Łódź

W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.

Górna położona jest w południowej części Łodzi. Dominuje zabudowa wielorodzinna w postaci bloków z wielkiej płyty. Można spotkać tu również stare kamienice ciągnące się wzdłuż najstarszych ulic dzielnicy. Górna jest dobrze skomunikowana z pozostałymi obszarami miasta. Zadowoleni z tego są zwłaszcza studenci i osoby pracujące.

Jakie są osiedla na Górnej?

Górną dzieli się na 8 osiedli: Chojny-Dąbrowa, Chojny, Górniak, Nad Nerem, Piastów-Kurak, Rokicie, Ruda oraz Wiskitno.

Ile osób mieszka na Górnej?

Górna ma powierzchnię prawie 72 km2. Jest to duża dzielnica pod względem obszaru. Według danych z 2019 roku liczba ludności szacowana jest na prawie 160 tys. osób. Zagęszczenie ludności jest nieduże i wynosi ok. 2 217 os./km2. Na Górnej głównie na krańcach południowych dzielnicy jest sporo nieużytków oraz terenów rolnych. Im bliżej centrum, tym więcej bloków z wielkiej płyty. Górną, podobnie jak całą Łódź, dotyka ujemne saldo migracji.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Górna?

Dzielnicę zamieszkują studenci, ponieważ znajduje się tutaj kilka uczelni wyższych. Mają oni również dobry dojazd do centrum i pozostałych obszarów miasta. Osiedla wybudowane za czasów PRL zamieszkują głównie rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Mają oni dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Nowych mieszkańców mogą przyciągać konkurencyjne ceny mieszkań.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Górnej?

Przemieszczanie się komunikacją miejską z osiedli położonych w północnych częściach dzielnicy do centrum nie powinno zajmować więcej niż 20 minut. Z terenów bardziej odległych od Śródmieścia dojazd może trwać blisko godzinę.

Do Górnej kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. Na terenie dzielnicy mieści się również kilka stacji kolejowych.

Rynek nieruchomości na Górnej

Dzielnica Górna powstała w latach 60-tych XX wieku. Wcześniej te tereny zajmowane były przez wsie. Dużo terenów nadawało się pod nowe budownictwo. Powstawały nowe osiedla budowane w technologii wielkiej płyty. Poza blokowiskami na terenie Górnej można znaleźć dużo terenów zielonych, skwerów czy lasków. Dzielnica nie ma przemysłowego charakteru, który jest cechą innych dzielnic Łodzi. Na niektórych osiedlach Górnej można spotkać również domy jednorodzinne i stare kamienice.

Z każdym rokiem na terenie Górnej powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Deweloperzy starają się zaspokoić potrzeby mieszkańców, dlatego nowe budynki są wyposażone w: garaże podziemne, szerokie balkony czy loggie oraz place zabaw dla dzieci. Nowe budownictwo na Górnej cechuje niska zabudowa.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Górnej?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na osiedlu Górniak.

Mieszkania na sprzedaż na Górnej bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Górnej. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Górnej?

Średnia cena mieszkania na Górnej szacowana jest na 7 186 zł. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 1%. Przeciętna wartość nieruchomości na Górnej wynosi 387 916 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Górnej szacowany jest na 1 964 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 54 mkw.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Zobacz również osiedla w Łódź Górna

Najnowsze artykuły z Łódź

Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi. Jest przetarg na dodatkowe ekspertyzy stanu budynków
Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi. Jest przetarg na dodatkowe ekspertyzy stanu budynków
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła postępowanie na dodatkowe ekspertyzy techniczne budynków nad przygotowywanym tunelem dalekobieżnym Kolei Dużych Prędkości, którego budowa ma ruszyć w 2026 r. Analizy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców z sąsiedztwa inwestycji.
W Łodzi już wkrótce otworzy się największy w Europie familijny park rozrywki [ZDJĘCIA]
W Łodzi już wkrótce otworzy się największy w Europie familijny park rozrywki [ZDJĘCIA]
Nowa Sukcesja, świeżo otwarte centrum handlowe, w ponad połowie swojej przestrzeni dedykowane jest rozrywce, której sercem jest właśnie Hopa Lupa. To niezwykłe połączenie gigantycznego placu zabaw, parku trampolin, parku linowego, strefy gier i gokartów oraz wielu innych atrakcji, które zapewnią świetną zabawę dla każdego. Hopa Lupa zostanie otwarta już 14 lutego, a zajmuje powierzchnię aż 20 000 metrów kwadratowych.
Jeden z globalnych liderów branży lotniczej stawia na Łódź i kompleks biurowy Imagine
Jeden z globalnych liderów branży lotniczej stawia na Łódź i kompleks biurowy Imagine
Należący do Avestus Real Estate kompleks biurowy Imagine przy al. Piłsudskiego 85 w Łodzi przyciągnął kolejnego nowego najemcę. Tym razem jest to jeden z globalnych liderów branży lotniczej.
Rewitalizacja Łodzi nie zwalnia tempa [WIZUALIZACJE]
Rewitalizacja Łodzi nie zwalnia tempa [WIZUALIZACJE]
Rewitalizacja Łodzi nie zwalnia tempa. Kolejne kamienice w centrum miasta zostaną gruntownie wyremontowane. Przy Gdańskiej 11 i Rewolucji 1905 r. powstanie w sumie 76 mieszkań i 7 lokali usługowych. Przetargi na wyłonienie wykonawców zaplanowano na koniec stycznia.
W 2025 r. w Łodzi zostanie otwarty nowy hotel. Inny przejdzie modernizację [WIZUALIZACJE]
W 2025 r. w Łodzi zostanie otwarty nowy hotel. Inny przejdzie modernizację [WIZUALIZACJE]
W 2025 roku Łódź wzbogaci się o kolejne nowe miejsca hotelowe. Zostanie otwarty nowy hotel. Inny obiekt przejdzie modernizację.
Impuls rozwojowy dotyczący CPK powinien pójść w kierunku Łodzi
Impuls rozwojowy dotyczący CPK powinien pójść w kierunku Łodzi
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńskiej-Nałęcz spotkała się w Łodzi z samorządowcami i ekspertami z tego województwa. Rozmowy dotyczyły średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku, która jest przygotowywana w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wpływu Centralnego Portu Komunikacyjnego na rozwój Łodzi i województwa łódzkiego.
W Łodzi powstanie ponad 1500 mieszkań komunalnych. W jakich lokalizacjach?
W Łodzi powstanie ponad 1500 mieszkań komunalnych. W jakich lokalizacjach?
Łódź stawia na nowe mieszkania dla swoich mieszkańców. Dzięki wkładowi własnemu i wsparciu finansowemu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, w mieście powstają nowoczesne inwestycje, w których w komfortowych warunkach zamieszkają tysiące łodzian. Na ten cel, przy wsparciu BGK, przeznaczone zostanie około 600 mln złotych.
W Łodzi powstaje podziemna, wielopoziomowa stacja kolejowa Śródmieście [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
W Łodzi powstaje podziemna, wielopoziomowa stacja kolejowa Śródmieście [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
W ramach budowy podziemnej, średnicowej linii kolejowej pod Łodzią, trwają prace przy budowie wielopoziomowej stacji Śródmieście. Roboty prowadzone są na wszystkich podziemnych piętrach poszczególnych komór. Na stacji gotowe są już ściany szczelinowe, powstaje również strop na poziomie 0. Wciąż prowadzone są prace związane z wydobywaniem urobku.
Co słychać na budowie nowego dworca Łódź Kaliska? [FILM]
Co słychać na budowie nowego dworca Łódź Kaliska? [FILM]
Kolejny znany, duży dworzec w Polsce zmieni się nie do poznania. Tym razem w Łodzi. Trwa wielka przebudowa drugiego co do wielkości (po Fabrycznej), dworca w tym mieście – Łódź Kaliska. Powstanie tu nowy budynek stacji, a przed nim węzeł komunikacyjny dostosowany do ruchu aut, autobusów i rowerów wraz z postojem taksówek. Dworzec jest w trakcie wielkiej przebudowy. Inwestycja ma na celu stworzenie nowego, ekologicznego i komfortowego dla podróżnych budynku. Dzięki przebudowie, dworzec zyska również na przepustowości.
Pod Łodzią powstaje podziemny, kolejowy tunel średnicowy [FILMY]
Pod Łodzią powstaje podziemny, kolejowy tunel średnicowy [FILMY]
Pod Łodzią powstaje podziemna linia kolejowa, która połączy dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne na osi wschód-zachód, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska oraz na osi północ-południe, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Żabieniec.
REKLAMA