W sobotę, 28 czerwca 2025 roku, przy ul. Św. Marcin w Poznaniu, odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania placu budowy pod nową siedzibę Teatru Muzycznego firmie Dekpol Budownictwo Sp. z o.o. - Generalnemu Wykonawcy inwestycji. Będzie to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce.
Nowoczesny budynek Teatru Muzycznego, który powstanie w centrum Poznania, przy zbiegu ulic Św. Marcin i Skośnej ma stać się nowym symbolem miasta. Obiekt będzie charakteryzował się przestronną sceną główną z widownią na blisko 1200 osób, salą kameralną na ok. 300 miejsc, restauracją z salą bankietową, studiem nagrań i otwartym foyer.
Integralną częścią inwestycji będzie również Park Wody i Muzyki, który wzbogaci przestrzeń miejską w przyjazne, ekologiczne rozwiązania.
– Budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu to pierwsza tak znacząca inwestycja w obiekt teatralny w powojennej historii miasta. – mówiła Hanna Wróblewska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Choć dziś rozpoczynamy etap budowy, to już za kilkanaście miesięcy będzie to tętniące życiem centrum, które zaskarbi serce Wielkopolski, ale też miłośników sztuki z całej Polski. Kultura powinna być przede wszystkim dostępna dla każdego, bez względu na ograniczenia. Dlatego nowy budynek w sposób zrównoważony zadba o funkcja społeczne, jak i środowiskowe. Spełni wszelkie wymogi dostępności, sprawiając, że w tej przestrzeni każdy z Państwa będzie się po prostu czuł dobrze. Wspieranie takich inwestycji jak ta, to świadome wzmacnianie znaczenia lokalnej kultury.
– Cieszę się, że wieloletnia praca całego Zespołu Teatru Muzycznego pod dyrekcją Przemysława Kieliszewskiego w końcu znajduje swoje ukoronowanie w postaci rozpoczęcia budowy nowej siedziby. Dziękuję też Staroście Poznańskiemu za wsparcie tej inwestycji. Od lat Miasto Poznań wspiera starania, których celem jest wybudowanie największego i najnowocześniejszego teatru muzycznego w Polsce. Jestem pewien, że nowa siedziba będzie piękną wizytówką Poznania. A nowy, przylegający do Teatru Park Wody i Muzyki, który będzie łącznikiem na trasie z Dworca PKP do ul. Św. Marcin, przyczyni się do rewitalizacji tej części centrum miasta. – mówił Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.
Podczas konferencji przedstawiono plany inwestycyjne na najbliższy czas. Projekt rozpisany został na szereg Kamieni Milowych – istotnych punktów kontrolnych, które wyznaczają postęp prac aż do zakończenia przedsięwzięcia, które planowane jest za ok. 3,5 roku.
– Cieszymy się, że właśnie dziś, w tak ważnym dla Poznania i jego mieszkańców dniu, oficjalnie przejmujemy plac budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego. Realizacja tej inwestycji to dla nas ogromny zaszczyt, a zarazem odpowiedzialność. Jako generalny wykonawca dołożymy wszelkich starań, by obiekt został zrealizowany na najwyższym poziomie – tak, aby mógł stać się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Polski – mówił Mariusz Niewiadomski, Prezes Dekpol Budownictwo.
Zgodnie z „mapą drogową” inwestycji, pierwszym Kamieniem Milowym (KM I) było przejęcie placu budowy przez Wykonawcę co nastąpiło 28 czerwca 2025 r. podczas konferencji. Od tego dnia Wykonawca rozpoczyna organizację zaplecza budowy, wykonanie pomiarów akustycznych i wibroakustycznych.
Choć zasadnicze roboty budowlane ruszą w 2026 roku, rok 2025 upłynie pod znakiem intensywnych prac projektowych, które są fundamentem dalszych działań. Zgodnie z Umową, Wykonawca przekaże wstępny harmonogram prac na przełomie lipca i sierpnia br., co pozwoli na uszczegółowienie kolejnych kroków.
Jeszcze w tym roku przewidziane są prace przygotowawczo-organizacyjne w terenie – obejmą one m.in. uporządkowanie działek z pozostałości starych nawierzchni, karpin oraz fragmentów murów. Trwają również uzgodnienia z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków dotyczące Programu Prac Archeologicznych, który określi warunki prowadzenia robót ziemnych.
Ważnym elementem planu na przełom jesieni i zimy 2025 roku będą nasadzenia zastępcze (KM II). Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej, planowane są one m.in. w Parku Marcinkowskiego oraz przy al. Praw Kobiet.
Dalszy harmonogram inwestycji zakłada:
• Zakończenie prac projektowych – wrzesień 2026 r.
• Stan surowy otwarty (KM III) – wrzesień 2027 r.
• Stan surowy zamknięty (KM IV) – do kwietnia 2028 r.
• Odbiór techniczny inwestycji (KM V) – październik 2028 r.
• Pozwolenie na Użytkowanie i odbiór końcowy inwestycji – grudzień 2028 r.
– Nowa siedziba Teatru Muzycznego to spełnienie marzeń kilku pokoleń artystów i widzów, którzy przez lata tworzyli i wspierali naszą instytucję. – mówił dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Przemysław Kieliszewski. – Dzięki tej inwestycji zyskujemy przestrzeń, która umożliwi realizację najbardziej ambitnych projektów artystycznych. Teatr będzie też czynnikiem "społecznej rewitalizacji" Centrum Poznania. To będzie poznański Broadway!
Nowoczesny budynek, który powstanie w centrum Poznania, przy zbiegu ulic Św. Marcin i Skośnej ma stać się nowym symbolem miasta. Obiekt będzie charakteryzował się przestronną sceną główną z widownią na blisko 1200 osób, salą kameralną na ok. 300 miejsc, restauracją z salą bankietową, studiem nagrań i otwartym foyer. Integralną częścią inwestycji będzie również Park Wody i Muzyki, który wzbogaci przestrzeń miejską w przyjazne, ekologiczne rozwiązania.
Inwestycja jest współfinansowana ze środków Miasta Poznania, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Poznańskiego. Wartość zamówienia podstawowego wynosi blisko 375 mln złotych brutto, a wynikająca z opcji kwota to około 116 mln złotych brutto. Łączna wartość realizacji przy wykorzystaniu wszystkich praw opcji to w przybliżeniu 491 mln złotych brutto.
WIZUALIZACJE: