Wrocław liderem powierzchni biurowej w budowie wśród rynków regionalnych w Polscefot. Jakub Zazula

Wrocław liderem powierzchni biurowej w budowie wśród rynków regionalnych w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA

Aktywność najemców na wrocławskim rynku biurowym zbiega się z równie wysoką aktywnością deweloperów. Wrocław jest jedynym miastem regionalnym, w którym w III kwartale 2022 roku ukończono nowe inwestycje biurowe. Na koniec września 2022 roku w budowie pozostawało najwięcej powierzchni biurowej w zestawieniu z rynkami regionalnymi i Warszawą.

Wrocław niezmiennie utrzymuje drugą pozycję pod względem wielkości wśród rynków regionalnych w Polsce. Na koniec III kwartału jego zasoby biurowe wyniosły ponad 1,32 mln mkw.

Od początku roku rynek biurowy powiększył się o blisko 58 400 mkw., co stanowiło 18% całkowitego wolumenu powierzchni oddanej do użytku w miastach regionalnych w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.

– Warto podkreślić dwa wyróżniające się aspekty wrocławskiego rynku. Po pierwsze, Wrocław był jedynym miastem regionalnym, które odnotowało ukończenie nowych projektów biurowych. W III kwartale roku oddano do użytku 2 inwestycje: rewitalizowany nad Odrą obiekt L'UNI (3 950 mkw., L'UNI) oraz Quorum Office Park D (16 200 mkw., Cavatina Holding). Po drugie, aktywność deweloperów nie słabnie i w budowie pozostaje prawie 154 500 mkw. To największa powierzchnia w realizacji wśród rynków regionalnych, jak i w porównaniu z Warszawą – informuje Maciej Moralewicz, Dyrektor Regionalny w Knight Frank.

Zakładając dotrzymanie terminów realizacji przez deweloperów, planowo 43% powierzchni w budowie będzie dostarczone na rynek w 2023 roku. Inwestycjami pozostałymi w budowieInfinity (22 000 mkw., Avestus) oraz Centrum Południe III (20 000 mkw., Skanska Property Poland).

fot. Jakub Zazula, / Infinity
fot. Jakub Zazula, / Infinity
fot. Jakub Zazula, / Infinity
fot. Jakub Zazula, / Infinity
Materiały inwestora, / Infinity
Materiały inwestora, / Infinity
REKLAMA
fot. Jakub Zazula, / Centrum Południe
fot. Jakub Zazula, / Centrum Południe
fot. Jakub Zazula, / Centrum Południe
fot. Jakub Zazula, / Centrum Południe
APA Wojciechowski, / Centrum Południe
APA Wojciechowski, / Centrum Południe

– Za aktywnością najemców przemawia uzyskany w III kwartale wynik. Między lipcem a wrześniem podpisano umowy najmu na blisko 23 300 mkw., co stanowiło 22% wszystkich transakcji zawartych w miastach regionalnych. Od początku 2022 roku najemcy wynajęli we Wrocławiu już ponad 84 200 mkw. powierzchni biurowej, co jest wynikiem o 13% wyższym w odniesieniu do analogicznego okresu w 2021 roku – komentuje Katarzyna Bojar, Konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

W związku z relatywnie wysoką nową podażą dostarczoną na wrocławski rynek wskaźnik pustostanów wzrósł o 0,8 pp. w porównaniu do poprzedniego kwartału i na koniec września wyniósł 15,6%.

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec III kwartału 2022 roku wahały się od 10 do 16 euro za mkw. miesięcznie. W najbliższym czasie w starszych budynkach należy oczekiwać presji ze strony najemców na renegocjacje stawek czynszów i pakietów zachęt ze względu na duża dostępność powierzchni biurowej.

Z kolei w nowych inwestycjach, rosnące koszty budowy (wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy), a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych może skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów.

Jednocześnie, ze względu na rosnące koszty mediów i usług, zauważalny jest również wzrost stawek opłat eksploatacyjnych, które na koniec września 2022 roku we Wrocławiu wahały się od 16 do 24 zł/mkw./miesięcznie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA