Półmetek budowy wielkiej fabryki Northvolt w Gdańsku. Produkcja ruszy na początku 2023 rokuFot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Półmetek budowy wielkiej fabryki Northvolt w Gdańsku. Produkcja ruszy na początku 2023 roku

Orzech
Orzech
REKLAMA

W Gdańsku trwa budowa największej w Europie fabryki systemów bateryjnych i magazynów energii firmy Northvolt. Ten europejski dostawca ogniw jonowo-litowych i systemów bateryjnych w gdańskim zakładzie stawia na wysoką automatyzację produkcji, ale równolegle planuje podwoić obecne zatrudnienie.

Budowa fabryki systemów magazynowania energii firmy Northvolt w Gdańsku rozpoczęła się w październiku 2021 r. i realizowana jest w dwóch etapach. Realizacja etapu pierwszego – czyli zespołu połączonych ze sobą budynków: produkcyjnego, biurowego i dwóch magazynowych o łącznej powierzchni 25 tys. mkw. przekroczyła półmetek.

W zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym na Stogach (na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w bliskości terminala DCT) pierwsze systemy magazynowania energii powstaną w I kwartale 2023 roku. Docelowo, fabryka Northvolt w Gdańsku będzie miała 50 tysięcy mkw.

Producent pierwszych w Europie ogniw jonowo-litowych

Przypomnijmy: firma powstała w 2016 roku w Szwecji, a dwa lata później utworzyła oddział Northvolt Systems Poland z siedzibą w Gdańsku, którego zadaniem jest produkcja systemów magazynowania energii i baterii dla przemysłu. Obecnie oddział realizuje je w wynajętym obiekcie, zatrudniając 250 osób.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu inwestycji w Gdańsku w rozbudowywanej wciąż gigafabryce Northvolt w Skellefteå na północy Szwecji wyprodukowano pierwsze w Europie ogniwa litowo-jonowe, czyli "surowiec" m.in. dla gdańskiego zakładu, do którego dostarczane są drogą morską.

Docelowa zdolność produkcyjna szwedzkiej fabryki to 60 GWh ogniw jonowo-litowych rocznie. Przeliczając tę wielkość na średnią moc baterii do samochodu elektrycznego, zakład będzie w stanie zaspokoić potrzeby miliona samochodów rocznie. Nota bene – większość ogniw trafiać będzie właśnie do producentów aut.

Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

– Ogniwa jonowo - litowe produkowane w Szwecji w Gdańsku łączone są w systemy bateryjne razem z komponentami elektronicznymi i mechanicznymi – tłumaczy Robert Chryc-Gawrychowski prezes Northvolt Systems Poland Sp. z o.o. – Systemy powstające w Gdańsku stosowane są do zasilania maszyn górniczych i budowlanych, czy wózków cargo. Drugi element tutejszej produkcji to magazyny energii, które używane są do stabilizacji niestabilnych źródeł energii odnawialnej, czyli na farmach fotowoltaicznych i wiatrowych.

Kompleks połączonych budynków zakładu produkcyjnego Northvolt w Gdańsku nabiera już ostatecznych kształtów. Górują w nim dwa magazyny wysokości 30 metrów.

REKLAMA

Największym wyzwaniem przy budowie gdańskiego zakładu była stabilizacja gruntu, na którym w przeszłości prowadzono wydobycie bursztynu. Stosując do tego celu wodę pod dużym ciśnieniem, “bursztynowi górnicy” wypłukali na terenie inwestycji kratery o głębokości nawet 10 m.

Częściowa wymiana podłoża, dynamiczne zagęszczanie gruntu i palowanie (w gruncie osadzono prawie 8 tys. pali) zajęło budowniczym pół roku, stąd niewielkie opóźnienie terminu realizacji projektu. W trakcie prac wykorzystano 220 tys. m sześć. ziemi (wypełniłaby 58 basenów olimpijskich).

Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

– Na terenie budowy natrafiliśmy na ponad 70 niewypałów, przede wszystkim pocisków artyleryjskich – mówi Artur Lipkowski odpowiedzialny za część budowlaną inwestycji. – Konstrukcja, ściany oraz zadaszenie obu magazynów i budynku biurowego są już gotowe. Dach budynku produkcyjnego także jest już na ukończeniu. Na wszystkich wolnych połaciach dachowych zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Co ciekawe, w dachu hali produkcyjnej umiejscowiono blisko 100 dużych świetlików, co pozwoli na oświetlenie obiektu światłem naturalnym. Na terenie fabryki, zgodnie z polityką Gdańska zakładającą zatrzymywanie wody deszczowej w miejscu powstawania opadów, będą dwa zbiorniki retencyjne oraz sieć ogrodów deszczowych i rowów melioracyjnych.

Northvolt

W budowanej w Gdańsku fabryce automatyzacja i robotyzacja mają być wykorzystywane na niespotykaną do tej pory skalę. Na hali produkcyjnej pracować będą maszyny komunikujące się z autonomicznymi magazynami, które obsługiwane będą przez autonomiczne wózki samojezdne. Jeśli na linii produkcyjnej jakiś komponent będzie się kończył, informacja na ten temat trafi do systemu magazynowego, co spowoduje pobranie palety z potrzebnymi komponentami przez wózek, który przekaże potrzebne elementy maszynie z hali produkcyjnej. Ta z kolei (również samodzielnie) odbierze go i będzie kontynuowała produkcję.

– Proces produkcji musi być zautomatyzowany, żebyśmy mogli uzyskać odpowiedni czas cyklu produkcji (cycle time), by osiągnąć planowaną na koniec moc produkcyjną gdańskiego zakładu, czyli 5 GWh – tłumaczy Robert Chryc-Gawrychowski i podkreśla to, że tłum robotów przy taśmie nie wystarczy i że firma planuje docelowo zatrudniać w zakładzie 500 osób: – Potrzebujemy inżynierów procesu, inżynierów jakości i inżynierów utrzymania ruchu, a także projektantów (deweloperów). W zakładzie działać też będzie centrum badawczo - rozwojowe, wspierające główne centrum Northvolt w Sztokholmie. Potrzebujemy też operatorów pracujących ze zautomatyzowanymi procesami. Od osób zatrudnionych u nas często wymagać będziemy kompetencji unikalnych, nabywanych już w trakcie pracy.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA