Postępują prace na budowie Alei Stabłowickiej we Wrocławiu Wrocławskie Inwestycje

Postępują prace na budowie Alei Stabłowickiej we Wrocławiu

ZDJĘCIA
REKLAMA

W stolicy Dolnego Śląska trwa budowa Alei Stabłowickiej. Największym obiektem, który powstaje w ramach tej inwestycji jest nowy wiadukt nad linią kolejową z Wrocławia w kierunku Legnicy i Zgorzelca.

Jest to aktualnie największa inwestycja drogowa realizowana w tej części Wrocławia. Kluczowym odcinkiem tej trasy będzie powstający, 143-metrowy wiadukt, który budowany jest nad torami kolejowymi, na wysokości działek od ul. Jerzmanowskiej. Dzięki niemu przejazd będzie płynny bez potrzeby stania na rogatkach. Budowa wiaduktu nad torami kolejowymi, gdzie nie można wyłączyć ruchu pociągów, jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Dotychczas na jego budowę zużyto już 5 tys. m³ betonu i 570 ton stali.

– To wielki obiekt, który pozwoli bezkolizyjnie przejechać nad bardzo uczęszczaną linią kolejową prowadzącą w kierunku Legnicy. A na dole nowy ślad ul. Jerzmanowskiej. W wakacje planowane jest puszczenie tędy ruchu. Wykonawca rozpocznie wówczas budowę nasypu w miejscu obecnej jezdni. Nim dojedziemy do al. prezydenta Kaczorowskiego – informuje inwestor, miejska spółka Wrocławskie Inwestycje

Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Ponad cztery kilometry nowych dróg

Zamówienie jest podzielone na trzy części. Pierwsza obejmuje utworzenie jednojezdniowej Alei Stabłowickiej łączącej węzeł na skrzyżowaniu al. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i ul. Zbigniewa Brzezińskiego z Kosmonautów. Wykonawca zajmie się m.in. stworzeniem ronda w rejonie ul. Halickiej, 143-metrowego wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi, zatok autobusowych, przystanków oraz ścieżek dla pieszych i rowerzystów.

REKLAMA
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Drugim zadaniem będzie rozbudowa części ul. Kosmonautów do układu dwujezdniowego w zakresie m.in. przebudowy skrzyżowań (z ul. Lewą, Grabową, Trójkątną i Fieldorfa), torowiska, a także ścieżek, zatok i przystanków. Ponadto zwycięzca przetargu utworzy nową ulicę (na terenie przewidzianym pod budowę szpitala) wraz z pętlą autobusową, przystankami i oświetleniem.

Ulica Kosmonautów ma mieć dwa pasy w obu kierunkach na odcinku od kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa. Wzdłuż drogi powstanie 2,2 km zielonego torowiska.

Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Inwestycja zakłada, zgodnie z decyzją środowiskową, postawienie ekranów akustycznych.– Skorzystają nie tylko kierowcy, ale także piesi, rowerzyści i pasażerowie MPK – zapewniał Jacek Sutryk, prezydent miasta. – W sumie wybudujemy 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m ścieżek rowerowych, 5875 m chodników, 1050 m ciągów pieszo-rowerowych.

Wykonawcą całej inwestycji wartej ponad 181 mln zł jest konsorcjum Bickhardt Bau Polska, Bickhardt Bau AG, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych KBI, Zakład Sieci i Zasilania oraz Instal Lech. Prace zakończą się w 2023 r.

Część pieniędzy na to przedsięwzięcie stolica Dolnego Śląska otrzymała ze środków Unii Europejskiej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA