Łódź

W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.

Polesie położone jest w zachodniej części miasta. Dzielnica graniczy m.in. ze Śródmieściem. Polesie jako miejsce zamieszkania chętnie wybierają rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Przyczynia się do tego duża liczba terenów zielonych, dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa i bliskość centrum Łodzi. Na terenie Polesia znajdują się takie atrakcje jak: Atlas Arena, ZOO, Ogród Botaniczny czy Aquapark Fala.

Jakie są osiedla na Polesiu?

Polesie dzieli się na 8 osiedli: Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego, Karolew-Retkinia Wschód, Koziny, Lublinek-Pienista, Retkinia Zachód-Smulsko, Stare Polesie, Zdrowie-Mania oraz Złotno.

Ile osób mieszka na Polesiu?

Powierzchnia Polesia wynosi 46 km2. Według danych z 2019 roku liczba ludności dzielnicy szacowana jest na prawie 133 tys. mieszkańców. Zagęszczenie ludności nie jest duże i wynosi ok. 2 890 os./km2.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Polesie?

Polesie to dzielnica, w której mogą mieszkać różne grupy społeczne m.in. single, studenci, rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Osiedla położone blisko centrum Łodzi rekomendowane są dla studentów i singli. Dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa oraz liczne parki to zalety, które przyciągają rodziny z dziećmi. Na terenie dzielnicy znajdziemy całkiem sporo placówek medycznych i kilka aptek całodobowych. Z tego powinni być zadowoleni seniorzy oraz rodziny z małymi dziećmi.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Polesia?

Komunikacja publiczna na Polesiu jest dobrze rozwinięta. Do dzielnicy kursują tramwaje i autobusy. Czas dojazdu do centrum zależy od tego, z jakich osiedli chcemy dojechać. Z tych położonych blisko Śródmieścia przemieścimy się w kilkanaście minut. Z bardziej odległych terenów dzielnicy dojazd może zająć 30 minut.

Czas dojazdu do centrum samochodem poza godzinami szczytu zajmuje około 15 minut.

Do Polesia kursuje kilka linii tramwajowych i autobusowych. Na terenie dzielnicy znajduje się dworzec PKS Łódź Kaliska oraz dworzec kolejowy Łódź Kaliska.

Rynek nieruchomości na Polesiu

Dzielnica Polesie ma charakter mieszkalno-rekreacyjny. Na jej terenie nie znajdziemy dużych fabryk czy parków biznesowych. Za to można spotkać tu sporo kamienic i willi. Cały czas powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Ceny nieruchomości w tej dzielnicy są stosunkowo wysokie jak na Łódź. Osoby, które szukają spokoju oraz sprawnego dojazdu do centrum powinny znaleźć tutaj coś dla siebie. Na Polesiu dominuje zabudowa wielorodzinna. Powstają tu nowe apartamentowce, które oferują udogodnienia takie jak: monitoring, ochrona, parkingi podziemne czy place zabaw dla dzieci.

Na terenie Polesia wciąż można znaleźć wiele nieużytków. Stwarza to nadzieję, że deweloperzy będą na tych terenach budować nowe osiedla mieszkaniowe.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Polesiu?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na terenach osiedli: Grabieniec, Retkinia oraz Stare Polesie.

Mieszkania na sprzedaż na Polesiu bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Polesiu. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Polesiu?

Średnia cena mieszkania na Polesiu szacowana jest na 7 502 zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 1%. Przeciętna wartość nieruchomości na Polesiu wynosi 413 811 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Polesiu szacowany jest na 1 961 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 56 mkw.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Zobacz również osiedla w Łódź Polesie

Najnowsze artykuły z Łódź

Specjalna Strefa Rewitalizacji w Łodzi. Aż 14 zabytkowych budynków do remontu!
W 2024 roku, aż 14 budynków zostanie wyremontowanych w ramach Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Na ten cel miasto przeznaczy 5 mln zł.
W Łodzi kończy się modernizacja zajezdni tramwajowej Chocianowice [FILM]
Trwa modernizacja Zajezdni Chocianowice, jednej z dwóch czynnych zajezdni tramwajowych w Łodzi, obsługującej ponad połowę taboru MPK Łódź. Prace na terenie 120-letniej Zajezdni Chocianowice prowadzone są przez firmę Budimex na obszarze całego kompleksu, którego powierzchnia wynosi blisko 7,5 ha.
Półmetek drążenia trzeciego tunelu kolejowego między Żabieńcem a Kozinami w Łodzi
Mniejsza maszyna TBM Faustyna wydrążyła już połowę trzeciego jednotorowego tunelu, który połączy stację Łódź Żabieniec z przystankiem Koziny. Na przystankach Koziny, Polesie i Śródmieście kontynuowane są roboty podziemne. Inwestycja otworzy aglomerację łódzką na nowe połączenia dalekobieżne, regionalne i podmiejskie. Przedsięwzięcie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ok. 2 mld zł jest współfinansowane z FEnIKS.
Piotrkowską i Włókienniczą połączy pasaż. Niebawem będzie otwarty dla łodzian [ZDJĘCIA]
Ulice Piotrkowską i Włókienniczą połączy pasaż przez podwórza kamienic przy ul. Piotrkowskiej 22 (własność prywatna) i ul. Wschodniej 45 (własność komunalna). Niebawem zostanie udostępniony mieszkańcom.
Trwa wielka przebudowa dworca kolejowego Łódź Kaliska [FILM+ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
Dworzec Łódź Kaliska jest w trakcie wielkiej przebudowy. Wiele już wyburzono, ale na zdjęciach z drona można jeszcze dostrzec resztki fundamentów i podłogi. To jeden z pierwszych etapów inwestycji, która ma na celu stworzenie nowego, ekologicznego i komfortowego dla podróżnych budynku. Dzięki przebudowie, dworzec zyska również na przepustowości.
Tunel pod Łodzią. Na placach budowy poza centrum też się dzieje! [FILM+ZDJĘCIA]
W Łodzi powstaje tunel średnicowy, który przyspieszy codzienne podróżowanie po mieście i umożliwi nowe połączenia z innymi miastami. Zaglądamy na place budowy poza centrum: stacji Koziny, dworca Żabieniec i Łodzi Kaliskiej.
Hillwood Łódź Chocianowice z nowym najemcą. To znana, polska firma
Kompleks magazynowy Hillwood Łódź Chocianowice zbliża się już do pełnej komercjalizacji. Właściciel obiektu, firma Hillwood Polska pozyskała właśnie nowego, dużego najemcę. To znana i ceniona polska firma.
Dworzec Łódź Kaliska w trakcie wielkiej przebudowy [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
Dworzec Łódź Kaliska jest w trakcie wielkiej przebudowy. Wiele już wyburzono, ale na zdjęciach z drona można jeszcze dostrzec resztki fundamentów i podłogi. To jeden z pierwszych etapów inwestycji, która ma na celu stworzenie nowego, ekologicznego i komfortowego dla podróżnych budynku. Dzięki przebudowie, dworzec zyska również na przepustowości.
Zabytkowe famuły przy ul. Ogrodowej 24 nie do poznania. Będą tu hostel, biura, mieszkania i restauracje [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
Przy ulicy Ogrodowej 24 trwa wielki remont zabytkowych famuł. Za 2 lata powstanie tam wielofunkcyjny obiekt z mieszkaniami na wynajem oraz lokalami usługowymi. Niedawno zaczął się kolejny etap prac – specjaliści odnawiają ceglaną elewację budynków od strony ulicy.
Rewitalizacja Księżego Młyna w Łodzi [FILM]
W dzisiejszym filmie przyjrzymy się rewitalizacji osiedla Księży Młyn przy Przędzalnianej w Łodzi. Zapraszamy na film!
REKLAMA