W Warszawie powstanie Plac Centralny – zielone miejsce spotkań. Ogłoszono przetarg A-A Collective, Plac Centralny

W Warszawie powstanie Plac Centralny – zielone miejsce spotkań. Ogłoszono przetarg

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W planie miejskich inwestycji jest przebudowa środkowej części placu Defilad. Ubędzie betonu i asfaltu. Pojawią się drzewa, krzewy i trawniki oraz założenie wodne – tak powstanie tzw. plac Centralny. To kolejny element zmian w ramach programu Nowego Centrum Warszawy. Ogłoszony został przetarg na wykonawcę robót.

Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Nosi on roboczą nazwę "plac Centralny".

Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective Sp. z o.o. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie. Komisja przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego wybrała zwycięski zespół. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne oraz negocjacje.

A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny

Autorzy z A-A Collective zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.

A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 70 drzew takich jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

REKLAMA
A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny
A-A Collective, Plac Centralny

Zmiany kolejnych ulic na horyzoncie

Plac Centralny stanowi kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Miasto przebudowało już rondo Dmowskiego. Rosną nowe drzewa, krzewy i kwiaty. Działają wygodne i naziemne przejścia dla pieszych. Coraz więcej warszawianek i warszawiaków korzysta z placu Poli Negri – u zbiegu ulic na pięciu rogach.

Warszawa przygotowuje się już do kolejnych inwestycji. Miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na nową i zieloną ul. Chmielną oraz rejon ulic Złotej i Zgoda. Trwa sporządzanie dokumentacji projektowej drugiej z tych lokalizacji. Zarząd Dróg Miejskich wybiera obecnie projektanta kompleksowej przebudowy ul. Kruczej na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Pięknej.

W przygotowaniu są też projekty kilku etapów tzw. Zielonej Marszałkowskiej. Poza ukończoną zachodnią stroną tej ulicy od ronda Dmowskiego do ul. Świętokrzyskiej, na najbardziej zaawansowanym etapie są zmiany fragmentu od ul. Królewskiej do pl. Bankowego. Tam miejscy drogowcy przygotowują się do ogłoszenia przetargu na przebudowę. W dalszej perspektywie planowane są prace na centralnym odcinku Al. Jerozolimskich – powstają założenia do przebudowy.

Warszawa chce wykorzystać szansę, jaką przyniesie przebudowa kolejowej linii średnicowej.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA