Kolejna duża, ogólnopolska sieć handlowa stawia na rozwój sieci punktów ładowania pojazdów przy swoich sklepach. Tym razem jest to należąca do do litewskiej grupy Maxima, sieć supermarketów i marketów spożywczo-przemysłowych.
W 114 lokalizacjach w Polsce powstanie 276 nowych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Tylko do końca tego roku użytkownicy elektryków zyskają 60 nowych miejsc i 138 punktów ładowania. To wynik podpisanej właśnie umowy między siecią sklepów Stokrotka i Inbalance grid – czołowym dostawcą inteligentnych rozwiązań w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych w krajach bałtyckich i jednocześnie największym nadbałtyckim operatorem stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W planach nie pominięto mniejszych miejscowości.
Nowoczesne stacje ładowania Inbalance grid zostaną zainstalowane m.in. w Lublinie, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi oraz w mniejszych miastach i miejscowościach. Wiele z nich ma aktualnie zerową infrastrukturę do ładowania elektryków. To spora odmiana. Z oficjalnych danych wynika, że taka infrastruktura w Polsce koncentruje się niemal wyłącznie wokół największych miast.
Inbalance grid jest nie tylko operatorem sieci ładowania, ale przede wszystkim twórcą autorskiego oprogramowania i wielokrotnie nagradzanym projektantem sprzętu do energooszczędnego ładowania elektryków. Firma powstała w 2019 roku i obecnie udostępnia ponad 800 publicznych i prywatnych punktów ładowania w krajach bałtyckich, co daje jej tytuł największego pod tym względem operatora.
Współpraca Stokrotki z Inbalance grid wzmocni polski ekosystem pojazdów elektrycznych i będzie kolejnym ważnym krokiem we wspieraniu kraju w przechodzeniu na zrównoważoną mobilność. Podpisana właśnie umowa może uczynić Inbalance grid jednym z pięciu największych operatorów punktów ładowania w Polsce, a samą Stokrotkę – ważnym ambasadorem elektromobilności.
– Jesteśmy zadowoleni, że będziemy mogli wspierać właścicieli pojazdów elektrycznych i inspirować tych, którzy dopiero rozważają poruszanie się takim autem. Już wkrótce przy Stokrotkach powstaną wygodne i łatwe w obsłudze stacje, zintegrowane z popularnymi aplikacjami do ładowania. Dzięki temu klienci zyskają możliwość komfortowego połączenia zakupów w naszych sklepach z ładowaniem pojazdu – mówi Daria Raganowicz, menadżer ds. PR i komunikacji zewnętrznej Stokrotki.
Stokrotka postawiła na współpracę z Inbalance grid ze względu na szybkość realizacji projektu, a także innowacyjność i bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań. Zaprojektowane przez firmę sprzęt i oprogramowanie mają międzynarodowe certyfikaty oraz są opatentowane w UE. Inbalance grid oferuje swoim partnerom szeroki zakres integracji oraz bezproblemową obsługę użytkownika.
Jak podkreślają przedstawiciele firmy, ich celem jest świadczenie niedrogich i wygodnych usług ładowania, dostosowanych do potrzeb kierowców. Prezes spółki, Simonas Stankus, zapewnia, że partnerstwo ze Stokrotką będzie oznaczać prezentację przełomowej technologii w Polsce i początek wspólnego rozwijania elektromobilności w tym kraju.
– Stokrotka zaufała naszym technologiom, gdyż nasze unikalne rozwiązania w zakresie równoważenia mocy oparte na chmurze oraz płynna integracja z systemami zarządzania budynkiem i wewnętrznymi systemami biznesowymi zapewniają korzyści zarówno dla naszych partnerów, jak i klientów końcowych. Ponadto nasz projekt jest zorientowany na skalowalność, więc bez problemu dostosuje się do rozwoju rynku w przyszłości – wyjaśnia Simonas Stankus.
Wejście Inbalance grid na polski rynek to jeden z kluczowych kroków Inbalance grid w realizacji misji, jaką jest napędzanie rozwoju elektromobilności w Europie Środkowo-Wschodniej.