Łódź

W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.

Bałuty od wielu lat uchodzą za niebezpieczną dzielnicę. Jednak statystyki policyjne tego nie potwierdzają. Istnieje też inne oblicze tej dzielnicy, gdzie można spotkać wiele zabytków i miejsc o istotnym znaczeniu kulturalnym. Poza tym na Bałutach znajduje się wiele terenów zielonych oraz rekreacyjnych.

Bałuty położone są w północnej części Łodzi. Graniczą z takimi dzielnicami jak: Polesie, Śródmieście i Widzew.

Jakie są osiedla na Bałutach?

Bałuty dzieli się na 8 osiedli: Bałuty Zachodnie, Radogoszcz, Łagiewniki, Julianów-Marysin-Rogi, Bałuty-Doły, Bałuty-Centrum, Teofilów-Wielkopolska oraz Wzniesień Łódzkich.

Ile osób mieszka na Bałutach?

Powierzchnia Bałut wynosi prawie 79 km2. Pod tym względem dzielnica była druga w Łodzi. Według danych z 2019 roku liczba mieszkańców szacowana jest na 191,6 tys. Gęstość zaludnienia liczona jest na 2 428,2 os./km2. Największą grupę społeczną stanowią osoby w wieku produkcyjnym – 58%. Ludność w okresie poprodukcyjnym to 27% populacji dzielnicy. Najmniejszy udział mają natomiast osoby w wieku przedprodukcyjnym – 15%.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Bałuty?

Bałuty zamieszkują studenci, którzy uczęszczają na zajęcia Akademii Sztuk Pięknych. W dzielnicy osiedliły się także rodziny z dziećmi oraz seniorzy.

Warto podkreślić, że Bałuty zamieszkiwał kiedyś słynny polski koszykarz Marcin Gortat. Z dzielnicy pochodzą także słynni raperzy tacy jak: O.S.T.R., Dwa Sławy czy Zeus. Ceny mieszkań na Bałutach są bardzo atrakcyjne jak na dzielnicę dużego polskiego miasta. Stosunkowo niskie ceny mieszkań mogą przyciągać nowych mieszkańców do tej części miasta.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Bałut?

Z osiedli położonych blisko Śródmieścia można dostać się do centrum komunikacją miejską w kilkanaście minut. Jednak z terenów bardziej wysuniętych na północ dojazd może zająć nawet godzinę.

Do Bałut kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. Na terenie dzielnicy znajdują się również dwa dworce kolejowe: Łódź-Żabieniec oraz Łódź Radogoszcz-Zachód. Przy tych stacjach zatrzymują się pociągi dalekobieżne oraz regionalne.

Rynek nieruchomości na Bałutach

Na osiedlu Bałuty Zachodnie dominują tereny przemysłowe, a także zielone. Powstały na tym obszarze również nowe budynki wielorodzinne o podwyższonym standardzie. Bałuty Zachodnie to północno-zachodnia część Łodzi. Na osiedlu Radogoszcz przeważają bloki z czasów PRL budowane w latach 80-tych XX wieku. Na terenie osiedla Julianów-Marysin-Rogi powstaje obecnie najwięcej nowych inwestycji w ramach dzielnicy Bałuty. W latach 50-tych XX wieku zostało zbudowane osiedle o nazwie Bałuty-Doły. Znajduje się tu Akademia Sztuk Pięknych. Na Bałutach-Dołach można spotkać bloki dziesięciopiętrowe, kamienice oraz domy jednorodzinne. Dominuje jednak tutaj zabudowa czteropiętrowa.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Bałutach?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na osiedlu Julianów-Marysin-Rogi.

Mieszkania na sprzedaż na Bałutach bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Bałutach. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Bałutach?

Średnia cena mieszkania na Bałutach szacowana jest na 6 964 zł/mkw. Jest to najtańsza dzielnica Łodzi. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 2%. Przeciętna wartość nieruchomości na Bałutach wynosi 358 551 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Bałutach szacowany jest na 1 883 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 52 mkw.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Zobacz również osiedla w Łódź Bałuty

Najnowsze artykuły z Łódź

Łódzka Manufaktura planuje nowe inwestycje w 2024 r.
14 nowych marek, otwarcie światowego brandu, zielona inwestycja, a wreszcie wielki miejski jubileusz – tak w wielkim skrócie można opisać najważniejsze wydarzenia minionego roku dla Manufaktury w Łodzi, jednego z największych w Europie kompleksów handlowo-rozrywkowych.
Dawne milicyjne kasyno w Łodzi znów błyszczy! [ZDJĘCIA]
Łódź pięknieje z dnia na dzień. Kończy się kolejna ważna inwestycja w centrum miasta – rewitalizacja dawnej willi Maurycego Frankela przy ul. Sienkiewicza 26, późniejsza siedziba kasyna Milicji Obywatelskiej.
WIMA Widzewska Manufaktura jednak będzie wyglądać inaczej. Inwestor zmienia w części projekt [WIZUALIZACJE]
Będzie duża zmiana w projekcie kompleksu WIMA Widzewska Manufaktura, który powstaje przy al. Piłsudskiego 135 w Łodzi. Inwestor Cavatina Holding zaprezentował nowe wizualizacje dwóch budynków mieszkalnych, a także zapowiedział ważną zmianę.
Gdzie powstaną nowe drogi rowerowe w Łodzi w 2024 roku?
Łódź z roku na rok staje się coraz bardziej przyjazna rowerzystom. Miasto konsekwentnie inwestuje w rozwój sieci dróg rowerowych. Jazda rowerem po Łodzi staje się coraz bardziej bezpieczna i komfortowa.
W Łodzi dobiega końca rozbudowa centrum handlowego Nowa Górna
Dobiega końca rozbudowa centrum handlowego Nowa Górna w Łodzi. Przy obiekcie już wyrósł nowy park handlowy, który pomieści cztery sklepy. Trwają też ostatnie prace wykończeniowe budynku oraz terenów wokół inwestycji.
Przebudowa Placu Wolności w Łodzi na finiszu [ZDJĘCIA]
Dobiega końca przebudowa najważniejszego placu w centrum Łodzi, Placu Wolności. W styczniu wykonawca przebudowy placu Wolności, firma Trakcja, zapowiedziała finał inwestycji w lutym. Wszystko na to wskazuje, że tę datę uda się utrzymać, a to oznacza, że za kilka tygodni plac będzie udostępniony mieszkańcom.
W Łodzi trwa remont ulicy Przybyszewskiego. 99% niższy czynsz i ulgi dla mieszkańców [ZDJĘCIA]
Przebudowa ul. Przybyszewskiego w Łodzi to nie tylko nowy wiadukt nad torami PKP, ale także remont ulicy na odcinku od p. Reymonta do ul. Kilińskiego.
W Łodzi trwa modernizacja zajezdni tramwajowej Chocianowice [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
Trwa modernizacja Zajezdni Chocianowice, jednej z dwóch czynnych zajezdni tramwajowych w Łodzi, obsługującej ponad połowę taboru MPK Łódź. Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze całego kompleksu, którego powierzchnia wynosi blisko 7,5 ha.
Nowe, olbrzymie blokowisko powstanie w reprezentacyjnym centrum Łodzi [FILM+WIZUALIZACJE]
W samym centrum Łodzi, tuż obok jednej z nowych ikon architektonicznych tego miasta, nowego Dworca Łódź Fabryczna, powstanie olbrzymie blokowisko. Inwestycja zrealizowana zostanie w Nowym Centrum Łodzi, w założeniu, najbardziej reprezentacyjnym miejscu w tym mieście.
Kolejne zrewitalizowane kamienice przy ul. Legionów zachwycają! [ZDJĘCIA]
Trwa rewitalizacja Łodzi. W jej ramach gruntowanych remontów doczekało się kilka starych, przedwojennych, zaniedbanych kamienic przy ulicy Legionów, która sama też przechodzi rewitalizację, w ramach której powstanie nowa jezdnia, torowisko tramwajowe i chodniki.
REKLAMA