Wrocław: Krasińskiego 25 – Dom Bez Granic. W zabytkowej kamienicy na Przedmieściu Oławskim powstają apartamenty źródło: materiały inwestora

Wrocław: Krasińskiego 25 – Dom Bez Granic. W zabytkowej kamienicy na Przedmieściu Oławskim powstają apartamenty

WIZUALIZACJA
REKLAMA
Wrocławska firma rewitalizuje XIX-wieczny budynek przy ulicy Krasińskiego wraz z oficyną. Oferuje prawie 20 mieszkań pod krótko- i długoterminowy najem, na kieszeń zarówno studenta, jak i inwestora. Wnętrza części apartamentów będą nawiązywały do twórczości wybranych artystów związanych ze stolicą Dolnego Śląska.
Spółka 9AND7 Sp. z o.o. (kolektyw tworzony przez architektów, architektów wnętrz i przedsiębiorców) uzyskała w październiku ubiegłego roku pozwolenie na przebudowę budynku przy ul. Krasińskiego 25 na Przedmieściu Oławskim. Ruszyła z pracami 25 lutego. Mają potrwać około półtora roku (mniej więcej do sierpnia 2021). Za projekt koncepcyjny zagospodarowania odpowiada Katarzyna Oporska Pracovnia, a za budowlany – Make Grupa Projektowa Sp. z o.o. Sp. k. Wykonawcą prowadzącym jest Promodero Limited Sp. z o.o.

Sprzedana za ponad cztery miliony

Kamienica (wpisana do gminnej ewidencji zabytków) powstała w 1899 roku. Pierwotnie składała się z dwóch symetrycznych segmentów z dziedzińcem. Po II wojnie światowej zachowało się tylko jedno skrzydło. Dotknęła je powódź w 1997 roku, przez co większość mieszkańców się wyprowadziła. W listopadzie trzy lata temu magistrat rozstrzygnął przetarg na sprzedaż 22 lokali wraz z 9406/10000 udziałem w częściach wspólnych budynku i prawa własności gruntu o powierzchni 679 mkw. Oczekiwał 3 mln 700 tys. zł. Jedynym chętnym okazała się spółka 9AND7. Zaoferowała 3 mln 737 tys. zł, dzięki czemu w lutym 2018 roku nieruchomość trafiła w jej ręce. Później inwestor dokupił dwa pozostałe lokale. Finalnie zapłacił ponad 4 mln zł.
Budynek wciąż będzie miał po przebudowie piwnicę i sześć kondygnacji nadziemnych (w tym użytkowe poddasze) – taka sama pozostanie też liczba lokali mieszkalnych i usługowych. Jego wysokość wynosi 22,2 m, pow. użytkowa 2 118,7 mkw., a kubatura 10 022,1 metrów sześciennych. Inwestor przewidział trzy wejścia – jedno od strony ul. Krasińskiego i dwa od podwórza.
fot. Jakub Zazula

Utrzymanie bryły i nowe rozwiązania

Spółka przeprowadza generalny remont (m.in. tworzy na nowo piwnice). Nie naruszy przy tym bryły obiektu, a w pracach wykorzysta pierwotne cegły (np. materiał pozyskany z rozebranych pieców kaflowych posłuży aranżacji wnętrz). Wymieni m.in. stropy, posadzki, dach i stolarkę. Wykona dwie windy i podda renowacji klatki schodowe. Odnowi też elewację – badania stratygraficzne (dotyczące warstw technologicznych) doprowadziły go do chęci użycia monochromatycznej, białej barwy. Zamierza wprowadzić iluminację, by podkreślić fasadę.
Nowe rozwiązania będą mieć charakter odtworzeniowy i będą powracać do pierwotnego formatu. Nie zamierzamy zmieniać charakteru kamienicy, a jedynie wprowadzić nowe, innowacyjne rozwiązania – wyjaśnia nam Katarzyna Oporska, prezes 9AND7. – Unowocześnienie do kamienicy zamierzamy wprowadzić poprzez akcent w postaci przeszklonej części dachu. Pomysł ten nie powoduje zaburzenia i utraty stylu kamienicy i spotkał się z aprobatą konserwatora zabytków.
Inwestor planuje więcej modyfikacji. Zmieni ogrzewanie z piecowego i gazowego na miejskie, wprowadzi zieleń na jedną ze ścian oficyny oraz zaingeruje w okna w parterowej, usługowej części.
W tym przypadku łączymy starsze, klasyczne rozwiązania z nowoczesnym akcentem – zapowiada Katarzyna Oporska. – W zakresie remontu stolarki przewidziano także wykonanie powiększenia otworów okiennych w strefie parteru od strony podwórza, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej na nową, drewnianą o historyzujących podziałach oraz wykonanie nowych parapetów zewnętrznych ceramicznych lub kamiennych.
fot. Jakub Zazula
REKLAMA

Artystyczne apartamenty

Firma 9AND7 zaplanowała w części frontowej 11 apartamentów (o powierzchni 802,5 mkw.) na wynajem długoterminowy. Będą dostępne zarówno studia o pow. 45,7 mkw., jak i dwupoziomowe mieszkania o pow. 164,5 mkw. Za to w oficynie przewidziała aparthotel z ośmioma lokalami (łącznie 345,4 mkw.) pod krótki najem. Wśród nich znajdą się apartamenty o pow. 33,2 mkw. i dwupoziomowe o pow. 76,9 mkw. Wnętrze każdego będzie nawiązywało do twórczości któregoś z artystów związanych z Wrocławiem. Goście mogą liczyć na przestrzeń z meblami Bronisława Trytki, księgozbiorem Tadeusza Różewicza, czy z kolekcją płyt Leszka Możdżera.
Spółka oferuje dwie możliwości najmu: pod klucz lub bez umeblowania. Wśród udogodnień wylicza windy i monitoring w obu częściach budynku, usługi takie jak concierge, sprzątanie i wypożyczenie samochodu, a także przestrzeń biurową typu open space na piętrze (ponad 200 mkw.) z możliwością wynajmu sali konferencyjnej. W podwórzu (w miejsce terenu pod kilka samochodów) stworzy ogólnodostępny ogród – miejsce aktywności lokatorów kamienicy (będą mieli miejsce na małe uprawy), turystów oraz okolicznych mieszkańców. Zmotoryzowani mogą liczyć na wynajem miejsca postojowego bądź garażu z pobliżu (inwestor jest w trakcie ich poszukiwania).
materiały inwestora

Usługi w duchu slow life

Na parterze 9AND7 wydzieli trzy lokale usługowe (część z piwnicą) o powierzchniach 29,6; 100,7 oraz 134,7 mkw. Zapewnia możliwość podziału na mniejsze przestrzenie, zgodnie z oczekiwaniami najemców.
Usługi oferowane przez wynajmujących powinny uzupełniać potrzeby lokatorów oraz odzwierciedlać idee i wartości projektu – zastrzega Katarzyna Oporska, prezes. – Miałyby to być punkty propagujące zdrowy styl życia oraz ideę slow food, np. wegańska restauracja, sklep ze zdrową żywnością od lokalnych producentów czy sklep z organicznymi kosmetykami.

Na każdą kieszeń

Inwestycja nazywa się Krasińskiego 25 – Dom Bez Granic. Ma skupiać różnorodne środowiska.
Zgodnie z misją firmy pragniemy w stary, zaniedbany obiekt tchnąć nowe życie oraz nadać mu interesujący i kreatywny charakter – tłumaczy Oporska. – Nie zgadzamy się z obecnie panującą zasadą tworzenia nowych inwestycji mieszkaniowych przeznaczonych dla konkretnych grup społecznych i o konkretnych możliwościach finansowych.
Dlatego w kamienicy przy ul. Krasińskiego znajdą się lokale w zróżnicowanych cenach, w zależności od wielkości i standardu lokalu – tak by w jednym budynku mógł mieszkać zarówno student, jak i biznesmen. Inwestor rozpocznie poszukiwania najemców apartamentów za około rok, a lokali usługowych w najbliższym czasie.
Zdjęcia i wizualizacja są dostępne w galerii.

Komentarze (4)

Napisz komentarz
ncza(gość)
@
Jan Augustynowski
Ten fragment elewacji po lewej stronie od okien to już budynek obok?
To wtórne uzupełnienie boku budynku po zniszczeniach wojennych. Pierwotnie był o wiele dłuższy :-)
metmusic(gość)
@
Jan Augustynowski
Ten fragment elewacji po lewej stronie od okien to już budynek obok?
Rozprawialem przed chwila na ten temat i z oględzin archiwalnych zdjeć tak wynika. Dziwadło trochę...
Jan Augustynowski
Ten fragment elewacji po lewej stronie od okien to już budynek obok?
kaszana(gość)
"6 kondygnacji podziemnych" ... nono
REKLAMA