Wrocław: Miasto rozbuduje na Zalesiu szkołę dla uczniów z niepełnosprawnościami

Wrocław: Miasto rozbuduje na Zalesiu szkołę dla uczniów z niepełnosprawnościami
WIZUALIZACJE

REKLAMA
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ulicy Parkowej składa się z czterech skrzydeł. Do 2022 roku ma powstać piąta część. Znajdą się w niej m.in. sala do muzykoterapii, dwie świetlice i sala gimnastyczna.
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił 8 maja przetarg na rozbudowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul. Parkowej 27 na Zalesiu wraz z zagospodarowaniem terenu. Oferty można składać do 26 maja. O wyborze najkorzystniejszej zadecyduje w 60% cena, a po 10% doświadczenie zawodowe głównego projektanta, doświadczenie kierownika budowy, okres gwarancji i rękojmi oraz zatrudnienie osób młodocianych, niepełnosprawnych lub bezrobotnych.
Zwycięzca będzie miał przygotować w ciągu ośmiu miesięcy od dnia podpisania umowy zatwierdzony projekt. W dwa lata od tego samego momentu musi zrealizować roboty budowlane. Następnie przez trzy lata zajmie się pielęgnacją wykonanej zieleni.Piąte skrzydło połączone z resztą

SOSW, w kształcie litery "E", znajduje się na działce o powierzchni 1,7384 ha. Jego powierzchnia zabudowy wynosi 2 194 mkw., użytkowa 5 106,4 mkw., a kubatura 25 148 metrów sześciennych. Składa się z czterech skrzydeł, mających od jednej do czterech kondygnacji nadziemnych. W ramach niego funkcjonują Szkoła Podstawowa Specjalna nr 87, Przedszkole Specjalne nr 151, Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1 oraz zespoły rewalidacyjno-wychowawcze.

Podstawowym celem zamówienia jest zwiększenie bazy dydaktycznej placówki wraz z utworzeniem brakujących funkcji i zapewnieniem dostępności obiektu dla potrzeb osób z niepełnosprawnością – informują urzędnicy.

Koncepcja przygotowana przez ASPA Pracownię Architektoniczną Sp. z o.o. Sp. k. zakłada rozbudowę SOSW o trzykondygnacyjny obiekt ze skośnym dachem (pow. zabudowy 467 mkw., pow. użytkowa 1 167,15 mkw., kubatura 5 905 metrów sześciennych). Będzie połączony z istniejącą szkołą na każdym piętrze poprzez korytarze i windę. W środku znajdzie się siedem sal lekcyjnych, dwie świetlice, mała sala gimnastyczna z szatniami i gabinety (specjalistyczny, psychologa, logopedy). Miasto przewidziało jeszcze m.in. salę do muzykoterapii, szatnię, wózkownię, toalety (w tym dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami) i pokój nauczycielski. Budynek zostanie wyposażony w fotowoltaikę.

W ramach zagospodarowania terenu powstaną dwa nowe zjazdy z ul. Parkowej (istniejący zostanie przebudowany), po trzy bramy wjazdowe oraz furtki, chodniki, parking dla samochodów i stojaki na rowery (10 sztuk dla 20 pojazdów). Wykonawca zajmie się też wycinką części zieleni i nasadzeniami nowej, zamontowaniem oświetlenia terenu i obiektu, a także zainstalowaniem monitoringu zewnętrznego.

Więcej wizualizacji w galerii.

Dalsze plany

Magistrat zamierza przebudować nie tylko SOSW nr 10, ale też nr 11 przy ul. Kamiennej. Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji UMW, zapowiadał w 2019 roku, że oba ośrodki "wkrótce będą pokazowymi miejscami, w których zaproponujemy ofertę dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych na najwyższym poziomie".

Ponadto w ciągu sześciu-siedmiu lat miasto chciałoby stworzyć kolejny ośrodek. Powstałby w budynku zbudowanym od zera bądź w zaadaptowanym na ten cel istniejącym obiekcie.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Krzysztof(gość)
Witam, Panie Mariuszu proszę o kontakt. Krzysztof Zalewski, Przew. Zarządu Osiedla Zacisze-Zalesie-Szczytniki, tel. 506 692 666, kryzsztof.zalewski.zzs@osiedla.wroclaw.pl

Najnowsze artykuły

Drugi etap osiedla Nowych Kosmonautów w Poznaniu gotowy
Firma Monday Development z grupy Unidevelopment rozpoczyna przekazywanie kluczy do kolejnych mieszka...
Koleje Dolnośląskie będą samowystarczalne w zakresie serwisu. Rozbudują kompleks w Legnicy
Dodatkowe hale, stacja paliw oraz myjnia mają powstać w rejonie ulicy Pątnowskiej do końca 2022 roku...
Warszawa: Pasaż Aniński – ED Invest i spółdzielnia mieszkaniowa budują nowe osiedle na Gocławiu [WIZUALIZACJE]
Deweloperzy zamierzają etapować inwestycję w rejonie ulic Jana Nowaka Jeziorańskiego i Mikołajczyka....
Wrocław: Zabytkowa willa w Leśnicy trafi pod młotek
Magistrat chce sprzedać dwie nieruchomości blisko zbiegu ulic Alojzego Majchra i Promenada. Nie są o...
Wrocław: Miasto zbuduje za miliony Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach [WIZUALIZACJE]
Urzędnicy wyłonili wykonawcę  budynku w sąsiedztwie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy S...
Kraków: AMW sprzedaje zabytkowy fort w Bronowicach. Jest wart miliony
Wojsko oczekuje prawie 30 milionów złotych za teren przy ulicy Lucjana Rydla o powierzchni ponad 6 h...
Wrocław: Budowa willi miejskich na Sołtysowicach może ruszać
Firma Mila przygotowuje realizację tej inwestycji co najmniej od prawie dwóch lat. Nowe osiedle pows...
Wrocław: Nie dla powrotu zieleni na Rynek
Część mieszkańców oczekuje większej ilości roślinności w okolicy ratusza. Zamierzali pozyskać na ten...
Wrocław: Miasto sprzeda oficyny na Nadodrzu
Piętrowy budynek mieszkalny przy zbiegu ulic Kazimierza Jagiellończyka i Myśliwskiej nie ma przed so...
Wrocław: Jaki los czeka Kąpielisko na Oporowie? Są wyniki konsultacji
Urzędnicy podsumowali opinie mieszkańców dotyczące zagospodarowania kompleksu przy ulicy Harcerskiej...