Przedwojenne zniszczone kamienice przy ulicy Szczytnickiej odzyskają swój blask Materiały inwestora

Przedwojenne zniszczone kamienice przy ulicy Szczytnickiej odzyskają swój blask

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Trzy zabytkowe, zniszczone kamienice przy ul Szczytnickiej nie podzielą losu wielu im podobnych przedwojennych obiektów we Wrocławiu i nie zostaną wyburzone. Dzięki prywatnemu inwestorowi odzyskają swój blask. Zostaną poddane rewitalizacji i gruntownemu remontowi.

Przypomnijmy, 9 grudnia 2020 r. Gmina Wrocław sprzedała trzy przedwojenne, zabytkowe kamienice przy ul. Szczytnickiej (nr 29, 29a, 31). Przetarg wygrała firma WR Home sp. z o.o. z miejscowości Ząbki pod Warszawą. Firma WR Home jest powiązana z WRI Investment sp. z o.o. sp. k. (White Red Investment), która zajmuje się inwestycjami komercyjnymi i mieszkaniowymi oraz zakupem nieruchomości.

Powierzchnia działki wynosi 1060 mkw. Nieruchomość zabudowana jest trzema budynkami mieszkalno-usługowymi w zabudowie zwartej kamienicowej, obiektem gospodarczym usytuowanym na zapleczu ul. Szczytnickiej 31 oraz budynkami gospodarczymi w zabudowie szeregowej o łącznej powierzchni zabudowy ok. 668 mkw., przeznaczonymi do remontu. Budynki mieszkalno-usługowe posiadają pięć kondygnacji nadziemnych i piwnice. Kamienice ujęte są w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia.

Jedną z kamienic zajmował Squat Pandemia. Nowemu właścicielowi udało się jednak dało usunąć aktywistów i ruszyć z pierwszymi pracami w budynkach. Jak informuje nas inwestor, trwają prace nad oczyszczeniem wnętrz. Zabezpieczono także dach. Zdarto również tynki, instalacje, powyciągano okna. Dokonano wymiany nadproża i stropów.

– Z naszych licznych doświadczeń wynika, że restaurowanie budynków, szczególnie zabytkowych, jest procesem o wiele bardziej złożonym niż budowa realizowana od podstaw dlatego też dokładne przygotowanie tej inwestycji jest dla nas tak ważne — informuje nas Daniel Balla, Prezes Grupy WRI Investment.

Według projektu, w kamienicach powstaną trzy windy, dla których przygotowano już miejsce wewnątrz. Równolegle prowadzone są prace przy wystroju wnętrz. Inwestor planuje też zachowanie cegieł, w tych miejscach w których będzie zachowana w dobrym stanie. Elewacja i balkony kamienic podlegają ochronie konserwatorskiej i zostaną pieczołowicie odnowione. Odrestaurowane będą balustrady balkonów a także drewniane poręcze schodów i podstopnice znajdujące się na trzech klatkach wewnątrz budynków.

Materiały inwestora
Materiały inwestora

– Zaplanowany przez nas remont ma przywrócić funkcję mieszkalną zakupionych przez nas kamienic. Podział i układ mieszkań będzie wyglądać inaczej niż pierwotnie. Za projekt odpowiada wrocławska pracownia Adamiczka.Broma. Projekt został tak opracowany przez architektów, by dostosować lokale znajdujące się w zabytkowych, XIX-wiecznych kamienicach do dzisiejszych realiów i potrzeb — wyjaśnia nam Artur Rostocki, pełnomocnik inwestora.

W trzech kamienicach będzie łącznie 57 mieszkań i 3 lokale usługowe. Każda z kamienic będzie posiadała własną klatkę schodową i windę. Planowane są kawalerki oraz mieszkania 2 i 3 pokojowe, o metrażach od 27 do 57 mkw. Oprócz mieszkań w parterach pojawią się lokale usługowe. Powierzchnia użytkowa całej inwestycji wynosić będzie 2475 mkw.

REKLAMA
Materiały inwestora

Przedstawiciele inwestora liczą także, że wkrótce zostanie wyremontowana ulica Szczytnicka, która łączy zabytkowy Ostrów Tumski z dzielnicą studencką. Rewitalizacja kamienic powinna zakończyć się w 2023 r. Inwestor poinformował nas także, że planuje wkrótce wystartować ze sprzedażą lokali w swojej nowej inwestycji.

Materiały inwestora
fot. Jakub Zazula, Zdjęcie ze stycznia 2021 r.
Urząd Miejski we Wrocławiu
Urząd Miejski we Wrocławiu

Firma WR Home sp. z o.o., która zakupiła nieruchomość przy ul. Szczytnickiej jest powiązana z WRI Investment sp. z o.o. sp. k. (White Red Investment), która zajmuje się inwestycjami komercyjnymi i mieszkaniowymi oraz zakupem nieruchomości. We Wrocławiu przygotowuje od pewnego czasu dużą i prestiżową inwestycję tuż przy Dworcu Głównym PKP, na terenie najstarszego dworca kolejowego w Polsce - Dworca Górnośląskiego i terenu odkupionego od Poczty Polskiej przy ul. Małachowskiego 11.

fot. Jakub Zazula

Koncepcja zagospodarowania terenu dla rejonu Małachowskiego, jest obecnie zmieniana tak żeby uzyskać aprobatę miejskich urbanistów. I wkrótce zostanie zaprezentowana.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Wr86(gość)
@
Jan Augustynowski
Szczytnicka tylko dla tramwajów, pieszych i rowerzystów.
nie.
Jan Augustynowski
Szczytnicka tylko dla tramwajów, pieszych i rowerzystów.
REKLAMA