Polska firma biofarmaceutyczna Mabion rozbuduje i zmodernizuje zakład produkcyjny w Konstantynowie ŁódzkimMabion

Polska firma biofarmaceutyczna Mabion rozbuduje i zmodernizuje zakład produkcyjny w Konstantynowie Łódzkim

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polska firma biofarmaceutyczna Mabion poinformowała w komunikacie, że uzyskała zgodę na kredyt o wartości 15 mln dol. od komitetu kredytowego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) m.in. na rozbudowę i modernizację zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Konstantynowie Łódzkim.

Finansowanie inwestycji będzie pochodziło z długu, który zabezpieczy pokrycie większości kosztów rozbudowy oraz wyposażenia istniejącego zakładu produkcyjnego. Pozostała część będzie finansowana ze środków własnych spółki wypracowanych z bieżącej działalności, czyli dzięki współpracy z firmą Novavax.

Rozbudowa istniejącego zakładu znacząco zwiększy moce produkcyjne oraz rozszerzy zakres oferty świadczonych usług CDMO. Mabion prowadzi aktywne działania w zakresie Business Development do potencjalnych klientów w obszarze nie tylko wytwarzania, ale również m.in. zaawansowanej analityki, usług rozwojowych, sterylnego rozlewu form płynnych, które mogą być świadczone równolegle do bieżącej obsługi kontraktu z firmą Novavax – poinformowała spółka.

Mabion

O firmie Mabion:

REKLAMA

Mabion jest zintegrowaną polską firmą biofarmaceutyczną, której głównym obszarem działania jest opracowywanie i rozwój leków najnowszej generacji opartych na technologii białek rekombinowanych (np. przeciwciał monoklonalnych).

Mabion został utworzony w marcu 2007 roku przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, jednego z czołowych producentów leków stosowanych w terapiach specjalistycznych, w tym onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, krajowego lidera na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz Genexo z Warszawy firmy działającej na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.

Do roku 2021 spółka koncentrowała się na rozwoju portfolio własnych produktów biologicznych. Zawarta umowa z amerykańskim podmiotem Novavax w październiku 2021 roku sprawiła, że Mabion z sukcesem zaczął komercjalizować zbudowane kompetencje i dokonał udanej transformacji we w pełni zintegrowaną firmę biofarmaceutyczną certyfikowaną GLP i GMP wraz ze zintegrowanym CDMO w postaci analityki i wytwarzania kontraktowego.

Skuteczna realizacja umowy z Novavax o wartości 372 mln dol. została przedłużona do końca 2026 roku wskutek zawartych we wrześniu br. aneksów, z gwarantowanym poziomem przychodów co najmniej do końca I kwartału 2024 r. Rozszerzyły one ponadto zasady wynagradzania Mabionu o kolejny komponent, spółka będzie obecnie otrzymywać wynagrodzenie za wytworzone serie produktu lub w postaci wynagrodzenia za gotowość do wytworzenia produktu (rezerwacja mocy produkcyjnych). Aneksy rozszerzyły również współpracę o przyszłą możliwość wytwarzania drugiego produktu, będącego substancją czynną dla szczepionki w wersji Omicron.

W 2010 roku Mabion wszedł na rynek NewConnect, a w kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny warszawskiej giełdy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA