W centrum Wrocławia trwa rewitalizacja zabytkowego Bastionu Sakwowego ZIM Wrocław

W centrum Wrocławia trwa rewitalizacja zabytkowego Bastionu Sakwowego

FILM + WIZUALIZACJE
REKLAMA

W centrum Wrocławia trwa remont zabytkowego, dawnego Bastionu Sakwowego (Wzgórza Partyzantów). W ramach przedsięwzięcia rewitalizację przejdą m.in. kolumnady, pawilony, balustrady, nawierzchnia i zabytkowe oświetlenie. Na placu na górze znów stanie fontanna. Prace mają się zakończyć w tym roku.

To zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, które przywróci dawny blask jednemu z najbardziej charakterystycznych obiektów w naszym mieście, powiększając de facto ścisłe centrum Wrocławia.

Generalnym wykonawcą I etapu prac jest Przedsiębiorstwem Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. Ta znana, wrocławska firma od wielu lat specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Koszt wszystkich prac wyniesie 26 846 430 zł brutto (w tym zadanie nr 1: 26 716 830 zł, zadanie nr 2: 129 600 zł).

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie i remoncie części Bastionu Sakwowego (poprzednia nazwa Wzgórze Partyzantów) przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu, w podziale na zadania:

Zadanie 1: Przebudowa i remont Pawilonu Perystylowego, Kolumnady, terenu z placem i fontanną przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu wraz z nasadzeniami zieleni,

Zadanie 2: Pielęgnacja zieleni wykonanej w ramach Zadania 1.

Remont przejdzie m. in. sala kolumnowa o powierzchni 200 mkw., elewacja oraz przyległy do Reduty teren. Rozpoczęcie I etapu całego, większego przedsięwzięcia jest możliwe dzięki pozyskaniu przez miasto Wrocław dofinansowania w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Pod koniec października 2021 roku gmina Wrocław, na projekt "Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu – Etap I" otrzymała kwotę 18 mln 851 tys. 667 złotych.

To jest pierwszy etap prac, w którym mamy do zrealizowania trzy zadania. Pierwsze to pawilon perystylowy, czyli dawna Reduta. Drugie to taras z fontanną, a trzecie – remont kolumnady – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

To jednak nie koniec planów związanych z remontem zabytkowego Bastionu Sakwowego, bo wrocławski magistrat myśli już o kolejnych etapach całej inwestycji.

– Ogromnym wyzwaniem pozostaje całe otoczenie, którego pierwszy etap nie obejmie. Naszym marzeniem jest też odtworzyć gloriettę, zburzoną przez Niemców podczas Festung Breslau, która może być jednym z najwyższych punktów, z których rozciąga się piękna panorama na centrum miasta. Mamy także w naszych planach przewidzianą kładkę, którą będziemy mogli przejść na Przedmieście Oławskie. Pracy przed nami bardzo dużo – dodaje prezydent Sutryk.

– W tym etapie zamierzamy odrestaurować pawilon perystylowy (dawna Reduta) w tym m.in. salę kolumnową o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Wyremontujemy elewację i przyległy teren. Zajmiemy się kolumnadą, a tu: częścią podziemną: kawiarnią o powierzchni 200 metrów kwadratowych, zapleczem, bufetem, sanitariatami, częścią nadziemną: podcieniami kolumnady, gdzie odbudujemy posadzki, sklepienia, schody, oświetlenie zabytkowe, tarasem nad kolumnadą, gdzie wzmocnimy stropy, odtworzymy balustrady, oświetlenie zabytkowe. Kolejne nasze zadanie to remont placu z fontanną wraz z zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowane zostaną schody z balustradami, skarpy, mury oporowe, odrestaurujemy fontannę, wykonamy nową nawierzchnię placu, wprowadzimy zieleń ozdobną – informują przedstawiciele magistratu.

WIZUALIZACJE:

ZIM Wrocław
ZIM Wrocław
ZIM Wrocław
ZIM Wrocław
REKLAMA
ZIM Wrocław
ZIM Wrocław
ZIM Wrocław
ZIM Wrocław

Pierwszy etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego zakończy się do końca 2023 roku. Na tym jednak plany związane z tym miejscem się nie kończą. Miasto myśli już o kolejnych etapach całego przedsięwzięcia.

Marzeniem – nie tylko urzędników, ale i wielu wrocławian – jest, by docelowo całe założenie architektoniczne zostało odtworzone, a górująca kiedyś nad wzgórzem, ponad 30-metrowa glorietta, zburzona przez Niemców podczas Festung Breslau, została odbudowana i zamknęła oś widokową ulicy Teatralnej. W dalszych planach przewidziana jest także budowa kładki nad fosą, którą będziemy mogli przejść na Przedmieście Oławskie.

Stan Wzgórza przed remontem:

fot. Filip Heliasz
fot. Filip Heliasz
fot. Filip Heliasz
fot. Filip Heliasz
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl
Investphoto.pl

Przedsięwzięcie ma na celu poprawę stanu technicznego obiektu, przywrócenie mu dawnej świetności, poprawę warunków użytkowych oraz zwiększenie atrakcyjności i bezpieczeństwa użytkowników.

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Loki(gość)
Kazamaty były w porządku :-)
Gość 2w(gość)
Wspaniale<3
:⁠0:⁠-⁠\(gość)
Polski Ład dla Wroclawia (⁠✷⁠‿⁠✷⁠)
REKLAMA