Łódź

W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.

Górna położona jest w południowej części Łodzi. Dominuje zabudowa wielorodzinna w postaci bloków z wielkiej płyty. Można spotkać tu również stare kamienice ciągnące się wzdłuż najstarszych ulic dzielnicy. Górna jest dobrze skomunikowana z pozostałymi obszarami miasta. Zadowoleni z tego są zwłaszcza studenci i osoby pracujące.

Jakie są osiedla na Górnej?

Górną dzieli się na 8 osiedli: Chojny-Dąbrowa, Chojny, Górniak, Nad Nerem, Piastów-Kurak, Rokicie, Ruda oraz Wiskitno.

Ile osób mieszka na Górnej?

Górna ma powierzchnię prawie 72 km2. Jest to duża dzielnica pod względem obszaru. Według danych z 2019 roku liczba ludności szacowana jest na prawie 160 tys. osób. Zagęszczenie ludności jest nieduże i wynosi ok. 2 217 os./km2. Na Górnej głównie na krańcach południowych dzielnicy jest sporo nieużytków oraz terenów rolnych. Im bliżej centrum, tym więcej bloków z wielkiej płyty. Górną, podobnie jak całą Łódź, dotyka ujemne saldo migracji.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Górna?

Dzielnicę zamieszkują studenci, ponieważ znajduje się tutaj kilka uczelni wyższych. Mają oni również dobry dojazd do centrum i pozostałych obszarów miasta. Osiedla wybudowane za czasów PRL zamieszkują głównie rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Mają oni dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Nowych mieszkańców mogą przyciągać konkurencyjne ceny mieszkań.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Górnej?

Przemieszczanie się komunikacją miejską z osiedli położonych w północnych częściach dzielnicy do centrum nie powinno zajmować więcej niż 20 minut. Z terenów bardziej odległych od Śródmieścia dojazd może trwać blisko godzinę.

Do Górnej kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. Na terenie dzielnicy mieści się również kilka stacji kolejowych.

Rynek nieruchomości na Górnej

Dzielnica Górna powstała w latach 60-tych XX wieku. Wcześniej te tereny zajmowane były przez wsie. Dużo terenów nadawało się pod nowe budownictwo. Powstawały nowe osiedla budowane w technologii wielkiej płyty. Poza blokowiskami na terenie Górnej można znaleźć dużo terenów zielonych, skwerów czy lasków. Dzielnica nie ma przemysłowego charakteru, który jest cechą innych dzielnic Łodzi. Na niektórych osiedlach Górnej można spotkać również domy jednorodzinne i stare kamienice.

Z każdym rokiem na terenie Górnej powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Deweloperzy starają się zaspokoić potrzeby mieszkańców, dlatego nowe budynki są wyposażone w: garaże podziemne, szerokie balkony czy loggie oraz place zabaw dla dzieci. Nowe budownictwo na Górnej cechuje niska zabudowa.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Górnej?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na osiedlu Górniak.

Mieszkania na sprzedaż na Górnej bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Górnej. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Górnej?

Średnia cena mieszkania na Górnej szacowana jest na 7 186 zł. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 1%. Przeciętna wartość nieruchomości na Górnej wynosi 387 916 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Górnej szacowany jest na 1 964 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 54 mkw.

Zobacz również dzielnice w Łódź

Zobacz również osiedla w Łódź Górna

Najnowsze artykuły z Łódź

Łódzka Manufaktura planuje nowe inwestycje w 2024 r.
14 nowych marek, otwarcie światowego brandu, zielona inwestycja, a wreszcie wielki miejski jubileusz – tak w wielkim skrócie można opisać najważniejsze wydarzenia minionego roku dla Manufaktury w Łodzi, jednego z największych w Europie kompleksów handlowo-rozrywkowych.
Dawne milicyjne kasyno w Łodzi znów błyszczy! [ZDJĘCIA]
Łódź pięknieje z dnia na dzień. Kończy się kolejna ważna inwestycja w centrum miasta – rewitalizacja dawnej willi Maurycego Frankela przy ul. Sienkiewicza 26, późniejsza siedziba kasyna Milicji Obywatelskiej.
WIMA Widzewska Manufaktura jednak będzie wyglądać inaczej. Inwestor zmienia w części projekt [WIZUALIZACJE]
Będzie duża zmiana w projekcie kompleksu WIMA Widzewska Manufaktura, który powstaje przy al. Piłsudskiego 135 w Łodzi. Inwestor Cavatina Holding zaprezentował nowe wizualizacje dwóch budynków mieszkalnych, a także zapowiedział ważną zmianę.
Gdzie powstaną nowe drogi rowerowe w Łodzi w 2024 roku?
Łódź z roku na rok staje się coraz bardziej przyjazna rowerzystom. Miasto konsekwentnie inwestuje w rozwój sieci dróg rowerowych. Jazda rowerem po Łodzi staje się coraz bardziej bezpieczna i komfortowa.
W Łodzi dobiega końca rozbudowa centrum handlowego Nowa Górna
Dobiega końca rozbudowa centrum handlowego Nowa Górna w Łodzi. Przy obiekcie już wyrósł nowy park handlowy, który pomieści cztery sklepy. Trwają też ostatnie prace wykończeniowe budynku oraz terenów wokół inwestycji.
Przebudowa Placu Wolności w Łodzi na finiszu [ZDJĘCIA]
Dobiega końca przebudowa najważniejszego placu w centrum Łodzi, Placu Wolności. W styczniu wykonawca przebudowy placu Wolności, firma Trakcja, zapowiedziała finał inwestycji w lutym. Wszystko na to wskazuje, że tę datę uda się utrzymać, a to oznacza, że za kilka tygodni plac będzie udostępniony mieszkańcom.
W Łodzi trwa remont ulicy Przybyszewskiego. 99% niższy czynsz i ulgi dla mieszkańców [ZDJĘCIA]
Przebudowa ul. Przybyszewskiego w Łodzi to nie tylko nowy wiadukt nad torami PKP, ale także remont ulicy na odcinku od p. Reymonta do ul. Kilińskiego.
W Łodzi trwa modernizacja zajezdni tramwajowej Chocianowice [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
Trwa modernizacja Zajezdni Chocianowice, jednej z dwóch czynnych zajezdni tramwajowych w Łodzi, obsługującej ponad połowę taboru MPK Łódź. Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze całego kompleksu, którego powierzchnia wynosi blisko 7,5 ha.
Nowe, olbrzymie blokowisko powstanie w reprezentacyjnym centrum Łodzi [FILM+WIZUALIZACJE]
W samym centrum Łodzi, tuż obok jednej z nowych ikon architektonicznych tego miasta, nowego Dworca Łódź Fabryczna, powstanie olbrzymie blokowisko. Inwestycja zrealizowana zostanie w Nowym Centrum Łodzi, w założeniu, najbardziej reprezentacyjnym miejscu w tym mieście.
Kolejne zrewitalizowane kamienice przy ul. Legionów zachwycają! [ZDJĘCIA]
Trwa rewitalizacja Łodzi. W jej ramach gruntowanych remontów doczekało się kilka starych, przedwojennych, zaniedbanych kamienic przy ulicy Legionów, która sama też przechodzi rewitalizację, w ramach której powstanie nowa jezdnia, torowisko tramwajowe i chodniki.
REKLAMA