologiach i spełnia wszystkie wymogi współczesnego pola walki. Cieszę się, że polska konstrukcja będzie skutecznie zabezpieczać i chronić nasze terytorium. Jestem przekonany, że jest to kolejne innowacyjne rozwiązanie „made in Poland”, które może z powodzeniem konkurować z podobnymi powstałymi na świecie – podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Polska Grupa Zbrojeniowa
Polska Grupa Zbrojeniowa
Polska Grupa Zbrojeniowa
Polska Grupa Zbrojeniowa
HSW S.A.
HSW S.A.
HSW S.A.
HSW S.A.
HSW S.A.
HSW S.A.
REKLAMA

Pojazd Minowania Narzutowego kr. BAOBAB-K jest efektem pracy badawczo-rozwojowej zrealizowanej na podstawie umowy zawartej z Agencją Uzbrojenia (wcześniej Inspektorat Uzbrojenia) z dnia 28 grudnia 2018 r.

W wyniku prowadzonych prac powstał prototyp, zostały potwierdzone w badaniach założenia taktyczno-techniczne tego systemu oraz została opracowana dokumentacja techniczna umożliwiająca rozpoczęcie produkcji seryjnej. Projekt badawczo-rozwojowy kr. BAOBAB-K zakończył się pozytywnym wynikiem badań kwalifikacyjnych w listopadzie 2022 roku.

Polska Grupa Zbrojeniowa
Polska Grupa Zbrojeniowa

Pojazd Minowania Narzutowego (PMN) BAOBAB-K jest przeznaczony do realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego w postaci ustawiania narzutowych pól minowych. Wykorzystuje on miny przeciwpancerne MN-123, które są miotane w określonych kierunkach względem kierunku poruszania się pojazdu. Umożliwia tworzenie różnej gęstości zapór przeciwpancernych zdolnych do unieszkodliwiania i niszczenia różnego rodzaju pojazdów wojskowych przeciwnika.

System składa się z sześciu modułów-miotaczy min osadzonych na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego Jelcz P882.53 8 x 8. Załoga składa się z dwóch żołnierzy, którzy zajmują miejsca w opancerzonej kabinie (odporność balistyczna poziom I według STANAG 4569). Dodatkowe wyposażenie stanowi radiostacja UKF oraz system łączności wewnętrznej. Ochronę pasywną pojazdu zapewnia system samoobrony OBRA z 8 wyrzutniami granatów dymnych na stropie kabiny. Masa całego pojazdu z kasetami minowymi wynosi 21 ton.

Polska Grupa Zbrojeniowa
Polska Grupa Zbrojeniowa

PMN BAOBAB-K może przewozić łącznie do 600 min przeciwpancernych MN-123 (w wersjach o działaniu natychmiastowym i zwłocznym z opcją programowalnej samolikwidacji). Każdy z miotaczy wyposażony jest 20 luf mieszczących po 5 min, a ich przeładowanie może odbywać się z wykorzystaniem integralnego urządzenia dźwigowego. Proces minowania może być w pełni zautomatyzowany z opcją ręcznego sterowania przez operatora systemu. W trakcie stawiania pola minowego głębokość zaminowanego terenu jest zgodna z wymaganym zagęszczeniem min. Parametry i współrzędne układanego pola minowego są rejestrowane na mapach cyfrowych.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Agencja Uzbrojenia

Komentarze (1)

Napisz komentarz
mar(gość)
21 mln za jeden taki pojazd... wydaje się strasznie drogo
REKLAMA