Łódź

W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.

Polesie położone jest w zachodniej części miasta. Dzielnica graniczy m.in. ze Śródmieściem. Polesie jako miejsce zamieszkania chętnie wybierają rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Przyczynia się do tego duża liczba terenów zielonych, dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa i bliskość centrum Łodzi. Na terenie Polesia znajdują się takie atrakcje jak: Atlas Arena, ZOO, Ogród Botaniczny czy Aquapark Fala.

Jakie są osiedla na Polesiu?

Polesie dzieli się na 8 osiedli: Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego, Karolew-Retkinia Wschód, Koziny, Lublinek-Pienista, Retkinia Zachód-Smulsko, Stare Polesie, Zdrowie-Mania oraz Złotno.

Ile osób mieszka na Polesiu?

Powierzchnia Polesia wynosi 46 km2. Według danych z 2019 roku liczba ludności dzielnicy szacowana jest na prawie 133 tys. mieszkańców. Zagęszczenie ludności nie jest duże i wynosi ok. 2 890 os./km2.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Polesie?

Polesie to dzielnica, w której mogą mieszkać różne grupy społeczne m.in. single, studenci, rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Osiedla położone blisko centrum Łodzi rekomendowane są dla studentów i singli. Dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa oraz liczne parki to zalety, które przyciągają rodziny z dziećmi. Na terenie dzielnicy znajdziemy całkiem sporo placówek medycznych i kilka aptek całodobowych. Z tego powinni być zadowoleni seniorzy oraz rodziny z małymi dziećmi.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Polesia?

Komunikacja publiczna na Polesiu jest dobrze rozwinięta. Do dzielnicy kursują tramwaje i autobusy. Czas dojazdu do centrum zależy od tego, z jakich osiedli chcemy dojechać. Z tych położonych blisko Śródmieścia przemieścimy się w kilkanaście minut. Z bardziej odległych terenów dzielnicy dojazd może zająć 30 minut.

Czas dojazdu do centrum samochodem poza godzinami szczytu zajmuje około 15 minut.

Do Polesia kursuje kilka linii tramwajowych i autobusowych. Na terenie dzielnicy znajduje się dworzec PKS Łódź Kaliska oraz dworzec kolejowy Łódź Kaliska.

Rynek nieruchomości na Polesiu

Dzielnica Polesie ma charakter mieszkalno-rekreacyjny. Na jej terenie nie znajdziemy dużych fabryk czy parków biznesowych. Za to można spotkać tu sporo kamienic i willi. Cały czas powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Ceny nieruchomości w tej dzielnicy są stosunkowo wysokie jak na Łódź. Osoby, które szukają spokoju oraz sprawnego dojazdu do centrum powinny znaleźć tutaj coś dla siebie. Na Polesiu dominuje zabudowa wielorodzinna. Powstają tu nowe apartamentowce, które oferują udogodnienia takie jak: monitoring, ochrona, parkingi podziemne czy place zabaw dla dzieci.

Na terenie Polesia wciąż można znaleźć wiele nieużytków. Stwarza to nadzieję, że deweloperzy będą na tych terenach budować nowe osiedla mieszkaniowe.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Polesiu?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na terenach osiedli: Grabieniec, Retkinia oraz Stare Polesie.

Mieszkania na sprzedaż na Polesiu bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Polesiu. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Polesiu?

Średnia cena mieszkania na Polesiu szacowana jest na 7 502 zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 1%. Przeciętna wartość nieruchomości na Polesiu wynosi 413 811 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Polesiu szacowany jest na 1 961 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 56 mkw.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Zobacz również osiedla w Łódź Polesie

Najnowsze artykuły z Łódź

Opóźnienie budowy tunelu średnicowego w Łodzi – aktualizacja harmonogramu inwestycji [FILMY]
Opóźnienie budowy tunelu średnicowego w Łodzi – aktualizacja harmonogramu inwestycji [FILMY]
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały o przesunięciu terminu zakończenia budowy tunelu średnicowego w Łodzi o co najmniej rok. Pierwotny harmonogram przewidywał ukończenie prac w czerwcu 2026 roku, jednak obecne szacunki wskazują na najwcześniejszy możliwy termin finalizacji w 2027 roku. Dodatkowo inwestor nie wyklucza konieczności wyburzenia części budynków znajdujących się w strefie oddziaływania tunelu.
Podziemna kolej w Łodzi nabiera kształtu – Koziny w centrum wielkich zmian [ZDJĘCIA]
Podziemna kolej w Łodzi nabiera kształtu – Koziny w centrum wielkich zmian [ZDJĘCIA]
Pod Łodzią powstaje kolejowy tunel średnicowy. Wydrążone tunele jednotorowe podziemnego połączenia kolejowego Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec są gotowe do prac wykończeniowych i instalacyjnych. Największy z trzech przystanków na tej trasie, Łódź Koziny, gdzie ruch pociągów, będzie prowadzony na dwóch poziomach, zyskuje perony.
Zaglądamy na budowę wielopoziomowego parkingu w centrum Łodzi
Zaglądamy na budowę wielopoziomowego parkingu w centrum Łodzi
W Łodzi powstają wielopoziomowe parkingi. Obiekty mają pomóc rozwiązać problem braku miejsc postojowych w centrum. Obecnie w Łodzi trwa budowa trzech parkingów. Jeden powstaje właśnie przy ul. Wschodniej 62/64.
Jest przetarg na prace projektowe związane z łódzkim odcinkiem KDP w rejonie Retkini
Jest przetarg na prace projektowe związane z łódzkim odcinkiem KDP w rejonie Retkini
Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetarg na prace projektowe dla zmienionego układu torowego Kolei Dużych Prędkości. Chodzi o 3-kilometrowy odcinek w rejonie łódzkiej Retkini. Spółka ma już wypracowaną wspólnie z PKP PLK koncepcję zmian. Uproszczą one m.in. układ torowy i zminimalizują wpływ na przystanek na Retkini, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać podczas budowy linii kolejowej. Termin składania ofert upływa 9 czerwca.
Zabytkowa zajezdnia tramwajowa Helenówek w Łodzi przechodzi metamorfozę [ZDJĘCIA]
Zabytkowa zajezdnia tramwajowa Helenówek w Łodzi przechodzi metamorfozę [ZDJĘCIA]
Budowa konstrukcji zajezdni Helenówek, czyli nowego Zakładu Techniki MPK Łódź została już ukończona. Trwa montaż pierwszych urządzeń oraz torów, którymi wkrótce wjadą do niego tramwaje.
Kolejna dawna, zabytkowa fabryka w Łodzi przejdzie metamorfozę
Kolejna dawna, zabytkowa fabryka w Łodzi przejdzie metamorfozę
Kolejna dawna, zabytkowa fabryka w Łodzi przejdzie metamorfozę. Szansę na drugą młodość i to w całkiem nowej roli otrzyma kolejny zabytek przemysłu w Łodzi. Rozpoczął się remont dawnej fabryki wyrobów żelaznych przy ul. Legionów 102 wpisanej do ewidencji zabytków miasta Łodzi.
Co słychać na budowie średnicowego tunelu kolejowego pod Łodzią? [FILMY]
Co słychać na budowie średnicowego tunelu kolejowego pod Łodzią? [FILMY]
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa, która połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne na osi wschód-zachód, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska oraz na osi północ-południe, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Żabieniec.
Wielka przebudowa dworca Łódź Kaliska coraz bliżej zakończenia [FILM+ZDJĘCIA]
Wielka przebudowa dworca Łódź Kaliska coraz bliżej zakończenia [FILM+ZDJĘCIA]
Kolejny znany, duży dworzec w Polsce zmieni się nie do poznania. Tym razem w Łodzi. Dobiega końca wielka przebudowa drugiego co do wielkości (po Fabrycznej), dworca w tym mieście – Łódź Kaliska. Powstał nowy budynek stacji, a przed nim węzeł komunikacyjny dostosowany do ruchu aut, autobusów i rowerów wraz z postojem taksówek. Inwestycja ma na celu stworzenie nowego, ekologicznego i komfortowego dla podróżnych budynku. Dzięki przebudowie, dworzec zyska również na przepustowości.
Nowe mieszkania komunalne w Łodzi. Szansa na lepsze życie, czy kropla w morzu potrzeb?
Nowe mieszkania komunalne w Łodzi. Szansa na lepsze życie, czy kropla w morzu potrzeb?
Łódź stawia na rozwój budownictwa komunalnego, w ramach którego powstaną 1500 nowych mieszkań. Inwestycje te mają na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej, zwłaszcza wśród osób o niskich dochodach. Jednakże, mimo że takie projekty są istotnym krokiem ku zapewnieniu lepszych warunków życia, istnieją także wyzwania i trudności związane z ich realizacją. W artykule przyjrzymy się, jak te inwestycje mogą wpłynąć na miasto, jakie grupy będą mogły skorzystać z nowych mieszkań, ale także, jakie zagrożenia czy wyzwania mogą się pojawić w związku z budową nowych lokali, dodajmy, że tylko w tym roku ma ich powstać dokładnie 300.
Panattoni wybuduje w Łodzi gigantyczne centrum dystrybucyjne dla Media Expert
Panattoni wybuduje w Łodzi gigantyczne centrum dystrybucyjne dla Media Expert
Kolejna wielka inwestycja w Łodzi. Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, rozpoczyna jedną z największych inwestycji na rynku – strategiczny projekt dla swojego wieloletniego partnera – marki Media Expert. W Łodzi powstanie kompleks dwóch hal o łącznej powierzchni ponad 207 000 mkw. w formule BTO (built-to-own). W centrum dystrybucyjnym pracę znajdzie ok. 300 osób, a całkowita wartość inwestycji wynosi 500 milionów złotych.
REKLAMA