Wrocław: Krasińskiego 25 – Dom Bez Granic. W zabytkowej kamienicy na Przedmieściu Oławskim powstają apartamenty [WIZUALIZACJA]źródło: materiały inwestora

Wrocław: Krasińskiego 25 – Dom Bez Granic. W zabytkowej kamienicy na Przedmieściu Oławskim powstają apartamenty [WIZUALIZACJA]

REKLAMA
Wrocławska firma rewitalizuje XIX-wieczny budynek przy ulicy Krasińskiego wraz z oficyną. Oferuje prawie 20 mieszkań pod krótko- i długoterminowy najem, na kieszeń zarówno studenta, jak i inwestora. Wnętrza części apartamentów będą nawiązywały do twórczości wybranych artystów związanych ze stolicą Dolnego Śląska.
Spółka 9AND7 Sp. z o.o. (kolektyw tworzony przez architektów, architektów wnętrz i przedsiębiorców) uzyskała w październiku ubiegłego roku pozwolenie na przebudowę budynku przy ul. Krasińskiego 25 na Przedmieściu Oławskim. Ruszyła z pracami 25 lutego. Mają potrwać około półtora roku (mniej więcej do sierpnia 2021). Za projekt koncepcyjny zagospodarowania odpowiada Katarzyna Oporska Pracovnia, a za budowlany – Make Grupa Projektowa Sp. z o.o. Sp. k. Wykonawcą prowadzącym jest Promodero Limited Sp. z o.o.

Sprzedana za ponad cztery miliony

Kamienica (wpisana do gminnej ewidencji zabytków) powstała w 1899 roku. Pierwotnie składała się z dwóch symetrycznych segmentów z dziedzińcem. Po II wojnie światowej zachowało się tylko jedno skrzydło. Dotknęła je powódź w 1997 roku, przez co większość mieszkańców się wyprowadziła. W listopadzie trzy lata temu magistrat rozstrzygnął przetarg na sprzedaż 22 lokali wraz z 9406/10000 udziałem w częściach wspólnych budynku i prawa własności gruntu o powierzchni 679 mkw. Oczekiwał 3 mln 700 tys. zł. Jedynym chętnym okazała się spółka 9AND7. Zaoferowała 3 mln 737 tys. zł, dzięki czemu w lutym 2018 roku nieruchomość trafiła w jej ręce. Później inwestor dokupił dwa pozostałe lokale. Finalnie zapłacił ponad 4 mln zł.
Budynek wciąż będzie miał po przebudowie piwnicę i sześć kondygnacji nadziemnych (w tym użytkowe poddasze) – taka sama pozostanie też liczba lokali mieszkalnych i usługowych. Jego wysokość wynosi 22,2 m, pow. użytkowa 2 118,7 mkw., a kubatura 10 022,1 metrów sześciennych. Inwestor przewidział trzy wejścia – jedno od strony ul. Krasińskiego i dwa od podwórza.
fot. Jakub Zazula

Utrzymanie bryły i nowe rozwiązania

Spółka przeprowadza generalny remont (m.in. tworzy na nowo piwnice). Nie naruszy przy tym bryły obiektu, a w pracach wykorzysta pierwotne cegły (np. materiał pozyskany z rozebranych pieców kaflowych posłuży aranżacji wnętrz). Wymieni m.in. stropy, posadzki, dach i stolarkę. Wykona dwie windy i podda renowacji klatki schodowe. Odnowi też elewację – badania stratygraficzne (dotyczące warstw technologicznych) doprowadziły go do chęci użycia monochromatycznej, białej barwy. Zamierza wprowadzić iluminację, by podkreślić fasadę.
Nowe rozwiązania będą mieć charakter odtworzeniowy i będą powracać do pierwotnego formatu. Nie zamierzamy zmieniać charakteru kamienicy, a jedynie wprowadzić nowe, innowacyjne rozwiązania – wyjaśnia nam Katarzyna Oporska, prezes 9AND7. – Unowocześnienie do kamienicy zamierzamy wprowadzić poprzez akcent w postaci przeszklonej części dachu. Pomysł ten nie powoduje zaburzenia i utraty stylu kamienicy i spotkał się z aprobatą konserwatora zabytków.
Inwestor planuje więcej modyfikacji. Zmieni ogrzewanie z piecowego i gazowego na miejskie, wprowadzi zieleń na jedną ze ścian oficyny oraz zaingeruje w okna w parterowej, usługowej części.
W tym przypadku łączymy starsze, klasyczne rozwiązania z nowoczesnym akcentem – zapowiada Katarzyna Oporska. – W zakresie remontu stolarki przewidziano także wykonanie powiększenia otworów okiennych w strefie parteru od strony podwórza, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej na nową, drewnianą o historyzujących podziałach oraz wykonanie nowych parapetów zewnętrznych ceramicznych lub kamiennych.
fot. Jakub Zazula

Artystyczne apartamenty

Firma 9AND7 zaplanowała w części frontowej 11 apartamentów (o powierzchni 802,5 mkw.) na wynajem długoterminowy. Będą dostępne zarówno studia o pow. 45,7 mkw., jak i dwupoziomowe mieszkania o pow. 164,5 mkw. Za to w oficynie przewidziała aparthotel z ośmioma lokalami (łącznie 345,4 mkw.) pod krótki najem. Wśród nich znajdą się apartamenty o pow. 33,2 mkw. i dwupoziomowe o pow. 76,9 mkw. Wnętrze każdego będzie nawiązywało do twórczości któregoś z artystów związanych z Wrocławiem. Goście mogą liczyć na przestrzeń z meblami Bronisława Trytki, księgozbiorem Tadeusza Różewicza, czy z kolekcją płyt Leszka Możdżera.
Spółka oferuje dwie możliwości najmu: pod klucz lub bez umeblowania. Wśród udogodnień wylicza windy i monitoring w obu częściach budynku, usługi takie jak concierge, sprzątanie i wypożyczenie samochodu, a także przestrzeń biurową typu open space na piętrze (ponad 200 mkw.) z możliwością wynajmu sali konferencyjnej. W podwórzu (w miejsce terenu pod kilka samochodów) stworzy ogólnodostępny ogród – miejsce aktywności lokatorów kamienicy (będą mieli miejsce na małe uprawy), turystów oraz okolicznych mieszkańców. Zmotoryzowani mogą liczyć na wynajem miejsca postojowego bądź garażu z pobliżu (inwestor jest w trakcie ich poszukiwania).
materiały inwestora

Usługi w duchu slow life

Na parterze 9AND7 wydzieli trzy lokale usługowe (część z piwnicą) o powierzchniach 29,6; 100,7 oraz 134,7 mkw. Zapewnia możliwość podziału na mniejsze przestrzenie, zgodnie z oczekiwaniami najemców.
Usługi oferowane przez wynajmujących powinny uzupełniać potrzeby lokatorów oraz odzwierciedlać idee i wartości projektu – zastrzega Katarzyna Oporska, prezes. – Miałyby to być punkty propagujące zdrowy styl życia oraz ideę slow food, np. wegańska restauracja, sklep ze zdrową żywnością od lokalnych producentów czy sklep z organicznymi kosmetykami.

Na każdą kieszeń

Inwestycja nazywa się Krasińskiego 25 – Dom Bez Granic. Ma skupiać różnorodne środowiska.
Zgodnie z misją firmy pragniemy w stary, zaniedbany obiekt tchnąć nowe życie oraz nadać mu interesujący i kreatywny charakter – tłumaczy Oporska. – Nie zgadzamy się z obecnie panującą zasadą tworzenia nowych inwestycji mieszkaniowych przeznaczonych dla konkretnych grup społecznych i o konkretnych możliwościach finansowych.
Dlatego w kamienicy przy ul. Krasińskiego znajdą się lokale w zróżnicowanych cenach, w zależności od wielkości i standardu lokalu – tak by w jednym budynku mógł mieszkać zarówno student, jak i biznesmen. Inwestor rozpocznie poszukiwania najemców apartamentów za około rok, a lokali usługowych w najbliższym czasie.
Zdjęcia i wizualizacja są dostępne w galerii.

Komentarze (4)

Napisz komentarz
ncza(gość)
@
Jan Augustynowski
Ten fragment elewacji po lewej stronie od okien to już budynek obok?
To wtórne uzupełnienie boku budynku po zniszczeniach wojennych. Pierwotnie był o wiele dłuższy :-)
metmusic(gość)
@
Jan Augustynowski
Ten fragment elewacji po lewej stronie od okien to już budynek obok?
Rozprawialem przed chwila na ten temat i z oględzin archiwalnych zdjeć tak wynika. Dziwadło trochę...
Jan Augustynowski
Ten fragment elewacji po lewej stronie od okien to już budynek obok?
kaszana(gość)
"6 kondygnacji podziemnych" ... nono

Najnowsze artykuły

Kamienica Wilcza 19 w Warszawie gotowa
Deweloper RealCo, działający od 2010 roku na polskim rynku nieruchomości, zakończył rewitalizację XI...
Pod Wrocławiem powstanie Frontier Park Wrocław
Frontier Estates, europejski deweloper, planuje znacząco poprawić efektywność magazynowania, sprzeda...
Warszawa: Panattoni wybuduje City Logistics Warsaw IV
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, zakupił działkę o powierzchni 8,2 ha n...
Przy ulicy Zielnej 37 w Warszawie powstaje biurowiec Central Point [FILM]
W samym centrum Warszawy, tuż przy stacji metra Świętokrzyska powstaje nowy biurowiec Central Point....
Wrocław: Trwa budowa 14-kondygnacyjnego biurowca MidPoint 71 [ZDJĘCIA]
Przy jednej z najważniejszych ulic stolicy Dolnego Śląska powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Zapra...
Środa Śląska: na terenie byłego zakładu produkcyjnego powstanie zespół handlowo-usługowy
W Środzie Śląskiej na terenie byłego zakładu przy ul. Wrocławskiej trwa przygotowanie terenu po wybu...
Nowy Rynek w Poznaniu wynajęty przez Allegro
Ponad 26 tys. mkw. – właśnie taką powierzchnię w budynku D poznańskiego kompleksu biurowego Nowy Ryn...
Primark otworzy sklep w Katowicach
Sieć sklepów Primark poinformowała o zamiarze otwarcia swojego kolejnego sklepu w Polsce. Tym razem...
Hotel Wieniawa przy ulicy Gajowickiej przestaje być izolatorium dla chorych na CoVid-19
Należący do Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH) Hotel Wieniawa we Wrocławiu od wtorku, 19 stycznia 2...
Postępują prace przy budowie S3 zadanie III, odcinek Bolków – Kamienna Góra [FILM]
W 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie kontynuowała realizację prac na trz...