Na terenie dawnej siedziby Agencji Rozwoju Mazowsza, przy ulicy Świętojerskiej w Warszawie, planowana jest realizacja dwóch budynków o charakterze administracyjnym i sądowym. Pierwszy z nich, o powierzchni użytkowej wynoszącej niecałe 8 tys. mkw., przeznaczony będzie na potrzeby Sądu Apelacyjnego. Drugi, nieco większy – o powierzchni 10,3 tys. metrów kwadratowych – zostanie zaadaptowany na potrzeby instytucji samorządowych Województwa Mazowieckiego. Z
Inwestycja zlokalizowana będzie w prestiżowym rejonie Nowego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Sądu Najwyższego oraz Ogrodu Krasińskich. Koncepcja architektoniczna obu obiektów została zaprezentowana już w 2022 roku, a jej autorstwo należy do pracowni Projekt Praga, która zwyciężyła w konkursie na zagospodarowanie tego terenu. Zgodnie z harmonogramem, dokumentacja projektowa miała zostać sporządzona do końca 2024 roku.
Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 160 milionów złotych
Obecnie na platformie zakupowej opublikowano ogłoszenie o postępowaniu przetargowym mającym na celu wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.
Termin składania ofert upływa 7 sierpnia br.
Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2028 roku.
Budynek przeznaczony dla władz wojewódzkich pomieści reprezentacyjną salę obrad Sejmiku Województwa, zlokalizowaną na parterze i wyposażoną w dwie galerie. Obiekt, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, zostanie wzniesiony w formie sześciokondygnacyjnej, z czego pięć kondygnacji będzie pełniło funkcję użytkową, a szósta – cofnięta – uzyska bardziej kameralny charakter.
Maksymalna wysokość budynku wyniesie 23,5 metra. Elementem dekoracyjnym będzie relief herbu województwa umieszczony na elewacji zewnętrznej.
– Pierwszy od strony ulicy Świętojerskiej będzie budynek województwa mazowieckiego, natomiast budynek Sądu Apelacyjnego usytuowany będzie w głębi działki. Między budynkami zaprojektowaliśmy reprezentacyjny plac wejściowy, do którego będzie się można dostać od strony ul. Świętojerskiej poprzez zaprojektowane ciągi piesze – mówiła Karolina Tunajek, architektka z Projektu Praga w 2022 roku.
Drugi budynek, który zostanie zaadaptowany na potrzeby Sądu Apelacyjnego, będzie mieć analogiczną wysokość
Na parterze zaplanowano salę posiedzeń, natomiast na wyższych kondygnacjach przewidziano pomieszczenia biurowe oraz dydaktyczne, zlokalizowane w dwóch segmentach.
Część podziemna inwestycji obejmie garaż, w którym zaprojektowano 25 miejsc postojowych dla samochodów oraz 40 stanowisk dla rowerów.
WIZUALIZACJE: