Łódź

W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.

Bałuty od wielu lat uchodzą za niebezpieczną dzielnicę. Jednak statystyki policyjne tego nie potwierdzają. Istnieje też inne oblicze tej dzielnicy, gdzie można spotkać wiele zabytków i miejsc o istotnym znaczeniu kulturalnym. Poza tym na Bałutach znajduje się wiele terenów zielonych oraz rekreacyjnych.

Bałuty położone są w północnej części Łodzi. Graniczą z takimi dzielnicami jak: Polesie, Śródmieście i Widzew.

Jakie są osiedla na Bałutach?

Bałuty dzieli się na 8 osiedli: Bałuty Zachodnie, Radogoszcz, Łagiewniki, Julianów-Marysin-Rogi, Bałuty-Doły, Bałuty-Centrum, Teofilów-Wielkopolska oraz Wzniesień Łódzkich.

Ile osób mieszka na Bałutach?

Powierzchnia Bałut wynosi prawie 79 km2. Pod tym względem dzielnica była druga w Łodzi. Według danych z 2019 roku liczba mieszkańców szacowana jest na 191,6 tys. Gęstość zaludnienia liczona jest na 2 428,2 os./km2. Największą grupę społeczną stanowią osoby w wieku produkcyjnym – 58%. Ludność w okresie poprodukcyjnym to 27% populacji dzielnicy. Najmniejszy udział mają natomiast osoby w wieku przedprodukcyjnym – 15%.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Bałuty?

Bałuty zamieszkują studenci, którzy uczęszczają na zajęcia Akademii Sztuk Pięknych. W dzielnicy osiedliły się także rodziny z dziećmi oraz seniorzy.

Warto podkreślić, że Bałuty zamieszkiwał kiedyś słynny polski koszykarz Marcin Gortat. Z dzielnicy pochodzą także słynni raperzy tacy jak: O.S.T.R., Dwa Sławy czy Zeus. Ceny mieszkań na Bałutach są bardzo atrakcyjne jak na dzielnicę dużego polskiego miasta. Stosunkowo niskie ceny mieszkań mogą przyciągać nowych mieszkańców do tej części miasta.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Bałut?

Z osiedli położonych blisko Śródmieścia można dostać się do centrum komunikacją miejską w kilkanaście minut. Jednak z terenów bardziej wysuniętych na północ dojazd może zająć nawet godzinę.

Do Bałut kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. Na terenie dzielnicy znajdują się również dwa dworce kolejowe: Łódź-Żabieniec oraz Łódź Radogoszcz-Zachód. Przy tych stacjach zatrzymują się pociągi dalekobieżne oraz regionalne.

Rynek nieruchomości na Bałutach

Na osiedlu Bałuty Zachodnie dominują tereny przemysłowe, a także zielone. Powstały na tym obszarze również nowe budynki wielorodzinne o podwyższonym standardzie. Bałuty Zachodnie to północno-zachodnia część Łodzi. Na osiedlu Radogoszcz przeważają bloki z czasów PRL budowane w latach 80-tych XX wieku. Na terenie osiedla Julianów-Marysin-Rogi powstaje obecnie najwięcej nowych inwestycji w ramach dzielnicy Bałuty. W latach 50-tych XX wieku zostało zbudowane osiedle o nazwie Bałuty-Doły. Znajduje się tu Akademia Sztuk Pięknych. Na Bałutach-Dołach można spotkać bloki dziesięciopiętrowe, kamienice oraz domy jednorodzinne. Dominuje jednak tutaj zabudowa czteropiętrowa.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Bałutach?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na osiedlu Julianów-Marysin-Rogi.

Mieszkania na sprzedaż na Bałutach bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Bałutach. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Bałutach?

Średnia cena mieszkania na Bałutach szacowana jest na 6 964 zł/mkw. Jest to najtańsza dzielnica Łodzi. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 2%. Przeciętna wartość nieruchomości na Bałutach wynosi 358 551 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Bałutach szacowany jest na 1 883 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 52 mkw.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Zobacz również osiedla w Łódź Bałuty

Najnowsze artykuły z Łódź

Płynąca od ponad 100 lat pod ziemią łódzka rzeka Lamus powraca na powierzchnię miasta! [WIZUALIZACJE]
Płynąca od ponad 100 lat pod ziemią łódzka rzeka Lamus powraca na powierzchnię miasta! [WIZUALIZACJE]
Płynąca od ponad 100 lat pod ziemią łódzka rzeka Lamus powraca na powierzchnię miasta. Rozpoczęły się prace przy projekcie finansowanym przez Unię Europejską. Fragment rzeki, który obecnie przepływa przez park im. Kilińskiego, zostanie odsłonięty, a nad nim powstanie infrastruktura dla odwiedzających.
Ukraińska sieć restauracji Rebernia wchodzi do Polski. Otworzyła pierwszy lokal
Ukraińska sieć restauracji Rebernia wchodzi do Polski. Otworzyła pierwszy lokal
Do Polski wchodzi kolejna nowa, ukraińska sieć. Tym razem restauracji. W łódzkiej Manufakturze otworzyła się pierwsza restauracja sieci Rebernia w Polsce. Rebernia to autorski koncept Holdingu !FEST, który powstał we Lwowie w 2016 roku.
Tajwańska firma otworzy centrum dystrybucji w Łodzi
Tajwańska firma otworzy centrum dystrybucji w Łodzi
Kolejny park logistyczny Hillwood w Polsce został w pełni wynajęty. Pochodząca z Tajwanu firma Univacco Europe podpisała umowę najmu na blisko 5 000 mkw. w parku logistycznym Hillwood Łódź Chocianowice. Tym samym łódzka inwestycja zrealizowana przez Hillwood Polska została wynajęta w 100 procentach.
W centrum Łodzi powstanie nowy 78-metrowy wieżowiec? [WIZUALIZACJE]
W centrum Łodzi powstanie nowy 78-metrowy wieżowiec? [WIZUALIZACJE]
W centrum Łodzi planowana jest budowa nowego wieżowca. 78 metrów wysokości (23 kondygnacje plus pomieszczenia techniczne na szczycie) ma mieć mieszkalno-usługowy wieżowiec, który ma powstać przy al. Mickiewicza 15a, między kamienicą zwaną Domem Literatów a budynkiem Domu Handlowego Central, vis a vis 84-metrowego biurowca Hi Piotrkowska.
Najstarsze centrum handlowe w Łodzi wystawione na sprzedaż
Najstarsze centrum handlowe w Łodzi wystawione na sprzedaż
Najstarsze centrum handlowe w Łodzi zostało wystawione na sprzedaż. Chodzi o budynek Saspolu, zlokalizowany w samym centrum miasta, przy ulicy Piotrkowskiej 95 (skrzyżowanie z ul. Struga).
Zabytkowe Wille Ludwika Meyera w Łodzi w remoncie [ZDJĘCIA]
Zabytkowe Wille Ludwika Meyera w Łodzi w remoncie [ZDJĘCIA]
Trwa rewitalizacja Łodzi. Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest trwający od ponad trzech lat remont dwóch eleganckich willi Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 6 i 8. Wraz ze zrewitalizowanymi przez miasto ulicą, willą mieszczącą obecnie Mediatekę MEMO oraz kamienicą pod numerem 7 przywracają okolicy historyczny, ekskluzywny charakter.
Nowe miejsca pracy! Niemiecki inwestor wybuduje nową, dużą fabrykę w Łodzi
Nowe miejsca pracy! Niemiecki inwestor wybuduje nową, dużą fabrykę w Łodzi
Kolejne nowe miejsca pracy w Łodzi. Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, rozpoczyna budowę nowego obiektu Built To Own (BTO) dla Grupy E.G.O. (E.G.O.), jednego z wiodących dostawców komponentów dla firm produkujących urządzenia gospodarstwa domowego. Budowa zakładu produkcyjnego rozpocznie się w lipcu tego roku, a zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2025 roku.
W Łodzi powstaje nowy park handlowy [ZDJĘCIA]
W Łodzi powstaje nowy park handlowy [ZDJĘCIA]
W Łodzi dobiega końca budowa nowego parku handlowego. Obiekt powstaje w południowo-wschodniej części Łodzi, bezpośrednio przy ul. Poli Gojawiczyńskiej, w odległości 6 km od ścisłego centrum Łodzi. Mieszkańcy Dąbrowy i okolic już niebawem będą robić zakupy w nowym parku handlowym.
Za prawie 1,5 mld złotych pod Łodzią powstaje podziemny kolejowy tunel średnicowy [FILMY]
Za prawie 1,5 mld złotych pod Łodzią powstaje podziemny kolejowy tunel średnicowy [FILMY]
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa, która połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne na osi wschód-zachód, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska oraz na osi północ-południe, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Żabieniec.
Od września podróżni skorzystają z nowego przystanku Łódź Zarzew [ZDJĘCIA]
Od września podróżni skorzystają z nowego przystanku Łódź Zarzew [ZDJĘCIA]
Od 1 września podróżni i mieszkańcy skorzystają z nowego przystanku Łódź Zarzew. Na gotowych peronach przy wiaduktach drogowych na ul. Przybyszewskiego są już wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Do wykonania pozostały prace wykończeniowe. Będą wygodne przesiadki z kolei do komunikacji miejskiej. Inwestycja PLK SA jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość prac to prawie 4,1 mln zł.
REKLAMA