W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.
Bałuty od wielu lat uchodzą za niebezpieczną dzielnicę. Jednak statystyki policyjne tego nie potwierdzają. Istnieje też inne oblicze tej dzielnicy, gdzie można spotkać wiele zabytków i miejsc o istotnym znaczeniu kulturalnym. Poza tym na Bałutach znajduje się wiele terenów zielonych oraz rekreacyjnych.
Bałuty położone są w północnej części Łodzi. Graniczą z takimi dzielnicami jak: Polesie, Śródmieście i Widzew.
Bałuty dzieli się na 8 osiedli: Bałuty Zachodnie, Radogoszcz, Łagiewniki, Julianów-Marysin-Rogi, Bałuty-Doły, Bałuty-Centrum, Teofilów-Wielkopolska oraz Wzniesień Łódzkich.
Powierzchnia Bałut wynosi prawie 79 km2. Pod tym względem dzielnica była druga w Łodzi. Według danych z 2019 roku liczba mieszkańców szacowana jest na 191,6 tys. Gęstość zaludnienia liczona jest na 2 428,2 os./km2. Największą grupę społeczną stanowią osoby w wieku produkcyjnym – 58%. Ludność w okresie poprodukcyjnym to 27% populacji dzielnicy. Najmniejszy udział mają natomiast osoby w wieku przedprodukcyjnym – 15%.
Bałuty zamieszkują studenci, którzy uczęszczają na zajęcia Akademii Sztuk Pięknych. W dzielnicy osiedliły się także rodziny z dziećmi oraz seniorzy.
Warto podkreślić, że Bałuty zamieszkiwał kiedyś słynny polski koszykarz Marcin Gortat. Z dzielnicy pochodzą także słynni raperzy tacy jak: O.S.T.R., Dwa Sławy czy Zeus. Ceny mieszkań na Bałutach są bardzo atrakcyjne jak na dzielnicę dużego polskiego miasta. Stosunkowo niskie ceny mieszkań mogą przyciągać nowych mieszkańców do tej części miasta.
Z osiedli położonych blisko Śródmieścia można dostać się do centrum komunikacją miejską w kilkanaście minut. Jednak z terenów bardziej wysuniętych na północ dojazd może zająć nawet godzinę.
Do Bałut kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. Na terenie dzielnicy znajdują się również dwa dworce kolejowe: Łódź-Żabieniec oraz Łódź Radogoszcz-Zachód. Przy tych stacjach zatrzymują się pociągi dalekobieżne oraz regionalne.
Na osiedlu Bałuty Zachodnie dominują tereny przemysłowe, a także zielone. Powstały na tym obszarze również nowe budynki wielorodzinne o podwyższonym standardzie. Bałuty Zachodnie to północno-zachodnia część Łodzi. Na osiedlu Radogoszcz przeważają bloki z czasów PRL budowane w latach 80-tych XX wieku. Na terenie osiedla Julianów-Marysin-Rogi powstaje obecnie najwięcej nowych inwestycji w ramach dzielnicy Bałuty. W latach 50-tych XX wieku zostało zbudowane osiedle o nazwie Bałuty-Doły. Znajduje się tu Akademia Sztuk Pięknych. Na Bałutach-Dołach można spotkać bloki dziesięciopiętrowe, kamienice oraz domy jednorodzinne. Dominuje jednak tutaj zabudowa czteropiętrowa.
Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na osiedlu Julianów-Marysin-Rogi.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Bałutach. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania na Bałutach szacowana jest na 6 964 zł/mkw. Jest to najtańsza dzielnica Łodzi. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 2%. Przeciętna wartość nieruchomości na Bałutach wynosi 358 551 zł.
Średni koszt wynajęcia mieszkania na Bałutach szacowany jest na 1 883 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 52 mkw.