W Krakowie postępują prace na budowie trasy tramwajowej na Górkę Narodową fot. Damian Daraż

W Krakowie postępują prace na budowie trasy tramwajowej na Górkę Narodową

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

W stolicy Małopolski trwa budowa nowej linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. W ramach inwestycji powstanie 5-kilometrowa trasa z 23 nowymi przystankami. Dodatkowo przewidziano utworzenie trzech parkingów w systemie Park&Ride: przy pętli Krowodrza Górka i Górka Narodowa oraz przy ul. Pachońskiego.

Każdy z nich zostanie wyposażony w stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Przebudowana zostanie także ul. Opolska, powstanie dwukomorowy tunel drogowy o długości ok. 100 m. Tramwaje będą poprowadzone górą, podobnie jak nowa ulica, łącząca Pachońskiego z Opolską.

Umowę na wykonanie nowej trasy podpisano w 2017 roku. Za realizację zadań w trybie "zaprojektuj i buduj" odpowiadają Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych Tor-Krak Sp. z o.o. Wartość inwestycji szacowana jest na około 327 milionów. Prace budowlane ruszyły 13 lipca 2020 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2023 roku.

REKLAMA

W ramach inwestycji powstanie 5-kilometrowa trasa z 23 nowymi przystankami. Dodatkowo przewidziano utworzenie trzech parkingów w systemie Park&Ride: przy pętli Krowodrza Górka i Górka Narodowa oraz przy ul. Pachońskiego. Każdy z nich zostanie wyposażony w stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Materiały inwestora
Materiały inwestora

Komentarze (1)

Napisz komentarz
AnKA(gość)
Z tego co widziałam, to wieczorami już powoli robią testy szyn, czyli faktycznie wielkimi krokami zbliża się otwarcie linii. Dla mnie to mega postęp komunikacyjny na Prądniku. Mam nadzieję, że będą z niego korzystać mieszkańcy i osoby dojeżdżające do pracy spoza Krakowa, zostawiając samochody na P&R .Przesiadając się z samochodów do komunikacji, miejskiej mamy szansę zminimalizować korki, a przy okazji pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza , a jak wiadomo, w Krakowie nie jest najlepsze.
REKLAMA