DODAJ

Wrocław: Develia rusza z przygotowaniami do budowy biurowca w miejsce dawnego szkieletora

Biura / Wrocław
Wrocław: Develia rusza z
Mariusz Bartodziej
2019-12-12 08:20:31
Przy ulicy Kolejowej stał przez lata niedokończony parking wielopoziomowy. Kolejny inwestor go zburzył, jednak z budową nie wystartował. Wreszcie w tym roku teren odkupił wrocławski deweloper. Zabiega już o decyzję środowiskową.

Magistrat wszczął 4 grudnia, na wniosek pełnomocnika Develii S.A. z 27 listopada, postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji planowanej przy ul. Kolejowej na Przedmieściu Świdnickim. Chodzi o budowę budynku biurowo-usługowego.

Deweloper zakupił działkę nr 21/3, o powierzchni 5 428 mkw., w maju. Zapłacił 26 mln zł netto (31 mln 980 tys. zł brutto). Zamierza zrealizować obiekt o szacowanej powierzchni najmu brutto około 30 tys. mkw.

UM Wrocławia


fot. Jan Augustynowski


fot. Jan Augustynowski


Od parkingu po plany biurowe i rozbiórkę

Przy ul. Kolejowej miał stanąć kilkanaście lat temu wielopoziomowy parking. Firma Wrocławska Jedynka przeciągała jednak budowę przez lata. Przez problemy finansowe nie zakończyła inwestycji.

Jakub Zazula


Na początku tej dekady nowy właściciel, Progress Inwestycje Jedynka Bis, zapowiadał powstanie biurowca Kolejowa Business Point. W dziewięciopiętrowym budynku o powierzchni biurowej około 27 tys. mkw. miały znaleźć się jeszcze hotel, lokale usługowe, a także parking na 360 miejsc.

fot. Kajtman


Kolejnym właścicielem została warszawska spółka Nowa Nadzieja. W lutym 2015 roku uzyskała zgodę na rozbiórkę niedokończonego obiektu. W grudniu następnego roku donosiliśmy o rozpoczęciu wyburzeń. Za to w marcu 2017 r. informowaliśmy o tym, że inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego.

fot. Jan Augustynowski


Nowe hotele

Zmiany czekają też inny rejon Przedmieścia Świdnickiego. W ubiegłym miesiącu donosiliśmy, że przebudowa hotelu Grand wkroczyła w kluczową fazę. Rafin Developer Sp. z o.o. realizuje czterogwiazdkowy obiekt z ponad 170 pokojami i m.in. sky barem w odtworzonej kopule.

materiały inwestora


mat. inwestora


Za to pobliska zabytkowa kamienica przy ul. Kołłątaja jednak nie zostanie nadbudowana. Tak zapowiada jej nowy właściciel, Fira Sp. z o.o. W październiku pisaliśmy, że przygotowuje się do jej przebudowy na cele hotelowe.

fot. Mariusz Bartodziej