Jest szansa, że w Polsce w końcu powstanie nowa fabryka amunicji wielkokalibrowej, niezbędnej polskiej armii, w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie i potencjalnego zagrożenia naszego kraju ze strony Rosji. Do grona firm, które zamierzają zająć się produkcją tego typu amunicji, dołącza kolejna spółka. Znamy też lokalizację planowanej, nowej inwestycji.
W Słupi Koneckiej (powiat konecki), w województwie świętokrzyskim, planowana jest budowa dużej fabryki amunicji wielkokalibrowej. Projekt, którego wartość szacuje się na około 100 milionów złotych, ma zostać zrealizowany przez firmę AMC Global Group z siedzibą w Lublinie.
Nowy kompleks produkcyjno-usługowy zostanie ulokowany na 12-hektarowej działce, położonej między miejscowościami Mnin i Wólka, na terenach rolnych oraz częściowo zalesionych.
– "Podpisaliśmy umowę kooperacyjną z inwestorem, dysponujemy odpowiednim terenem, wcześniej przeznaczonym pod budowę strzelnicy" – powiedział PAP wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan.
Jak dodał, pierwotny projekt nie doszedł do skutku z powodu braku dofinansowania. – "Dziś mamy szansę na znacznie większe przedsięwzięcie, które wpisuje się w potrzeby międzynarodowego rynku obronnego" – podkreślił.
– "Teren inwestycji jest oddalony od zabudowań, ale blisko mediów technicznych - to bardzo dobra lokalizacja pod tego typu działalność" – dodaje wójt Wielgopolan. Podkreślił także, że gmina przygotowuje uchwałę w sprawie długoletniej dzierżawy gruntu. Inwestor zobowiązał się do realizacji formalności środowiskowych i planistycznych, a samorząd deklaruje wsparcie w procesie administracyjnym.
Inwestor zobowiązał się również do pokrycia kosztów budowy drogi dojazdowej oraz uzbrojenia terenu w niezbędne media.
Według zapowiedzi inwestora, fabryka będzie wytwarzać amunicję kalibru 155 mm i 120 mm, na które zapotrzebowanie wzrosło m.in. w związku z konfliktem w Ukrainie.
Zakład zostanie wyposażony w dwie automatyczne linie produkcyjne oraz nowoczesne systemy sterowania, bazujące na technologiach Przemysłu 4.0. Kompleks będzie obejmował magazyn ogólny, magazyny komponentów oraz nowoczesne zaplecze socjalne.
Zastosowane technologie mają zapewnić wysoką precyzję, efektywność i elastyczność produkcji, dostosowanej do zmieniających się potrzeb rynku.
AMC Global Group posiada technologię produkcji pocisków kalibru 155 mm standardu M107 oraz M485 jako linii montażu końcowego i testów. To oznacza, że w zakładzie pociski będą składane w całość z poszczególnych elementów.
Korpusy będą sprowadzane z Włoch, Turcji, Chorwacji czy Rumunii, zapalniki z Francji czy np. Bałkanów, ładunki miotające mają być kupowane w Czechach i Słowacji lub w Azji, a materiał wybuchowy od bydgoskiego Nitrochemu.
• Roczna produkcja ma wynosić 120 tysięcy kompletów amunicji.
• Rozpoczęcie produkcji przewidziano na przełom lat 2026 i 2027.
• Zatrudnienie znajdzie tam na początek 77 osób.
W procesie produkcyjnym przewidziano takie etapy jak spawanie, montaż korpusu, napełnianie, kontrola rentgenowska oraz malowanie. Fabryka ma działać w trybie całodobowym, zgodnie z koncepcją "podążania za słońcem", zsynchronizowaną z pracą innych zakładów AMC Global Group na świecie.
Działka spełnia wszystkie warunki potrzebne do tego rodzaju produkcji: jest daleko od zabudowań, otoczona lasem, daleko od dróg, ale na tyle blisko by sprawnie podłączyć wodociąg czy prąd.
Rozwojowa inwestycja
Wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan poinformował również, że w dłuższej perspektywie przy fabryce może powstać centrum szkoleniowe.
– "To mógłby być ośrodek oferujący zajęcia m.in. dla uczniów szkół średnich i cywilów. Myślimy też o funkcjach hotelowych oraz wykorzystaniu jednego z naszych budynków - planowanej kiedyś szkoły - do celów szkoleniowych" – podkreślił.
Inwestycja ma być poważnym czynnikiem rozwoju gospodarczego regionu
– Firma miałaby siedzibę w Słupi Koneckiej, więc podatki od obrotów firmy trafiałyby i do gminy i do powiatu czy województwa – poinformował Radio Kielce wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan.
Wójt zaznacza, że w umowie znajdzie się zapis by w pierwszej kolejności zatrudniać mieszkańców gminy, z wyjątkiem osób które będą cały proces nadzorować i posiadają niezbędne kompetencje.
O inwestorze:
AMC Global Group to dynamicznie rozwijające się konsorcjum w sektorze zbrojeniowym. W realizację projektu zaangażowane są osoby z doświadczeniem w polskim przemyśle obronnym, w tym Przemysław Kowalczuk, były członek zarządu Mesko SA. Grupa została założona w 2024 roku. Siedziba spółki znajduje się w Lublinie.
Zwiększenie produkcji amunicji wielokalibrowej w Polsce
Planowana przez AMC Global Group inwestycja w województwie świętokrzyskim, to kolejny projekt zwiększenia produkcji tego typu amunicji w Polsce. Przypomnijmy, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ S.A.) intensyfikuje wysiłki w celu zwiększenia produkcji amunicji, szczególnie kalibru 155 mm, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie związane z trwającą wojną na Ukrainie. Współpraca międzynarodowa i znaczące inwestycje w przemysł obronny mają kluczowe znaczenie dla wzmocnienia zdolności produkcyjnych Polski i wsparcia Ukrainy w konflikcie z Rosją.
PGZ, największy dostawca amunicji w Polsce, koncentruje się na rozbudowie mocy produkcyjnych amunicji wielkokalibrowej. Firma zrealizowała już wcześniejsze kontrakty na dostawę amunicji 155 mm dla polskiej armii i planuje znaczące zwiększenie produkcji w najbliższych latach.
Polska aktywnie współpracuje z partnerami międzynarodowymi w celu zwiększenia produkcji amunicji:
• Podpisano umowę z ukraińską firmą ARTeM dotyczącą współpracy w produkcji amunicji czołgowej.
• Prowadzone są rozmowy z Turcją na temat transferu technologii produkcji amunicji 155 mm.
• Współpraca z niemieckim koncernem Rheinmetall ma na celu produkcję sześciocyfrowej liczby pocisków 155 mm rocznie.
Gigantyczna inwestycja w województwie łódzkim
W 2024 roku informowaliśmy na Investmap o planach budowy wielkiej fabryki amunicji wielkokalibrowej, jaka planowana jest w centralnej Polsce. Przypomnijmy, największy polski prywatny producent amunicji Grupa Niewiadów planuje budowę nowej fabryki na terenie zakładów w Niewiadowie (gmina Ujazd, powiat tomaszowski).
Produkcja ma się rozpocząć w ciągu dwóch lat i docelowo wynosić 180 tys. pocisków 155 mm rocznie. Koszt pierwszego etapu tej inwestycji szacowany jest na około pół miliarda złotych.
Docelowo nakłady inwestycyjne będą kilkukrotnie wyższe. Środki finansowe na inwestycję, mają być pozyskane poprzez emisję obligacji.
Nowa fabryka ma pracować na trzy zmiany i zatrudniać łącznie 120 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo w zakładach pomocniczych zatrudnienie znajdzie kolejne 50 osób, a w ośrodku badawczo-rozwojowym – 40 inżynierów.
W ramach inwestycji spółka planuje też uruchomienie wytapialni trotylu, lakierni i linii do produkcji opakowań.
Inwestycje planowane, a czas nagli!
Na razie to wszystko są plany na papierze. A Rosja nie czeka tylko systematycznie zwiększa zbrojenia, w tym produkcję amunicji. Czas się obudzić Polsko! Czasy i sytuacja niestety znacząco się zmieniły. Nie liczmy na USA, inne kraje Europy - liczmy na siebie i swoje zdolności obronne i przemysł zbrojeniowy!
