We Wrocławiu powstanie nowa, duża inwestycja w oparciu o specustawę Lex deweloper?Pixabay

We Wrocławiu powstanie nowa, duża inwestycja w oparciu o specustawę Lex deweloper?

Orzech
Orzech
Armii Krajowej 53
adresWrocław, Aleja Armii Krajowej 53
inwestorHCS R. Szychliński sp. k.
REKLAMA

W stolicy Dolnego Śląska może powstać nowa, duża inwestycja, które zrealizowana zostałaby w oparciu specustawę Lex deweloper. Chodzi o teren dawnej bazy Transbudu przy al. Armii Krajowej 53 (skrzyżowanie z ul. Tarnogajską), na osiedlu Tarnogaj we Wrocławiu.

Inwestorem, wrocławska spółka HCS R. Szychliński sp. k. otrzymała pozytywną decyzję środowiskową w sprawie budowy zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami, garażami, zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą przy al. Armii Krajowej 53. Decyzją objęte są działki nr 5/3, 5/5, 5/6, 5/8, 5/9, 5/10, 5/11, 5/12, 5/13, 5/14, 5/15, 5/16, 5/17, 5/19 i 5/20.

To spółka powiązana ze znanym, wrocławskim deweloperem, firmą Toscom Development Sp. z o.o., która realizuje obecnie swoją największą inwestycję - Bernardyńska w samym centrum Wrocławia.

Przypomnijmy, w grudniu 2021 roku pisaliśmy o zakupie przez Toscom Development terenu przy Al. Armii Krajowej 53 od Przedsiębiorstwa Transportowo-Sprzętowego Transbud Wrocław. Zapłacił za nieruchomość 30 mln zł.

Aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu ustala jego przeznaczenie na: usługi, handel detaliczny wielkopowierzchniowy, handel detaliczny małopowierzchniowy B, produkcja drobna, magazyny i handel hurtowy, transport, stacje paliw, uczelnie wyższe, obiekty opieki nad dzieckiem, obiekty infrastruktury technicznej i infrastruktura drogowa.

Inwestor nie zdradzał po zakupie szczegółów inwestycji, ale deklarował, że planuje w tym miejscu realizację obiektu handlowo-magazynowy z powierzchnią sprzedażową.

Plany się jednak zmieniły i to radykalnie. Teraz Inwestor, w oparciu o specustawę lex deweloper chce na Tarnogaju wybudować zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami, garażami, zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą.

UM Wrocław
UM Wrocław
OpenStreetMap
OpenStreetMap

Ustawa Lex deweloper

Ustawa Lex deweloper, znana również pod nazwą specustawy mieszkaniowej, funkcjonuje w Polsce już od 5 lat. W 2023 roku planowana jest jej nowelizacja, która idzie w kierunku poszerzenia możliwości dla inwestycji mieszkaniowych.

Lex deweloper - co to?

Specustawa mieszkaniowa weszła w życie z dniem 22 sierpnia 2018 roku. Pełny jej tekst umieszczony jest w Dzienniku Ustaw. Najważniejsze cele ustawodawcy wiązały się ze skróceniem oraz uproszczeniem dotychczasowych procedur administracyjnych związanych z nowymi inwestycjami mieszkaniowymi.

REKLAMA

Inwestycja mieszkaniowa lub towarzysząca może być realizowana niezależnie od tego czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania a nawet w przypadku, gdy nie jest zgodna z istniejącymi ustaleniami. Inwestycja jednak nie może być sprzeczna ze studium uwarunkowań oraz kierunkami zagospodarowania przestrzennego gminy, a także uchwałą o utworzeniu parku kulturowego.

Lex deweloper wprowadziła również standardy przestrzeni, bez zapewnienia których inwestycja nie może być zrealizowana. Podstawowe warunki to:

- dostęp do drogi publicznej oraz sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i elektrycznej,

- bliska lokalizacja przystanku komunikacji miejskiej (nie dalej niż kilometr),

- bliska lokalizacja szkoły i przedszkola (mniej niż 3 km w obszarach mniejszych miast oraz do 1,5 km w ośrodkach wielkomiejskich), przy czym inwestor może również zaproponować budowę placówki edukacyjnej we własnym zakresie,

- w ustawie wyodrębniono również inwestycje wielorodzinne, w przypadku których określono maksymalną odległość od ośrodka czy terenu rekreacyjno - sportowego (nie więcej niż 3 km).

Zgodnie ze specustawą mieszkaniową, deweloperzy zostali również zobowiązani do przestrzegania maksymalnej kondygnacji budynku. I tak: w miastach do 100 tysięcy mieszkańców budynki mieszkalne mogą mieć do 4 kondygnacji i nie więcej, natomiast w większych ośrodkach - maksymalnie do 14 kondygnacji.

Lex deweloper 2023

Ustawa Lex deweloper z 2018 roku nie przyniosła oczekiwanego wzrostu poziomu inwestycji. W związku z tym, sejm zdecydował się na wprowadzenie kolejnych przepisów. Pomimo odrzucenia ich przez senat, 14 kwietnia posłowie uchwalili nowelizację specustawy.

Lex deweloper 2023 - najważniejsze zmiany w ustawie:

- Zmiana wzbudzająca największe kontrowersje i sprzeciw ze strony deweloperów wprowadza obowiązek zapewnienia 1,5 miejsca postojowego na jedno mieszkanie. Deweloperzy zwracają uwagę, że znacznie podniesie to koszty inwestycji.

- Osiedla mieszkaniowe mogą powstawać również - wbrew zapisom studium zagospodarowania - na nieużytkowanych terenach, na których znajdują się nieczynne centra handlowe i biurowe. Mogą być również budowane na pustych działkach zarezerwowanych dla handlu wielkopowierzchniowego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA