Wrocław: Jak będzie wyglądał park na Kępie Mieszczańskiej? Ruszyły konsultacjeźródło: Investphoto.pl

Wrocław: Jak będzie wyglądał park na Kępie Mieszczańskiej? Ruszyły konsultacje

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Miasto ma odkupić od Agencji Mienia Wojskowego niemal czterohektarowy teren na nadodrzańskiej wyspie jeszcze w tym roku. Mieszkańcy mogą ocenić przygotowaną koncepcję. Zakłada utworzenie m.in. alei spacerowo-biegowej, bulodromu i pomostów z mariną dla łódek.
Magistrat ogłosił wczoraj, 30 czerwca, rozpoczęcie konsultacji w sprawie zagospodarowania obszaru w obrębie ulic Mieszczańskiej i Romana Dmowskiego na Nadodrzu. Elektroniczny formularz opinii jest dostępny do 2 sierpnia. Na 8 lipca (18:00) urzędnicy zaplanowali spotkanie online, a na 14 lipca konsultacje w terenie. Zbiórka o 17:30 w punkcie startowym naprzeciwko dawnego boiska (przy zachowaniu dwumetrowego dystansu). Od 18:15 rozpocznie się spacer po przyszłym parku.
Zagadnienia do konsultacji to w szczególności: obecne i przyszłe wejścia na teren zielony i istniejące ograniczenia; komunikacja wewnątrz parku; podział parku na strefy o różnym przeznaczeniu i wprowadzone elementy rekreacji; zaprojektowana zieleń i zagospodarowanie obszarów zieleni istniejącej; elementy małej architektury i wybrany kolor przewodni; przyszłość budynku, który znajduje się na terenie parku oraz preferowana przez mieszkańców kolejność zagospodarowania (priorytety) – wyliczają organizatorzy.

Wstępna koncepcja gotowa

Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił już pracowni Creoprojekt Bartosz Żmuda przygotowanie koncepcji uwzględniającej sugestie i wytyczne mieszkańców (ankieta przeprowadzona na facebookowej grupie Park na Kępie Mieszczańskiej), miasta oraz deweloperów inwestujących na wyspie. Zakłada przeznaczenie centralnej części obszaru pod miejski park z oświetleniem, zielenią wysoką i niską, ławkami, śmietnikami oraz stojakami na rowery. Ma przez niego prowadzić aleja spacerowo-biegowa wśród szpalerów drzew. Fragment terenu będzie, zgodnie z koncepcją, otwartą przestrzenią pod piknik lub grę w badmintona.
Projektanci zaplanowali w południowej części parku plac z fontanną posadzkową typu dry plaza, a w północnej – bulodrom, stoliki do gry w szachy i kilka leżaków zlokalizowanych na wzniesieniu. Nad rzeką mają się też znaleźć m.in. boiska do koszykówki i piłki nożnej, siłownia zewnętrzna, wieża widokowa, rynek osiedlowy z oczkiem wodnym, plac zabaw, pumptrack dla dzieci, ogrody nauki, a także pomosty z mariną dla łódek. W tym rejonie parku alejki byłyby w większym stopniu nieregularne, a zieleń miałaby charakter naturalistyczny.
Investphoto.pl

Starania w WBO

Mieszkańcy postanowili powalczyć we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim o środki na przeprowadzenie pierwszych prac. Zgłosili ponadosiedlowy (2 mln zł) projekt nr 1 "Park Mieszczański – Nowy centralny park Wrocławia". Przewiduje uporządkowanie terenu, wytyczenie alejek oraz nasadzenie drzew i krzewów.
Aktualnie ścisłe centrum charakteryzuje się niewielką ilością miejsc zielonych – przekonuje Marcin Radlak, lider projektu. – W dobie wszechobecnego smogu, sąsiadującej elektrociepłowni emitującej duże ilości CO2 do atmosfery oraz dzielnicy Nadodrze z największą ilością pieców węglowych w mieście, istnieje ewidentna potrzeba nowych drzew i to w dużej ilości, aby równoważyć powyższe negatywne dla zdrowia I środowiska czynniki inwestując w zieleń miejską. Dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają roczne potrzeby na tlen jednej osoby.

Lata starań

Lokatorzy okolicznych budynków już od kilku lat oczekują realizacji parku, zgodnie z zapisami MPZP. Zgłosili do WBO 2017 projekt nr 732: "Park w centrum na Wyspie Mieszczańskiej – etap 1 – uporządkowanie sytuacji prawnej terenu pod park". Urzędnicy zweryfikowali go negatywnie, ponieważ teren pozostaje własnością Skarbu Państwa.
Mieszkańcy nie porzucili starań i zwrócili się w lutym 2017 roku do AMW w sprawie jej nieruchomości. Odpowiedziała, że planuje w kolejnych miesiącach sprzedaż terenu. Zadeklarowała jednak, że zaproponuje miastu odkupienie go, choć wcześniej nie zwróciło się do agencji o przejęcie działek w rejonie ulic Dmowskiego i Mieszczańskiej. Mimo to transakcja nie doszła do skutku.
REKLAMA
Jak informowaliśmy w grudniu 2018 roku, zainteresowane osoby wróciły do tej sprawy. Chciały jako wspólnota wynająć teren. Obawiali się, że przyszły właściciel zechce na obszarze przeznaczonym pod zieleń wybudować osiedle, w ramach ustawy "lex deweloper" (umożliwiającej obejście zapisów MPZP).
Byłoby szkoda, bo to ostatnie miejsce na wyspie, a nawet w ścisłym centrum miasta, w którym można utworzyć park – mówił nam Marcin Radlak, mieszkaniec Kępy Mieszczańskiej.

Deweloperzy byli chętni

AMW odpowiedziała 20 listopada 2018 roku, że nie przewiduje najmu działek. Planowała sprzedać część z nich w następnym roku ze względu na duże zainteresowanie deweloperów. Dwa lata temu zbyła już pobliską nieruchomość. Do przetargu zgłosiło się siedmiu chętnych, w tym Archicom S.A., Dom Development S.A. i Develia S.A., a zwycięzca zaoferował ponad dwa razy więcej, niż agencja oczekiwała. Powstaje tam inwestycja Kępa Park. Natomiast w czerwcu ubiegłego roku rozstrzygnęła postępowanie na sprzedaż terenu z XIX-wieczną stajnią wpisaną do rejestru zabytków. Cena wywoławcza wynosiła ponad 16 mln zł, a Achicom, jako jeden z dziewięciu chętnych, zaoferował przeszło 40 mln zł.
Postanowiliśmy nagłośnić sprawę, ponieważ jeśli nie zrobimy nic, to nie wiadomo, co stanie się z terenem pod park – komentował Marcin Radlak.
Podkreśla, że nie oczekują od miasta znalezienia środków w budżecie na utworzenie terenu rekreacyjnego. Wystarczy, że stanie się właścicielem nieruchomości.
Wtedy zgłosimy projekt we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim i będziemy walczyć o to, by wygrał – zapowiadał Radlak.

Sprzedaż miastu po znacznie niższej cenie

AMW ogłosiła 1 czerwca wykaz (ważny do 22 czerwca) nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w trybie bezprzetargowym na rzecz Gminy Wrocław. Zawarcie umowy jest zaplanowane na drugą połowę tego roku.
Chodzi o dziesięć parceli (nr 3/12, 3/26, 3/37, 3/38, 3/39, 3/40, 3/43, 3/45, 3/51 i 3/58) o łącznej powierzchni 3,9384 ha, położonych pomiędzy ulicami Dmowskiego a Mieszczańską na Nadodrzu. Są przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego m.in. pod polany rekreacyjne, ogrody tematyczne oraz wypoczynek (park, skwer, place zabaw). Działki stanowią część dawnego wojskowego kompleksu magazynowego. Znajdują się na nich dwa obiekty tego typu, jedno-dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej 1 444 mkw. oraz parterowy o pow. 82 mkw. Miasto ma stworzyć w tej lokalizacji park. Odkupi teren z 85-procentową bonifikatą za 2 mln 613 tys. zł (wartość nieruchomości to 17 mln 425 tys. zł netto).
Więcej zdjęć w galerii.
UM Wrocławia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA