W lutym rusza pierwsza faza przebudowy strefy Rondo-Rynek w Katowicach

W lutym rusza pierwsza faza przebudowy strefy Rondo-Rynek w Katowicach

REKLAMA

Przebudowa centrum Katowic wkracza  w decydującą fazę. Pierwsze prace zaczną się na torowisku przy ul. św. Jana. Jak zapewnia prezydent Katowic, zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej będą nieznaczne i krótkoterminowe.

W ramach realizacji inwestycji przebudowane zostanie torowisko tramwajowe na odcinku od Ronda do skrzyżowania ulicy Kościuszki i Kochanowskiego. Dodatkowo przystanek zlokalizowany dotychczas pomiędzy dawnym Domem Prasy, a DH ,,Zenit" zostanie przeniesiony na północ. Powstanie także most tramwajowy nad przepływającą pod Rynkiem rzeką Rawą. 


Cała inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 12. miesięcy od dnia podpisania umowy. Wejście na plac budowy nastąpi na początku lutego br.


Wartość umowy pomiędzy Urzędem Miasta Katowice a polsko-hiszpańskim konsorcjum firm NDI SA i Construcciones Y Promociones Building Bilbao Sociedad Anonima wynosi 28 069 109 zł brutto.

Fazy prac
 


Faza 1. Przebudowa torowiska na ulicy św. Jana

Docelowo na ulicy św. Jana ruch tramwajowy będzie odbywał się dwoma torami (teraz odbywa się jednym w kierunku północnym). Na czas przebudowy ulica zostanie zamknięta dla ruchu, a tramwaje będą jeździły wahadłowo torowiskiem na ulicy Pocztowej. W tym czasie rozpocznie się także budowa mostu nad rzeką Rawą, która przepływa w kanale pod płytą rynku.
Realizacja tej fazy potrwa około sześciu miesięcy.

REKLAMA


Faza 2. Ul. Warszawska oraz 3-go Maja

W ramach prac przebudowana zostanie część torowiska w ulicy Warszawskiej oraz 3-go Maja. Ułożony zostanie także nowy skręt z ul. Św. Jana w ul. Warszawską, co docelowo pozwoli na uruchomienie nowych linii tramwajowych w relacji wschód-południe. Realizacja tej fazy zbiegnie się w czasie z realizacją fazy pierwszej.


Faza 3. Północna część Rynku

Torowisko na odcinku od Rynku do ulicy Moniuszki zostanie przesunięte na wschód (bliżej Teatru im. St. Wyspiańskiego). W północnej części rynku zlokalizowany zostanie przystanek, znajdujący się dotychczas pomiędzy Domem Prasy a Zenitem.


Faza 4. Aleja Korfantego

Na odcinku alei Korfantego torowisko będzie przebiegało w tym samym miejscu co dotychczas. Na czas prac budowlanych tramwaje będą poruszać się wahadłowo jednym torem (drugi będzie w tym czasie przebudowywany), a firma budowlana w trakcie swoich prac zajmie jeden z trzech pasów ruchu.
Realizacja fazy trzeciej i czwartej rozpocznie się po zakończeniu wcześniejszych prac.

Rozkłady jazdy
Według zapewnieniom Prezydenta Miasta Piotra Uszoka zmiany w rozkładzie jazdy ograniczą się jedynie do przerw w kursowaniu niektórych linii (przerwy potrwają od kilku godzin do kilkunastu dni). W tym czasie uruchomione zostaną dodatkowe kursy na pozostałych liniach i tramwaje dwukierunkowe, a w skrajnych przypadkach zastępcza komunikacji autobusowa. O szczegółach zmian pasażerowie i cała opinia publiczna zostaną poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem.

Lokalizacje przystanków tramwajowych
Docelowo przystanek tramwajowy na Rynku (pomiędzy Domem Prasy a Zenitem) zostanie przeniesiony na północ (w kierunku Spodka). Natomiast o nowe wiaty wzbogaci się przystanek przy ulicy Warszawskiej.
 
 


źródło: UM Katowice

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA