W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.
Polesie położone jest w zachodniej części miasta. Dzielnica graniczy m.in. ze Śródmieściem. Polesie jako miejsce zamieszkania chętnie wybierają rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Przyczynia się do tego duża liczba terenów zielonych, dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa i bliskość centrum Łodzi. Na terenie Polesia znajdują się takie atrakcje jak: Atlas Arena, ZOO, Ogród Botaniczny czy Aquapark Fala.
Polesie dzieli się na 8 osiedli: Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego, Karolew-Retkinia Wschód, Koziny, Lublinek-Pienista, Retkinia Zachód-Smulsko, Stare Polesie, Zdrowie-Mania oraz Złotno.
Powierzchnia Polesia wynosi 46 km2. Według danych z 2019 roku liczba ludności dzielnicy szacowana jest na prawie 133 tys. mieszkańców. Zagęszczenie ludności nie jest duże i wynosi ok. 2 890 os./km2.
Polesie to dzielnica, w której mogą mieszkać różne grupy społeczne m.in. single, studenci, rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Osiedla położone blisko centrum Łodzi rekomendowane są dla studentów i singli. Dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa oraz liczne parki to zalety, które przyciągają rodziny z dziećmi. Na terenie dzielnicy znajdziemy całkiem sporo placówek medycznych i kilka aptek całodobowych. Z tego powinni być zadowoleni seniorzy oraz rodziny z małymi dziećmi.
Komunikacja publiczna na Polesiu jest dobrze rozwinięta. Do dzielnicy kursują tramwaje i autobusy. Czas dojazdu do centrum zależy od tego, z jakich osiedli chcemy dojechać. Z tych położonych blisko Śródmieścia przemieścimy się w kilkanaście minut. Z bardziej odległych terenów dzielnicy dojazd może zająć 30 minut.
Czas dojazdu do centrum samochodem poza godzinami szczytu zajmuje około 15 minut.
Do Polesia kursuje kilka linii tramwajowych i autobusowych. Na terenie dzielnicy znajduje się dworzec PKS Łódź Kaliska oraz dworzec kolejowy Łódź Kaliska.
Dzielnica Polesie ma charakter mieszkalno-rekreacyjny. Na jej terenie nie znajdziemy dużych fabryk czy parków biznesowych. Za to można spotkać tu sporo kamienic i willi. Cały czas powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Ceny nieruchomości w tej dzielnicy są stosunkowo wysokie jak na Łódź. Osoby, które szukają spokoju oraz sprawnego dojazdu do centrum powinny znaleźć tutaj coś dla siebie. Na Polesiu dominuje zabudowa wielorodzinna. Powstają tu nowe apartamentowce, które oferują udogodnienia takie jak: monitoring, ochrona, parkingi podziemne czy place zabaw dla dzieci.
Na terenie Polesia wciąż można znaleźć wiele nieużytków. Stwarza to nadzieję, że deweloperzy będą na tych terenach budować nowe osiedla mieszkaniowe.
Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na terenach osiedli: Grabieniec, Retkinia oraz Stare Polesie.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Polesiu. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania na Polesiu szacowana jest na 7 502 zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 1%. Przeciętna wartość nieruchomości na Polesiu wynosi 413 811 zł.
Średni koszt wynajęcia mieszkania na Polesiu szacowany jest na 1 961 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 56 mkw.