Wrocław: Mieszkańcy chcą parku Henrykowskiego na Tarnogaju. Miasto musiałoby przejąć ziemię od PKP

Wrocław: Mieszkańcy chcą parku Henrykowskiego na Tarnogaju. Miasto musiałoby przejąć ziemię od PKP

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Część terenu kolejowego w pobliżu ulicy Sernickiej ma w przyszłości zamienić się w park. Realizację tego pomysłu dopuszcza przyjęte na początku roku studium. Osiedlowi radni skutecznie zabiegali o podobne zapisy w przygotowywanym planie miejscowym. Po jego uchwaleniu magistrat będzie musiał wystąpić do Polskich Kolei Państwowych o nieodpłatne przekazanie nieruchomości.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla północnej części obszaru w rejonie ulic Paczkowskiej i Hubskiej znajduje się po etapie opiniowania i jest przygotowywany do uzgodnień – mówi nam Maja Wysocka z biura prasowego magistratu.
Teren pomiędzy ul. Sernicką a linią kolejową jest w nim przeznaczony pod zieleń z uzupełnieniem o usługi i zabudowę wielorodzinną. O uwzględnienie w MPZP parku Henrykowskiego, jak nazywają go wrocławianie, zabiegali mieszkańcy, a Rada Osiedla Tarnogaj złożyła w tym celu wniosek.
Przeznaczenie tego obszaru na park dopuszcza uchwalone w styczniu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zieleń wypoczynkowa ma połączyć rejon ul. Pułaskiego i alei Armii Krajowej.
W docelowym zagospodarowaniu ten rozległy obszar ma być miejscem odpoczynku, zapewniać powiązania pieszo-rowerowe, a także być dobrze zintegrowany z istniejącą i planowaną zabudową osiedla – wyjaśnia Maja Wysocka.
\Osiedle Henrykowskie

Uchwalić plan miejscowy i przejąć teren od PKP

Nieruchomość w sąsiedztwie ul. Sernickiej należy do PKP S.A. Stanowi zaplecze techniczne do właściwego funkcjonowania pobliskiej linii kolejowej, a ponadto rezerwę dla przyszłych inwestycji PKP. Jak dotąd magistrat nie wystąpił o możliwość przejęcia gruntów. Będzie mógł to zrobić po uchwaleniu MPZP.
W oparciu o przepis art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", PKP S.A. może nieodpłatnie przekazać jednostkom samorządu terytorialnego mienie, którego zagospodarowanie nie jest możliwe, a względy ekonomiczne nie uzasadniają jego utrzymania – tłumaczy Wysocka.
Dodaje, że Wrocław nie pozyskiwał jeszcze od PKP terenu pod park. Aleksandra Grzelak z biura prasowego PKP informuje, że samorząd przejął w ubiegłych latach m.in. tereny technikum kolejowego przy ul. Dyrekcyjnej oraz przedszkoli przy ul. Dyrekcyjnej oraz Warszawskiej.
Będziemy zabiegać, by zapisy uwzględniające powstanie parku Henrykowskiego znalazły się w uchwalonym planie miejscowym, a następnie by urzędnicy rozpoczęli starania o pozyskanie tego obszaru – zapowiada Tomasz Myszko-Wolski z RO Tarnogaj.
\Osiedle Henrykowskie

Wieżowców przybywa, a zieleni nie

Tamta część Tarnogaju, tak zwane osiedle Henrykowskie, jest intensywnie zabudowywane, powstają między innymi cztery siedemnastopiętrowe apartamenty Innova. A nie ma żadnego publicznego placu czy skwerku, nie ma nawet gdzie wyjść na spacer z psem – tłumaczy Tomasz Myszko-Wolski, dlaczego zabiegają o park.
Podkreśla, że mieszkańców w tej części przybywa, m.in. poprzez zabudowę wzdłuż al. Armii Krajowej, a miejskiej infrastruktury nie.
Około półtora kilometra dalej znajduje się park Tarnogajski, ale aleja Armii Krajowej stanowi naturalną barierę, przecina nasze osiedle na pół. Dlatego zależy nam, by po tej drugiej stronie także powstało jakieś miejsce rekreacji – mówi Myszko-Wolski.
O utworzenie parku zabiegają także okoliczni mieszkańcy. Krzysztof Mazurkiewicz zwraca uwagę, że na dawnych przemysłowych terenach powstało osiedle na osiedlu.
Tutaj nie ma miejsca, by móc po pracy pospacerować i odpocząć psychicznie po całym dniu. Przyszły park stanowiłby zieloną enklawę dla mieszkańców, zwłaszcza tych starszych mieszkających na osiedlu Henrykowskim – zauważa Mazurkiewicz.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Po konsultacjach czas na projektowanie parku Henrykowskiego. Jest konkurs
Miasto szuka architektów, którzy przedstawią swoją wizję kolejowego terenu na Tarnogaju – zgodną z w...
Poznań: Górczyńska – Nest Development stawia na Górczyn. Zbuduje kilkadziesiąt mieszkań [WIZUALIZACJE]
Nowa inwestycja powstanie w pobliżu zbiegu ulic Głogowskiej i Górczyńskiej. Poznański deweloper ofer...
Wrocław: Biurowiec Centrum Orląt sprzedany. Czeka go przemiana
Grupa Credit Agricole postanowiła zbyć nieruchomość przy Dworcu Świebodzkim w związku z przeniesieni...
[Zielona Góra] Osiedle Silesia w Zielonej Górze rośnie bez zakłóceń
Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace przy budowie osiedla Silesia w Zielonej Górze. Firma Agrob...
Łódź: Manu Park – Real Development uzupełni pierzeję w Śródmieściu [WIZUALIZACJE]
W pobliżu Manufaktury szykuje się kolejna inwestycja. Łódzki deweloper zbuduje przy zbiegu ulic Nowo...
Wrocław: City One sprzedany. Archicom dostał kilkadziesiąt milionów euro
Biurowiec jest częścią kompleksu City Forum tuż przy placu Wróblewskiego. Powierzchnia sześciopiętro...
W Poznaniu wartość inwestycji wzrosła o rekordowe 55% w ciągu roku
W 2019 roku całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Poznaniu przekroczyła pół mili...
Wrocław: Archicom przygotowuje budowę setek mieszkań na Księżu Wielkim
Nowe osiedle obejmujące około 300 lokali ma powstać przy ulicy Blizanowickiej, w sąsiedztwie ogródkó...
[zachodniopomorskie] Drugi apartamentowiec Wyspy Solnej w Kołobrzegu pnie się w górę
Trwają prace budowlane na terenie drugiego etapu (budynek "E") osiedla apartamentowego Wyspa Solna z...
Wrocław: Państwo sprzedaje na Poświętnem tereny pod domy i mieszkania
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oczekuje za obie nieruchomości przy ulicy Krzyżanowickiej ponad p...