We Wrocławiu trwa budowa nowego osiedla TBS Leśnica IX TBS Wrocław

We Wrocławiu trwa budowa nowego osiedla TBS Leśnica IX

FILM + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
TBS Leśnica IX
adresWrocław, Dolnobrzeska 11-11b/Błońska 2-22/Uraska 1-35
inwestorTowarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o.
projektantATD Architekci
REKLAMA

Trwa realizacja jednej z największych inwestycji TBS Wrocław na przestrzeni ostatnich lat. Spółka buduje osiedle Leśnica IX, na którym łącznie powstanie 301 mieszkań na wynajem o powierzchni użytkowej wynoszącej około 15 tys. mkw. Przedsięwzięcie jest już zrealizowane w blisko 25 proc., w części powstających budynków trwa budowa ostatnich, trzecich kondygnacji.

Osiedle o nazwie Leśnica IX powstaje na działce położonej między ulicami: Marszowicką, Dolnobrzeską, Błońską i Uraską, w sąsiedztwie istniejących nieruchomości TBS-u Wrocław. W 12 nowych budynkach znajdzie się 301 mieszkań na wynajem i 10 lokali usługowych. Budowa zakończy się w 2023 r. i nie będzie etapowana, co oznacza, że wszystkie mieszkania zostaną oddane do użytku w tym samym czasie.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest warszawska firma ZAB-BUD sp. z o.o. Koszt budowy to ok. 81,5 mln zł. Projekt architektoniczny osiedla został przygotowany przez ATD Architekci z Wrocławia.

Nowe budynki w Leśnicy będą miały trzy kondygnacje, dzięki czemu zostaną dopasowane do sąsiedniego osiedla TBS-u Wrocław w Leśnicy. Przy założeniu, że do każdego z mieszkań wprowadzi się trzyosobowa rodzina, z inwestycji może skorzystać nawet 1000 osób.

TBS Wrocław

W projektowaniu osiedla TBS Wrocław sięgnął po nowoczesne rozwiązania, które sprzyjają środowisku naturalnemu. Każdy z 12 budynków zostanie wyposażony w niezależną instalację fotowoltaiczną. Energia elektryczna pozyskana w ten sposób posłuży do zasilania oświetlenia części wspólnych, bram wejściowych, wózkowni i pomieszczeń technicznych w budynkach.

TBS Wrocław

Jak podkreśla prezes zarządu TBS-u Wrocław Marcin Kij: – Dzięki odnawialnym źródłom energii koszty energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania części administracyjnej budynków zostaną zbilansowane niemal do zera. Natomiast koszty zastosowania instalacji fotowoltaicznej na tym osiedlu powinny zwrócić się za kilka lat, a oszczędności z tego tytułu pozwolą na utrzymanie cen najmu na poziomie dogodnym dla najemców – mówi Marcin Kij.

TBS Wrocław
TBS Wrocław

W ramach inwestycji TBS Wrocław wybuduje sieć służącą do retencji wód odpadowych na własnym terenie i wyremontuje rów melioracyjny, który odprowadza wody opadowe przez pobliski Park Leśnicki do rzeki Bystrzycy. W ten sposób woda deszczowa będzie zatrzymywana pod powierzchnią osiedla Leśnica IX i stopniowo odprowadzana do rzeki. To pozwoli uchronić Park Leśnicki przed podtopieniami np. po ulewach, bo dziś spływa do niego woda z terenów niezagospodarowanych, a jej ilość jest często zbyt duża jak na możliwości istniejącej w nim infrastruktury melioracyjnej. Rów melioracyjny w Parku Leśnickim zostanie oczyszczony i wzmocniony, wyremontowane zostaną też przepusty i mała architektura.

Innowacyjne rozwiązania na nowym osiedlu TBS-u Wrocław w Leśnicy pojawią się też pod ziemią. Spółka przewidziała miejsce na dodatkowe instalacje podziemne, które w przyszłości ułatwią zainstalowanie np. ładowarek elektrycznych do samochodów.

TBS Wrocław
TBS Wrocław
REKLAMA

Osiedle zatopione w zieleni

Dużym atutem osiedla Leśnica IX będzie jego otoczenie. Powstanie bowiem w sąsiedztwie Parku Leśnickiego i Lasu Mokrzańskiego. Zieleń na osiedlu zostanie urządzona według koncepcji specjalistów w zakresie architektury krajobrazu i dendrologii. Projektanci sięgnęli po nietypowe rozwiązania, by stworzyć dla mieszkańców przyjemne miejsce do życia.

TBS Wrocław

– Fragmenty zieleni na parkingach zaprojektowano jako zagajniki z gęsto posadzonych drzew, które będą tworzyły efekt plastra lasu. Powstaną też zagajniki bukowe, bo ten gatunek drzew świetnie rośnie w dużym zagęszczeniu, na wilgotnym i gliniastym podłożu. Tego typu "lasy w doniczce" powinny dawać mieszkańcom osiedla sporo cienia i komfortowe warunki odpoczynku – wyjaśnia Joanna Ways, architekt krajobrazu i specjalistka ds. zieleni z firmy "Zieleń Wokół Nas", która pracowała nad urządzeniem zieleni na nowym osiedlu TBS-u Wrocław.

TBS Wrocław

Ponadto wykonawca posadzi na osiedlu 259 drzew oraz 4883 krzewy. Nowa zieleń pojawi się również na innych terenach TBS-u Wrocław w Leśnicy: wykonawca posadzi tam 50 drzew i 300 mkw. krzewów. Gatunki nasadzonej zieleni zostaną wybrane w taki sposób, aby dopasować je do panujących w tej okolicy szczególnych warunków siedliskowych. Dzięki temu, drzewa i krzewy będą miały dobre warunki do rozwoju, co przełoży się na atrakcyjność miejsca dla mieszkańców.

TBS Wrocław
TBS Wrocław
TBS Wrocław

Z roku na rok przybywa mieszkań na wynajem TBS Wrocław

Budowa osiedla Leśnica IX to kolejna duża inwestycja mieszkaniowa TBS-u Wrocław. W 2020 r. spółka przekazała wrocławianom 270 nowych mieszkań na wynajem. W styczniu 2020 roku mieszkańcy wprowadzili się do budynku na osiedlu modelowym Nowe Żerniki, w którym powstało 117 mieszkań, z czego 57 dla seniorów i zaprojektowanych z myślą o ich potrzebach. W tym budynku wybudowano nie tylko mieszkania, ale też lokale na parterze tworzące serwis opiekuńczy. W jednym z nich we wrześniu 2020 r. otwarto przedszkole dla 70 dzieci. W kolejnym lokalu działa punkt opieki dziennej, gdzie odbywają się m.in. zajęcia aktywizujące seniorów.

Z kolei w lipcu 2020 roku spółka oddała do użytku 153 mieszkania na wynajem w budynkach przy ul. Afgańskiej na Brochowie. Te budynki uzupełniły lukę w zabudowie tej części Brochowa.

– Budowa osiedla Leśnica IX będzie jedną z największych inwestycji TBS-u Wrocław w ostatnich latach. To ambitny projekt, sięgamy w nim po rozwiązania proekologiczne, zgodne z najnowszymi trendami. Wiemy, że nasze mieszkania na wynajem cieszą się dużym zainteresowaniem i to nie zmienia się od lat. Dlatego krok po kroku budujemy kolejne mieszkania, aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby mieszkańców Wrocławia – wyjaśnia Marcin Kij, prezes zarządu TBS-u Wrocław.

Źródła: TBS Wrocław / Wroclaw TV (youtube.com)

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA