W latach 1960-1992 Łódź była podzielona na 5 dzielnic: Bałuty, Polesie, Górna, Śródmieście i Widzew. Obecnie Łódź pozbawiona jest tego podziału, ponieważ funkcjonuje jako gmina miejska na prawach powiatu. Jednak od 2012 roku ten podział administracyjny jest używany przez Departament Obsługi i Administracji miasta Łodzi.
Górna położona jest w południowej części Łodzi. Dominuje zabudowa wielorodzinna w postaci bloków z wielkiej płyty. Można spotkać tu również stare kamienice ciągnące się wzdłuż najstarszych ulic dzielnicy. Górna jest dobrze skomunikowana z pozostałymi obszarami miasta. Zadowoleni z tego są zwłaszcza studenci i osoby pracujące.
Górną dzieli się na 8 osiedli: Chojny-Dąbrowa, Chojny, Górniak, Nad Nerem, Piastów-Kurak, Rokicie, Ruda oraz Wiskitno.
Górna ma powierzchnię prawie 72 km2. Jest to duża dzielnica pod względem obszaru. Według danych z 2019 roku liczba ludności szacowana jest na prawie 160 tys. osób. Zagęszczenie ludności jest nieduże i wynosi ok. 2 217 os./km2. Na Górnej głównie na krańcach południowych dzielnicy jest sporo nieużytków oraz terenów rolnych. Im bliżej centrum, tym więcej bloków z wielkiej płyty. Górną, podobnie jak całą Łódź, dotyka ujemne saldo migracji.
Dzielnicę zamieszkują studenci, ponieważ znajduje się tutaj kilka uczelni wyższych. Mają oni również dobry dojazd do centrum i pozostałych obszarów miasta. Osiedla wybudowane za czasów PRL zamieszkują głównie rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Mają oni dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Nowych mieszkańców mogą przyciągać konkurencyjne ceny mieszkań.
Przemieszczanie się komunikacją miejską z osiedli położonych w północnych częściach dzielnicy do centrum nie powinno zajmować więcej niż 20 minut. Z terenów bardziej odległych od Śródmieścia dojazd może trwać blisko godzinę.
Do Górnej kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. Na terenie dzielnicy mieści się również kilka stacji kolejowych.
Dzielnica Górna powstała w latach 60-tych XX wieku. Wcześniej te tereny zajmowane były przez wsie. Dużo terenów nadawało się pod nowe budownictwo. Powstawały nowe osiedla budowane w technologii wielkiej płyty. Poza blokowiskami na terenie Górnej można znaleźć dużo terenów zielonych, skwerów czy lasków. Dzielnica nie ma przemysłowego charakteru, który jest cechą innych dzielnic Łodzi. Na niektórych osiedlach Górnej można spotkać również domy jednorodzinne i stare kamienice.
Z każdym rokiem na terenie Górnej powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Deweloperzy starają się zaspokoić potrzeby mieszkańców, dlatego nowe budynki są wyposażone w: garaże podziemne, szerokie balkony czy loggie oraz place zabaw dla dzieci. Nowe budownictwo na Górnej cechuje niska zabudowa.
Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na osiedlu Górniak.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Górnej. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania na Górnej szacowana jest na 7 186 zł. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 1%. Przeciętna wartość nieruchomości na Górnej wynosi 387 916 zł.
Średni koszt wynajęcia mieszkania na Górnej szacowany jest na 1 964 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 54 mkw.