Polska firma technologiczna Noctiluca otworzyła nowe laboratorium w ToruniuMateriały prasowe

Polska firma technologiczna Noctiluca otworzyła nowe laboratorium w Toruniu

Orzech
Orzech
REKLAMA

Noctiluca, toruńska spółka rozwijająca związki chemiczne do produktów przyszłości, w tym wyświetlaczy OLED, otworzyła oficjalnie nowe laboratorium. Dzięki większej i lepiej zaplanowanej przestrzeni oraz dodatkowemu sprzętowi Spółka przygotowuje się na obsłużenie obecnych i przyszłych zamówień. Chodzi zarówno o rozwijane autorskie emitery do OLED-ów, jak i o realizację zamówień na zlecenie. W uroczystości wziął udział Paweł Gulewski, Zastępca Prezydenta Torunia.

Noctiluca to notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (rynek NewConnect) spółka technologiczna. Na co dzień rozwija autorskie emitery nowej generacji. Są to związki chemiczne, które stanowią kluczową warstwę wyświetlaczy OLED, zarówno tych produkowanych tradycyjnie, jak i drukowanych. Emitery rozwijane przez Noctilucę można będzie wykorzystywać w niemal każdym rodzaju urządzeń (np. TV, laptopach, smartfonach, urządzeniach wearables), czy to z wyświetlaczem standardowym, składanym, zwijanym czy transparentnym.

Co istotne – technologia OLED wchodzi w etap rynkowej dominacji. Szacuje się, że w 2026 roku wartość tego rynku będzie wynosić około 73 mld dol., co stanowić będzie 41% wszystkich wyświetlaczy, a do 2030 roku wartość ma wzrosnąć do 215 mld dol., co da technologii OLED 72% udział w rynku wyświetlaczy.

– By technologie rozwijane przez Noctilucę mogły odnieść sukces komercyjny, potrzebne jest odpowiednie zaplecze laboratoryjne. Nowe laboratorium spółki jest nie tylko większe niż pierwotne, ale przede wszystkim umożliwia zmianę procesów produkcyjnych i bardziej efektywną pracę zespołu. Co więcej, sprzęt, w który zainwestowano w ostatnich miesiącach pozwoli Noctiluce na obsługę większej liczby klientów i przyspieszy realizację zleceń. Już teraz jesteśmy wpisani na oficjalne listy dostawców dla producentów i dystrybutorów związków chemicznych, w tym czołowych graczy na świecie. Warto zaznaczyć, że na warstwę emisyjną 50-calowego telewizora potrzeba poniżej grama związków. Zamówienia mogą być składane w przedziale od gramów, przez kilogramy do dziesiątek kilogramów. My przygotowujemy się do tego, by móc zrealizować zarówno mniejsze, jak i te większe zlecenia – mówi Mariusz Bosiak, Prezes Noctiluca.

Nowe laboratorium – więcej zamówień

Oprócz autorskich emiterów, które Noctiluca rozwija w Toruniu, a testuje w swoim centrum badawczym w Korei, Spółka pracuje także nad innymi filarami przychodów. Jednym z nich są prace badawcze prowadzone na zlecenie (jako tzw. chemical Contract Research Organization). Dotyczą one przede wszystkim opracowania dla klientów Spółki nowych związków chemicznych, wykorzystywanych przy produkcji ekranów różnych urządzeń.

Wśród klientów Noctiluki są pionierzy technologii drukowanych wyświetlaczy OLED z Niemiec i Tajwanu. Drugim filarem jest produkcja zaawansowanych chemicznie związków wolnych patentowo na zamówienie klientów. Tu również Spółka realizuje już pierwsze zamówienia dla międzynarodowych graczy.

Więcej zamówień – większy zespół

REKLAMA

Obecnie Noctiluca to międzynarodowy zespół osób odpowiedzialnych za rozwój biznesu (Polska i USA), ochronę patentową (rzecznik patentowy na pokładzie od stycznia br. oraz współpraca z kancelarią z USA), prace badawcze (Polska i Korea Płd., współpraca z zespołem na Tajwanie i w Niemczech) i produkcję (Polska).

W samym laboratorium w Toruniu pracuje obecnie kilkanaście chemików organików, ale do końca roku dzięki nowej, lepiej zagospodarowanej przestrzeni i planowanym współpracom Noctiluca chce zatrudniać ponad 20 chemików.

Toruń jako centrum innowacji chemicznych

Noctiluca to nie jedyna firma chemiczna wywodząca się z Torunia, która może pochwalić się międzynarodowym potencjałem, a co za tym idzie – dużym zainteresowaniem inwestorów. Wśród spółek opartych na rozwiązaniach chemicznych są m.in. Fresh Inset – zajmująca się przedłużaniem świeżości zerwanych warzyw, owoców i kwiatów, czy ProXN – działająca z dużym sukcesem w obszarze profesjonalnych kosmetyków opartych o najsilniejszy dotąd poznany antyoksydant – ksantohumol.

Wspólnym mianownikiem ich wszystkich jest Synthex Technologies, firma stworzona przez naukowców wywodzących się z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Synthex Technologies zajmuje się syntezą związków chemicznych na potrzeby przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, agrochemicznego i elektronicznego i właśnie tu miały swój początek przełomowe rozwiązania Noctiluki, Fresh Inset czy ProXN.

– Gratuluję firmie Noctiluca prężnego rozwoju na polu autorskich emiterów nowej generacji. Otwierane dziś laboratorium stanowi znakomitą, nowoczesną bazę do pełnej, zaawansowanej obsługi klientów i do ciągłego progresu. Jest to kolejne potwierdzenie, że Toruń staje się centrum chemicznych innowacji. W naszym mieście istnieje już przecież kilka firm wykorzystujących rozwiązania chemiczne, działających na rynku międzynarodowym – mówił Paweł Gulewski, Zastepca Prezydenta Torunia.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA