W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.
Śródmieście znajduje się w centrum Łodzi. Jest to najmniejsza dzielnica tego miasta. Znajduje się tutaj znana ulica Piotrkowska, przy której mieszczą się liczne restauracje, kawiarnie czy puby. W Śródmieściu bardzo dobrze rozwinięta jest również infrastruktura handlowo-usługowa. Nie brakuje tu ośrodków kultury i centrów rozrywki. Dlatego dobrze mogą się tu czuć zarówno osoby młode, jak również seniorzy.
Śródmieście to niewielka dzielnica Łodzi. Dzieli się na 2 osiedla: Śródmieście-Wschód oraz Katedralna.
Powierzchnia Śródmieścia wynosi niecałe 7 km2. Według danych z 2019 roku liczba ludności dzielnicy szacowana jest na 62,4 tys. mieszkańców. Zagęszczenie ludności jest wysokie i wynosi ok. 9 177 os./km2.
Śródmieście rekomendowane jest dla osób, które lubią miejski styl życia. Na głównej ulicy miasta można znaleźć wiele punktów gastronomicznych oraz rozrywkowych. W restauracjach można skosztować potraw z różnych kuchni świata. W pubach toczy się życie towarzyskie młodych mieszkańców miasta. Do lokalnych punktów gastronomicznych można przyjść m.in. na randkę, spotkanie towarzyskie czy biznesowe.
Starówka znajduje się na terenie Śródmieścia. Można tam dojechać samochodem w ciągu 5-10 minut z odległych obszarów dzielnicy. W godzinach szczytu ten czas może się wydłużyć. Z kolei dojazd środkami komunikacji miejskiej może potrwać nawet 20 minut.
Na terenie Śródmieścia kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. Komunikacja jest tu dobrze rozwinięta. W dzielnicy znajduje się jeden z największych i najnowocześniejszych dworców kolejowych w kraju – Łódź Fabryczna.
Śródmieście jest obszarem, który charakteryzuje się zróżnicowaną zabudową. W okolicy można spotkać przykłady staromiejskiej architektury, a także nowoczesne budynki, które są bardziej zorientowane na cele komercyjne. Najbardziej znaczącymi budowlami są zabytkowe dworki, fabryki i zabytkowe kamienice. Znajduje się tu również wiele nowoczesnych budynków biurowych, apartamentowców i sklepów. Jest to miejsce, w którym można podziwiać staromiejskie kamienice, jak również nowoczesne budynki stanowiące wizytówkę Łodzi. Dzięki temu, łódzkie Śródmieście jest jednym z najbardziej zróżnicowanych obszarów tego miasta.
Nowe inwestycje mieszkaniowe w Śródmieściu powstają na osiedlach: Śródmieście-Wschód oraz Katedralna. Trudno jest określić, gdzie buduje się więcej nowych mieszkań.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania w Śródmieściu szacowana jest na 7 194 zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 5%. Przeciętna wartość nieruchomości w Śródmieściu wynosi 461 142 zł.
Średni koszt wynajęcia mieszkania w Śródmieściu szacowany jest na 2 428 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 66 mkw.