Zawirowania gospodarcze rozpoczęte kryzysem w 2008 roku oraz wynikające z nich problemy deweloperów ze zdobyciem finansowania, przyczyniły się do wyraźnego zmniejszenia liczba projektów biurowych rozpoczynanych w stolicy w latach 2009 – 2010.
Taki rozwój wypadków przełożył się na niewielką podaż powierzchni biurowej w Warszawie w ubiegłym roku. Powstała w skutek tego luka podażowa oraz rosnące zainteresowanie ze strony najemców sprawiło jednak, że inwestorzy wracają na rynek z nowymi projektami.
W wyniku wspomnianych czynników w najbliższych latach można spodziewać się dość intensywnego wzrostu oferty na stołecznym rynku biurowym. Warto dodać, że w Warszawie znajduje się obecnie ponad 3,5 mln mkw. przestrzeni biurowej, a więcej niż 0,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni znajduje się na etapie realizacji. Jeżeli chodzi o lokalizacje nowych inwestycji biurowych, to jednym z głównych kierunków ekspansji na przestrzeni kilku kolejnych lat może stać się Wola.
Wola coraz bardziej atrakcyjna
Taki rozwój wypadków będzie efektem działania kilku przyczyn. Po pierwsze wysokiej koncentracji powierzchni biurowej w Centralnym Obszarze Biznesu, który ze względu na wysokie ceny gruntów zapewne stanie się domeną dużych i najbardziej spektakularnych projektów biurowych. Relatywnie wysokie stawki czynszu we wspomnianym rejonie mogą sprawić, że dla najemców poszukujących powierzchni biurowej niedaleko ścisłego centrum, ale w bardziej przystępnej cenie Wola, ze względu na korzystną lokalizację może stać się wyborem numer dwa. Ponadto nie należy również zapominać o tym, że w perspektywie kilku lat dużym atutem tego rejonu stolicy stanie się druga nitka metra. Niestety obecnie realizowany centralny odcinek II-giej linii zapewne nie zostanie ukończony zgodnie z pierwotnym planem do października 2013 r. Można się spodziewać, że opóźnienie najprawdopodobniej wpłynie również na przesunięcie w czasie perspektywy realizacji kolejnych odcinków w tym II D, który ma przebiegać przez Wolę do Bemowa i dalej w stronę Ursusa. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie to czynnik, który może zadecydować o tym, że oczy inwestorów zwrócą się ku temu rejonowi Warszawy.
Czy biurowce będą powstawały wzdłuż metra?
Obecnie na terenie Woli znajduje się blisko 220 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a w stadium realizacji następnych około 65 tys. mkw. Z kolei inwestycje aktualnie planowane przez deweloperów obejmują tutaj blisko 85 tys. mkw.
Warto zaznaczyć, że najwięcej obiektów biurowych zlokalizowanych jest na terenach graniczących ze Śródmieściem, z kolei im dalej w stronę Bemowa tym liczba projektów maleje. Można się spodziewać, że deweloperzy planujący inwestycje biurowe w tym rejonie stolicy, będą jednak coraz częściej starali się wybierać lokalizacje położone w sąsiedztwie przyszłych stacji metra. Związane z taką lokalizacją ułatwienia komunikacyjne będą istotnie wpływać na atrakcyjność poszczególnych inwestycji. W związku z tym można zakładać, że w przyszłości dla nowych obiektów biurowych za punkt odniesienia będzie służyła przede wszystkim ulica Górczewska wzdłuż, której przebiegać ma metro. W chwili obecnej jednak głównym rejonem koncentracji inwestycji biurowych są okolice przyszłych stacji metra - Rondo Daszyńskiego i Wolska, a więc rejony ulicy Kasprzaka i Przyokopowej. Przy tej ostatniej ulicy zlokalizowana jest między innymi największa z obecnie realizowanych na Woli inwestycji – Wola Center, która będzie oferowała ponad 27,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Ponadto dwa kolejne obiekty są budowane przy ulicy Grzybowskiej. Jeżeli chodzi o planowane inwestycje biurowe, to prym wiedzie ulica Wolska, gdzie w fazie przygotowywanie znajdują się dwa projekty - Wolska Business Center oraz Park West I, które łącznie będą oferować ponad 23 tys. mkw. przestrzeni biurowej.
Emmerson S.A.