W Warszawie, w dzielnicy Ursus, powstanie nowy, duży dom kultury GID Zespół Projektowy Grzegorz Brewczyński

W Warszawie, w dzielnicy Ursus, powstanie nowy, duży dom kultury

WIZUALIZACJE
REKLAMA

W stolicy planowana jest budowa nowego, dużego domu kultury, który ma powstać w dzielnicy Ursus. Będzie to nowoczesny i funkcjonalny obiekt zaprojektowany do prowadzenia różnych form działalności kulturalnej, spełniający ekologiczne standardy i przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Powstanie przy ul. Kazimierza Gierdziejewskiego i zastąpi obecną, przestarzałą technicznie siedzibę Ośrodka Kultury "Arsus" przy ul. Traktorzystów 14.

26 kwietnia złożono wniosek o pozwolenie na realizację tej inwestycji, która zostanie zlokalizowana na działce nr nr 121/9 (Obręb 146512_8.0909), przy ul. Gierdziejewskiego, w dzielnicy Ursus. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiedzialny jest GID Zespół Projektowy Grzegorz Brewczyński. Kubatura nowego domu kultury wyniesie 53 976 m3.

GID Zespół Projektowy Grzegorz Brewczyński
GID Zespół Projektowy Grzegorz Brewczyński
GID Zespół Projektowy Grzegorz Brewczyński
GID Zespół Projektowy Grzegorz Brewczyński

Główną ideą przyświecającą projektantom nowego ośrodka było stworzenie obiektu pełniącego rolę centrum krzewienia szeroko pojętej kultury oraz lokalnego miejsca integracji.

Dwupiętrowy budynek wpisuje się stylistycznie w sąsiadującą architekturę pofabryczną i powstające obok osiedle mieszkaniowe. Będzie zbudowany na planie litery "L" wytyczonym przez układ dwóch największych pomieszczeń budynku, sali widowiskowej i kinowej, ustawionych względem siebie pod kątem prostym. Obszerna sala widowiskowa z częścią parterową i balkonem pomieści 500 osób. Sala kinowa została zaprojektowana dla 144 osób i będzie miała charakter kina studyjnego.

Obie sale połączy przestronny hol, w którym znajdzie się miejsce na szatnię, kawiarenkę i zaplecze sanitarne. Na parterze będzie również funkcjonować galeria z oddzielnym wejściem, co umożliwi jej prowadzenie działalności niezależnie od pracy domu kultury.

Piętra budynku zostały przeznaczone dla osób pragnących realizować swoje artystyczne pasje. Każdy miłośnik sztuki oraz aktywności artystycznej znajdzie tu coś dla siebie. Kompleks muzyczny pomieści sale do ćwiczeń w grze na instrumentach muzycznych, a także studio nagrań. Kompleks plastyczny to pracownie malarstwa, rzeźby i ceramiki. Ponadto dostępne będą sale tańca, aktywności teatralnej, filmowej oraz pomieszczenia klubowe. Przewidziano także przestrzeń animacji dla dzieci, które pozostaną pod fachową opieką na czas trwania imprez w sali widowiskowej lub kinowej.

Na drugim piętrze przestronny hol z ogrodem zimowym będzie łączył wszystkie pomieszczenia, stając się miejscem integracji uczestników zajęć. Będą tu również organizowane wewnętrzne wystawy i ekspozycje prac plastycznych.

REKLAMA

W budynku wykorzystane zostaną odnawialne źródła energii. Na dachu zaprojektowano miejsce do montażu urządzeń fotowoltaicznych. Gromadzony w zbiornikach nadmiar wód opadowych zostanie wykorzystany do podlewania roślinności otaczającej budynek. Zaprojektowano również system wymiennika gruntowego i pomp ciepła, który pozwoli obniżyć koszty ogrzewania budynku zimą, a w lecie dostarczy do pomieszczeń schłodzone powietrze. System odzysku tzw. wody szarej pozwoli wykorzystać lekko zanieczyszczoną wodę, np. użytą do mycia rąk lub naczyń, do ponownego wykorzystania. System filtrów oczyści ją na tyle, aby była zdatna do prac porządkowych lub podlewania roślin.

Część powierzchni dachu będzie przeznaczona na strefę zieleni, a elewacja od strony południowej, zachodniej i wschodniej będzie obsadzona całorocznymi roślinami pnącymi, co uchroni budynek przed zbytnim nagrzewaniem ścian w lecie. Jednorazowo obiekt będzie w stanie pomieścić 1014 użytkowników.

Obiekt zaprojektowano bez barier architektonicznych i zastosowano rozwiązania, które umożliwią osobom niepełnosprawnym włączenie się we wszystkie rodzaje oferowanej aktywności: od imprez i wydarzeń artystycznych po udział w organizowanych zajęciach. Warto dodać, że z wielu tych rozwiązań, jak choćby podłogi antypoślizgowe, oznakowane ciągi komunikacyjne czy odpowiednio dostoswane windy, będą korzystać nie tylko osoby niepełnosprawne, ale wszyscy użytkownicy obiektu. Dzięki temu stanie się on przyjaznym, wygodnym, a przede wszystkim bezpiecznym miejscem integracji mieszkańców dzielnicy Ursus.

LOKALIZACJA BUDYNKU:

GUNB
GUNB
GUNB
GUNB
GUNB
GUNB
GUNB
GUNB

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Bastion(gość)
Nie umiem sobie tego tam wyobrazić. Budynek na budynku i taki moloch. Po co?. Jest jeden przy Traktorzystów, po co drugi???? Najlepiej wyciąć w pień zieleń i postawić takie paskudztwo...
Ania(gość)
Czyli wytną jedyny zielony obszar przy osiedlu (Ronsona) i zbudują ten brzydki budynek, który wygląda jak biurowiec klasy C? Oczywiście wizualizacja jak zwykle mija się z prawdą bo ten budynek będzie prawie, że "przyklejony" do budynków mieszkalnych. Osoba, która ma wpływ na kształt nowych osiedli w Ursusie (zagospodarowanie przestrzenne) powinna mieć swoje miejsce zaklepane w piekle.
Muler(gość)
Brzydki
REKLAMA