Centrum przenosi się na Zachód

Centrum przenosi się na Zachód

Wrocław
these_eyes
these_eyes
REKLAMA

W dużych światowych metropoliach coraz wyraźniej zaznacza się tendencja do policentryzacji. Tworzą się – alternatywne do tradycyjnie jednego i głównego – centra życia społecznego; coraz popularniejsze stają się osiedla typu mixed-used. Taką tendencję w urbanistyce wymusza tempo współczesnego życia.

 

Nie wszystko w metropolii może i musi być w jednym miejscu, nie każdy może i chce przebywać w zatłoczonym centrum. Zapracowani mieszkańcy miast nie mają na to czasu, wszelkiego typu użyteczności: biznesowe, usługowe, handlowe i kulturalne chcą mieć jak najbliżej miejsca, w którym żyją. Powstają nowe centra życia lokalnego, w których tworzone są wszystkie potrzebne do życia instytucje – szkoły, przedszkola, kina, restauracje, galerie handlowe, biura, instytucje użyteczności publicznej, miejsca wypoczynku i rekreacji.

 

Wrocław już jest miastem policentrycznym. Główne centrum miasta od lat stanowi Rynek, ciągle restrukturyzowany, jest największą atrakcją turystyczną i towarzyską. Drugie centrum zogniskowane jest wokół Hali Ludowej. To miejsce także nastawione na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego – koncerty, targi, imprezy kulturalne odbywające się w Hali Ludowej, to główne atrakcje przyciągające do tego miejsca rzesze Wrocławian i przyjezdnych. 

 

REKLAMA

Trzecie centrum Wrocławia już od jakiegoś czasu tworzy się na Zachodzie miasta. Od roku Wrocławianie cieszą się Stadionem oraz infrastrukturą z nim związaną – obwodnicą i przebudowanymi ulicami, rozbudowanym lotniskiem; w przyszłości ma tu powstać Wuwa2 – eksperymentalne osiedle społeczne. To elementy mające ogniskować życie mieszkańców tej części miasta. 

 

Warto jednak zauważyć, że na zachodzie Wrocławia, zanim Wuwa2 nabierze realnych kształtów, już w tej chwili powstaje osiedle, które równie doskonale wpisuje się w trend osiedli mixed-used.


Lokum da Vinci powstaje na terenie między ulicami Bajana i Drzewieckiego. Będzie to osiedle w pełni odpowiadające wymogom współczesnego mieszkańca dużego miasta. Wpisane w teren o dużym zaludnieniu, znacząco podnosi wartość tego miejsca, zarówno w wymiarze finansowym, jak i jako miejsca do życia. 

Naturalnie usytuowane w bliskiej odległości od terenów zielonych (Park Zachodni, Las Kuźnicki, Park Pilczycki) z doskonałą infrastrukturą wokół samego osiedla – handlowa, usługowa, komunikacyjna, edukacyjna, sportowa i rekreacyjna, z rozwijającymi się centrami biznesowymi tuż obok, jest doskonałym miejscem do zamieszkania, pracy i spędzania wolnego czasu dla współczesnego mieszkańca Wrocławia. 


Samo osiedle pomyślane jest tak, aby kompleksowo spełniać wymogi mieszkańców. Powstają tutaj nie tylko nowoczesne mieszkania, rozbudowana będzie część rekreacyjna łącznie z placami zabaw dla dzieci, fontanną i pergolą wzorowaną na tej spod Hali Ludowej. Przebudowane zostaną drogi wewnątrz osiedla, bogaty system parkingowy wyeliminuje problemy parkingowe spotykane na klasycznych osiedlach. W ogromnej części osiedla, przeznaczonej na handel i usługi powstaną sklepy, gabinety, biura, kawiarnie komplementarnie oferujące mieszkańcom komfort codziennego życia. Tak więc Lokum da Vinci będzie osiedlem samowystarczalnym.

Dzięki tego typu inwestycjom Wrocław harmonijnie rozwija się, zyskuje sznyt światowych metropolii, a zachód miasta zyskuje nową wartość. Wrocław w pełni staje się miastem policentrycznym, tak jak Nowy Jork czy Buenos Aires.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA