Hektarowy teren w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki można nabyć w dwóch wariantach – z i bez wieżowca z lat 90. Główną część nieruchomości stanowi blisko stuletnia siedziba Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego. Ma zmienić właściciela jeszcze w tym roku.
Orange Polska S.A. ogłosił 15 marca zaproszenie do negocjacji sprzedaży kompleksu Nowogrodzka na Śródmieściu. Będą przebiegać w pięciu etapach, do 27 września. To zainteresowani mają zaproponować m.in. cenę. Mogą myśleć o realizacji biur, usług, apartamentów, a także hotelu.
Orange Polska
Operator dopuszcza sprzedaż nieruchomości w dwóch wariantach. Pierwszy obejmuje cały kompleks (sześć budynków), włącznie z 25-kondygnacyjnym (w tym dwie podziemne) biurowcem przy ulicy św. Barbary 10 z 1992 roku wraz z przynależącym do niego terenem. W tej opcji łączna powierzchnia obiektów wynosi 48,6 tys. mkw., a gruntów – 1,09 ha.
Orange Polska
W drugim wariancie dostępne są budynki przy ul. Nowogrodzkiej 47 (1964 rok, 8 kondygnacji), św. Barbary 2a (1928-1933, 6 kondygnacji), św. Barbary 6-8 (1928-1933, 6 kondygnacji) oraz przy ul. Nowogrodzkiej 45/św. Barbary 2. Ich łączna pow. wynosi 28,4 tys. mkw., a działek ok. 0,7 ha. Ostatni z obiektów to historyczna siedziba Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego z 1931 roku. Jak dodaje obecny właściciel: "perła modernistycznej architektury Warszawy". Zaprojektował ją architekt Julian Puterman-Sadłowski.
– Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w stolicy, o unikalnej bryle składającej się z przenikających się budynków – podkreśla Orange Polska. – Elewację zdobią przestrzenne okna zaznaczone wyrazistymi szprosami. Kontrastowa kolorystyka oraz wyróżniająca się dominanta nadają budynkowi charakterystycznego rytmu. Do dziś jest też zachowana w doskonałym stanie metalowa instalacja z płaskorzeźbą orła w stylu art deco.
Więcej zdjęć w galerii.
Więcej zdjęć w galerii.
Orange Polska