Są pieniądze na remont i rewitalizację zabytkowej famuły przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi UM Łódź

Są pieniądze na remont i rewitalizację zabytkowej famuły przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi

WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejny zabytkowy obiekt w Łodzi odzyska swój dawny blask. Po latach przygotowań jeszcze w sierpniu 2023 r. rozpocznie się rewitalizacja i remont pierwszej famuły przy ul. Ogrodowej, dawnego domu robotników fabryki Poznańskiego. Łódzka Spółka Infrastrukturalna (ŁSI), będąca właścicielem nieruchomości przy ul. Ogrodowej 24, podpisała umowę z jego wykonawcą.

Metamorfozy zabytkowego domu robotniczego przy ul. Ogrodniczej 24 dokona wybrana w drodze elektronicznej licytacji firma Zap-Bud, która ma już doświadczenie na polu łódzkiej rewitalizacji (np. ul. Zielona 6). Prace mogą się już rozpocząć, bo ŁSI pozyskała też środki finansowe na realizację ambitnego planu, który zamierza przy ul. Ogrodowej zrealizować.

Przypomnijmy, początkowo inwestor – Łódzka Spółka Infrastrukturalna szukała partnera do realizacji tej dużej i kosztownej inwestycji. Remont miał być zrealizowany w formule partnerstwa prywatno-publicznego, ale negocjacje z zainteresowanymi nie przyniosły zadowalających rezultatów. W związku z tym ŁSI samodzielnie zmodernizuje monumentalny dawny dom robotniczy przy ul. Ogrodowej 24.

UM Łódź
UM Łódź
UM Łódź

Famuła ma stać się nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym (mixed-use) z przeważającą funkcją mieszkaniową – powstanie w nim 58 mieszkań pod wynajem długoterminowy oraz hostel z 41 pokojami. Powstanie też 14 lokali użytkowych, które zostaną wynajęte łódzkim przedsiębiorcom i restauratorom. Powierzchnie biurowe, być może biura serwisowane, zajmą blisko 2 tys. mkw. przestrzeni na trzech kondygnacjach.

UM Łódź
UM Łódź
UM Łódź
UM Łódź
REKLAMA

Będzie ekologicznie

ŁSI kładzie duży nacisk na ekologię obiektu. Poza bogatą roślinnością, która pojawi się między budynkami oraz na nich (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy).

Ogrodowa 24 ma posiadać wydajną instalację fotowoltaiczną zapewniającą zasilanie obiektu, instalację do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania z rekuperacją (odzyskiem energii cieplnej z wentylacji) i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach.

UM Łódź
UM Łódź
UM Łódź

Zdjęcia z czerwca 2020 roku:

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA