Wrocław: Miasto rozbuduje na Zalesiu szkołę dla uczniów z niepełnosprawnościami

Wrocław: Miasto rozbuduje na Zalesiu szkołę dla uczniów z niepełnosprawnościami
WIZUALIZACJE

REKLAMA
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ulicy Parkowej składa się z czterech skrzydeł. Do 2022 roku ma powstać piąta część. Znajdą się w niej m.in. sala do muzykoterapii, dwie świetlice i sala gimnastyczna.
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił 8 maja przetarg na rozbudowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul. Parkowej 27 na Zalesiu wraz z zagospodarowaniem terenu. Oferty można składać do 26 maja. O wyborze najkorzystniejszej zadecyduje w 60% cena, a po 10% doświadczenie zawodowe głównego projektanta, doświadczenie kierownika budowy, okres gwarancji i rękojmi oraz zatrudnienie osób młodocianych, niepełnosprawnych lub bezrobotnych.
Zwycięzca będzie miał przygotować w ciągu ośmiu miesięcy od dnia podpisania umowy zatwierdzony projekt. W dwa lata od tego samego momentu musi zrealizować roboty budowlane. Następnie przez trzy lata zajmie się pielęgnacją wykonanej zieleni.Piąte skrzydło połączone z resztą

SOSW, w kształcie litery "E", znajduje się na działce o powierzchni 1,7384 ha. Jego powierzchnia zabudowy wynosi 2 194 mkw., użytkowa 5 106,4 mkw., a kubatura 25 148 metrów sześciennych. Składa się z czterech skrzydeł, mających od jednej do czterech kondygnacji nadziemnych. W ramach niego funkcjonują Szkoła Podstawowa Specjalna nr 87, Przedszkole Specjalne nr 151, Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1 oraz zespoły rewalidacyjno-wychowawcze.

Podstawowym celem zamówienia jest zwiększenie bazy dydaktycznej placówki wraz z utworzeniem brakujących funkcji i zapewnieniem dostępności obiektu dla potrzeb osób z niepełnosprawnością – informują urzędnicy.

Koncepcja przygotowana przez ASPA Pracownię Architektoniczną Sp. z o.o. Sp. k. zakłada rozbudowę SOSW o trzykondygnacyjny obiekt ze skośnym dachem (pow. zabudowy 467 mkw., pow. użytkowa 1 167,15 mkw., kubatura 5 905 metrów sześciennych). Będzie połączony z istniejącą szkołą na każdym piętrze poprzez korytarze i windę. W środku znajdzie się siedem sal lekcyjnych, dwie świetlice, mała sala gimnastyczna z szatniami i gabinety (specjalistyczny, psychologa, logopedy). Miasto przewidziało jeszcze m.in. salę do muzykoterapii, szatnię, wózkownię, toalety (w tym dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami) i pokój nauczycielski. Budynek zostanie wyposażony w fotowoltaikę.

W ramach zagospodarowania terenu powstaną dwa nowe zjazdy z ul. Parkowej (istniejący zostanie przebudowany), po trzy bramy wjazdowe oraz furtki, chodniki, parking dla samochodów i stojaki na rowery (10 sztuk dla 20 pojazdów). Wykonawca zajmie się też wycinką części zieleni i nasadzeniami nowej, zamontowaniem oświetlenia terenu i obiektu, a także zainstalowaniem monitoringu zewnętrznego.

Więcej wizualizacji w galerii.

Dalsze plany

Magistrat zamierza przebudować nie tylko SOSW nr 10, ale też nr 11 przy ul. Kamiennej. Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji UMW, zapowiadał w 2019 roku, że oba ośrodki "wkrótce będą pokazowymi miejscami, w których zaproponujemy ofertę dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych na najwyższym poziomie".

Ponadto w ciągu sześciu-siedmiu lat miasto chciałoby stworzyć kolejny ośrodek. Powstałby w budynku zbudowanym od zera bądź w zaadaptowanym na ten cel istniejącym obiekcie.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Krzysztof(gość)
Witam, Panie Mariuszu proszę o kontakt. Krzysztof Zalewski, Przew. Zarządu Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki, tel. 506 692 666, kryzsztof.zalewski.zzs@osiedla.wroclaw.pl

Najnowsze artykuły

Wrocław: Tak mógł wyglądać rozbudowany pawilon na Gajowicach [WIZUALIZACJE]
Miasto sprzedało za ponad 3,5 miliona złotych nieruchomość przy ulicy Grochowej. Autorzy jednej ze z...
Wrocław: Zaawansowany stan budowy na Zacisznym Ołtaszynie od M3 Invest. Zostały ostatnie wolne domy [FOTORELACJA]
W pierwszym etapie nowego osiedla przy ulicy Grota-Roweckiego powstaje kilkanaście bliźniaków. Będą...
Ważna inwestycja na drodze DK3 do Jeleniej Góry. Powstanie obwodnica Kaczorowa
Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia budowy obwodnicy Kaczorowa. A...
Łódź: powstanie nowoczesny obiekt lekkoatletyczny. Kto da mniej?
Rudzki Klub Sportowy w Łodzi doczeka się nowoczesnego stadiony. Miasto otworzyło oferty na przebudow...
Pod Oleśnicą inwestuje duży producent mebli. Będą nowe miejsca pracy
W powiecie oleśnickim pojawił się nowy, duży inwestor. W Gęsiej Górce zainwestuje jeden z największy...
Wrocław: 100-metrowa wieża w miejscu stacji paliw BP na styku Gaju i Tarnogaju? Plan miejscowy ją dopuszcza
BP Polska rozważa wyburzenie swoich obiektów przy zbiegu alei Armii Krajowej i ulicy Bardzkiej. Inwe...
Szczecin: miasto wybrało dostawcę autobusów elektrycznych
Szczecin zyska osiem elektrycznych autobusów przegubowych. Miasto rozstrzygnęło przetarg na zakup no...
Wrocław: Teren obok oporowskiego kąpieliska wylicytowany za ponad 10 milionów
Państwo sprzedawało w lipcu dwie działki przy ulicy Jordanowskiej. Większą zainteresowało się tylko...
Kraków: Osiedle Złocień zyska nową placówkę szkolną oraz remont ulicy
Miasto pod koniec ubiegłego roku wykupiło działki należące do pobliskiej parafii. Nowa szkoła zostan...
Poznań: Szykuje się sporo zmian – rusza przebudowa torowiska na Wierzbięcicach
Prace rozpoczną się 17 sierpnia. Remont obejmuje odcinek trasy od dawnego dworca PKS do skrzyżowania...