Łódź

W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.

Bałuty od wielu lat uchodzą za niebezpieczną dzielnicę. Jednak statystyki policyjne tego nie potwierdzają. Istnieje też inne oblicze tej dzielnicy, gdzie można spotkać wiele zabytków i miejsc o istotnym znaczeniu kulturalnym. Poza tym na Bałutach znajduje się wiele terenów zielonych oraz rekreacyjnych.

Bałuty położone są w północnej części Łodzi. Graniczą z takimi dzielnicami jak: Polesie, Śródmieście i Widzew.

Jakie są osiedla na Bałutach?

Bałuty dzieli się na 8 osiedli: Bałuty Zachodnie, Radogoszcz, Łagiewniki, Julianów-Marysin-Rogi, Bałuty-Doły, Bałuty-Centrum, Teofilów-Wielkopolska oraz Wzniesień Łódzkich.

Ile osób mieszka na Bałutach?

Powierzchnia Bałut wynosi prawie 79 km2. Pod tym względem dzielnica była druga w Łodzi. Według danych z 2019 roku liczba mieszkańców szacowana jest na 191,6 tys. Gęstość zaludnienia liczona jest na 2 428,2 os./km2. Największą grupę społeczną stanowią osoby w wieku produkcyjnym – 58%. Ludność w okresie poprodukcyjnym to 27% populacji dzielnicy. Najmniejszy udział mają natomiast osoby w wieku przedprodukcyjnym – 15%.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Bałuty?

Bałuty zamieszkują studenci, którzy uczęszczają na zajęcia Akademii Sztuk Pięknych. W dzielnicy osiedliły się także rodziny z dziećmi oraz seniorzy.

Warto podkreślić, że Bałuty zamieszkiwał kiedyś słynny polski koszykarz Marcin Gortat. Z dzielnicy pochodzą także słynni raperzy tacy jak: O.S.T.R., Dwa Sławy czy Zeus. Ceny mieszkań na Bałutach są bardzo atrakcyjne jak na dzielnicę dużego polskiego miasta. Stosunkowo niskie ceny mieszkań mogą przyciągać nowych mieszkańców do tej części miasta.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Bałut?

Z osiedli położonych blisko Śródmieścia można dostać się do centrum komunikacją miejską w kilkanaście minut. Jednak z terenów bardziej wysuniętych na północ dojazd może zająć nawet godzinę.

Do Bałut kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. Na terenie dzielnicy znajdują się również dwa dworce kolejowe: Łódź-Żabieniec oraz Łódź Radogoszcz-Zachód. Przy tych stacjach zatrzymują się pociągi dalekobieżne oraz regionalne.

Rynek nieruchomości na Bałutach

Na osiedlu Bałuty Zachodnie dominują tereny przemysłowe, a także zielone. Powstały na tym obszarze również nowe budynki wielorodzinne o podwyższonym standardzie. Bałuty Zachodnie to północno-zachodnia część Łodzi. Na osiedlu Radogoszcz przeważają bloki z czasów PRL budowane w latach 80-tych XX wieku. Na terenie osiedla Julianów-Marysin-Rogi powstaje obecnie najwięcej nowych inwestycji w ramach dzielnicy Bałuty. W latach 50-tych XX wieku zostało zbudowane osiedle o nazwie Bałuty-Doły. Znajduje się tu Akademia Sztuk Pięknych. Na Bałutach-Dołach można spotkać bloki dziesięciopiętrowe, kamienice oraz domy jednorodzinne. Dominuje jednak tutaj zabudowa czteropiętrowa.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Bałutach?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na osiedlu Julianów-Marysin-Rogi.

Mieszkania na sprzedaż na Bałutach bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Bałutach. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Bałutach?

Średnia cena mieszkania na Bałutach szacowana jest na 6 964 zł/mkw. Jest to najtańsza dzielnica Łodzi. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 2%. Przeciętna wartość nieruchomości na Bałutach wynosi 358 551 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Bałutach szacowany jest na 1 883 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 52 mkw.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Zobacz również osiedla w Łódź Bałuty

Najnowsze artykuły z Łódź

W Łodzi powstaje kolejny Aquapark - za 101 milionów złotych
W Łodzi powstaje kolejny Aquapark - za 101 milionów złotych
Zakończył się proces projektowania aquaparku na łódzkim Widzewie. W ostatnich dniach, firma MIRBUD S.A., która odpowiada za realizację inwestycji złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Oznacza to, że prace budowlane powinny się rozpocząć w czerwcu, a cały kompleks ma zostać uruchomiony pod koniec roku 2027.
Kantor Poznańskiego w Łodzi po spektakularnej metamorfozie [ZDJĘCIA]
Kantor Poznańskiego w Łodzi po spektakularnej metamorfozie [ZDJĘCIA]
Kolejny okazały, zabytkowy, przedwojenny budynek w Łodzi odzyskał swój dawny blask. Po trwającym trzy lata remoncie do użytku wraca dawny kantor fabryki rodziny Poznańskich, zabytek z historią sięgającą końca XIX wieku, przekształcony w na wskroś nowoczesny kameralny biurowiec.
Igepa Polska stawia na Łódź
Igepa Polska stawia na Łódź
Dystrybutor papieru oraz mediów dla reklamy wizualnej rozszerza współpracę z MLP Group. W ramach nowej umowy Igepa Polska wynajęła około 7650 mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Łódź, z nowoczesnymi biurami, showroomem i tarasem. W zawarciu transakcji najemcę wspierała firma doradcza Newmark Polska.
W Łodzi powstaje zielona oaza. Miasto chce walczyć z wyspami ciepła w centrum
W Łodzi powstaje zielona oaza. Miasto chce walczyć z wyspami ciepła w centrum
Zielona Oaza ma być efektem przebudowy Pasażu im. Anny Rynkowskiej i Skweru im. Lecha Kunki, czyli terenu pomiędzy ulicami Kościuszki, Wólczańską i Gdańską. Plac budowy właśnie przejął wykonawca.
Chiński gigant stawia na Łódź. Powstaną nowe miejsca pracy
Chiński gigant stawia na Łódź. Powstaną nowe miejsca pracy
Kolejna duża, zagraniczna firma stawia na Łódź. Firma Rock Communication spółka należąca do grupy kapitałowej ZTT Group z siedzibą w Chinach, zdecydowała się na otworzenie fabryki w tym jednym z największych polskich miast. Na jej lokalizację wybrała należący do firmy P3 Logistic Parks, park logistyczny P3 Łódź City III.
Włókiennicza remontuje się od początku
Włókiennicza remontuje się od początku
Trwa remont kamienic przy ulicy Włókienniczej w Łodzi. Do odnowionych budynków wkrótce dołączy kolejny - pod numerem 1. Powstanie tam 20 mieszkań komunalnych i 2 lokale dla biznesu. To jeden z ostatnich świadków historii tej ulicy.
190 milionów trafi do Łodzi. W centrum Polski powstanie nowoczesne centrum edukacji
190 milionów trafi do Łodzi. W centrum Polski powstanie nowoczesne centrum edukacji
Dofinansowanie to środki, które popłyną do Łodzi z KPO. Ministerstwo Zdrowia właśnie zakończyło ocenę wniosków. Łódzka uczelnia znalazła się wśród wyróżnionych i otrzyma gigantyczne wsparcie. 190 milionów złotych to środki, które zostaną przeznaczone na kształcenie przyszłych lekarzy i pielęgniarek przy CKD. Specjaliści będą uczyć się w nowoczesnym centrum edukacji.
Tunel średnicowy w Łodzi – kluczowa inwestycja czy ryzykowny projekt? Czy Łódź stanie się nowym centrum mobilności biznesowej?
Tunel średnicowy w Łodzi – kluczowa inwestycja czy ryzykowny projekt? Czy Łódź stanie się nowym centrum mobilności biznesowej?
Budowa tunelu średnicowego w Łodzi to jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Dzięki niej czas przejazdu między największymi miastami skróci się, a sama Łódź może stać się kluczowym punktem na mapie transportowej kraju. Jakie są rzeczywiste koszty tego przedsięwzięcia? Czy mieszkańcy odczują korzyści, a może wręcz przeciwnie – zmierzą się z negatywnymi skutkami? I wreszcie, jak na tę inwestycję wpłynie inflacja oraz rosnące ceny materiałów budowlanych?
Ruszają remonty kolejnych zabytkowych kamienic w Łodzi
Ruszają remonty kolejnych zabytkowych kamienic w Łodzi
Kolejnych 15 kamienic w Łodzi czeka na remont. Wszystko dzięki środkom z tegorocznej edycji programu związanego z rewitalizacją. Dofinansowanie otrzymają prywatne, zabytkowe kamienice.
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa. Połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska [FILMY]
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa. Połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska [FILMY]
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa, która połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne na osi wschód-zachód, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska oraz na osi północ-południe, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Żabieniec.
REKLAMA