Realizacja gigantycznego projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nadal nie jest pewna. Pojawiły się za to szanse, że w najbliższym czasie rozpocznie się rozbudowa Lotniska Chopina i portu lotniczego Warszawa-Modlin. Spółka PPL (Polskie Porty Lotnicze) jest zdecydowana na realizację obu inwestycji.
Poznaliśmy możliwe terminy rozpoczęcia prac na obu lotniskach oraz ich zakres. Jak informuje Gazeta Wyborcza, na razie na Lotnisku Chopina w Warszawie przygotowywane są jedynie inwestycje rozpoczęte jeszcze za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Planowano wówczas:
- rozbudowę płyty postojowej dla samolotów od strony bazy Petrolotu i Orlenu,
- modernizację części wojskowej portu.
Przed rozpoczęciem kolejnych projektów inwestycyjnych na terenie stołecznego lotniska niezbędne będzie uaktualnienie planów rozwoju portu, które powstały jeszcze w poprzedniej dekadzie. Konieczna będzie też weryfikacja możliwości dalszego rozwoju naszego narodowych linii lotniczych LOT.
Rozbudowa Lotniska Chopina w Warszawie mogłaby się rozpocząć w 2026 roku. Po planowanych nowych inwestycjach, lotnisko mogłoby obsługiwać około 28 mln pasażerów rocznie, czyli 6 mln więcej niż obecnie.
– Potrzebujemy niedługiego czasu, żeby ogłosić plany dotyczące Lotniska Chopina. Celem jest jego rozbudowa do poziomu 28 mln pasażerów rocznie. Terminy i harmonogramy podamy szybko – poinformował w rozmowie z Gazetą Wyborczą Marcin Danił, wiceprezes PPL ds. korporacyjnych i handlowych.
Do momentu rozpoczęcia prac budowlanych, na terenie warszawskiego lotniska prowadzone byłyby działania, które na bieżąco usprawnią ruch i udrożnią najbardziej zatłoczone części portu. Wszystkie inwestycje mają być prowadzone w koordynacji z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), oczywiście pod warunkiem dojścia do realizacji tego gigantycznego projektu.
Znacznie wcześniej może rozpocząć się rozbudowa lotniska Warszawa-Modlin. W przypadku tej inwestycji wiele zależeć będzie od wyników kwietniowych wyborów samorządowych. Jeśli zwyciężą w nich zwolennicy rozbudowy lotniska w Modlinie, to prace budowlane będą mogły się rozpocząć nawet jesienią bieżącego roku.
Spółka Polskie Porty Lotnicze posiada już wszystkie niezbędne pozwolenia i dokumenty. PPL udało się również uzgodnić finansowanie inwestycji. Władze lotniska w Modlinie czekają już tylko na pozwolenie na realizację inwestycji ze strony samorządu województwa mazowieckiego.
Łączny, szacowany koszt inwestycji w Modlinie ma wynieść nawet 200 mln złotych, a obejmą one między innymi rozbudowę terminala w obu kierunkach, który docelowo będzie posiadał 12 gateów i 16 stanowisk postojowych dla samolotów. Docelowo, w przyszłości, port lotniczy w Warszawa-Modlin będzie mógł obsługiwać rocznie nawet 12 mln pasażerów.