Wrocław: PKP szukają nadzorcy budowy przystanku na Szczepiniefot. INKOM S.A.

Wrocław: PKP szukają nadzorcy budowy przystanku na Szczepinie

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już dwukrotnie przedłużały termin składania ofert. Jednak i tak spółka Wrocławskie Inwestycje będzie musiała ponownie ogłosić przetarg na realizację trasy tramwajowej biegnącej przez Popowice, wraz z utworzeniem przystanku kolejowego.
Zainteresowanych pełnieniem nadzoru nad budową przystanku kolejowego Wrocław Szczepin na linii nr 143 wraz z przebudową wiaduktu kolejowego nad ulicą Długą oraz niezbędną infrastrukturą mieliśmy poznać początkowo 14 lutego. PKP PLK wydłużyły termin składania ofert już dwukrotnie – najpierw do 5 marca, a następnie do 5 kwietnia. Jednak 27 marca, podjęły decyzję o unieważnieniu postępowania.
O wyłonieniu nadzorcy zadecyduje w 60% zaoferowana kwota, a w 40% posiadane doświadczenie jego personelu.

Brakuje ponad 55 mln zł

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. unieważniły 22 marca przetarg na budowę trasy tramwajowej wzdłuż ul. Popowickiej, Starogroblowej – Długiej (od ul. Milenijnej do Jagiełły) wraz z przebudową wiaduktu nad ul. Długą oraz utworzeniem zintegrowanego węzła tramwajowo-kolejowego Wrocław Popowice oraz zaprojektowaniem i wybudowaniem przystanku kolejowego Wrocław Szczepin. O poznaniu uczestników postępowania informowaliśmy w zeszłym miesiącu.
Urzędnicy otworzyli oferty 6 lutego. Zgłosiło się czterech zainteresowanych. To firmy: Trakcja PRKiI (z ofertą opiewającą na ponad 303,5 mln zł), Budimex (ponad 288,8 mln zł), ZUE (ponad 275,6 mln zł) i Przedsiębiostwo Usług Technicznych Intercor (ponad 237,8 mln zł). Najkorzystniejsza propozycja przekraczała o więcej niż 55 mln zł kwotę, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na tę inwestycję, czyli 182,1 mln zł.
UM Wrocławia

Którędy pojedzie tramwaj?

Nowa linia tramwajowa będzie przebiegała od skrzyżowania ulic Dmowskiego, Władysława Jagiełły i Mieszczańskiej przez most Dmowskiego, Długą, Starogroblową i Popowicką do skrzyżowania z Milenijną i Pilczycką.
Przebudowany zostanie cały ten ciąg ulic. Torowisko poprowadzone będzie między jezdniami do wiaduktu kolejowego przy Długiej, za nim będzie przebiegało po północnej stronie drogi. Największe wyzwania tego projektu to przebudowa wiaduktu kolejowego przy Długiej (wiadukt na Starogroblowej już jest przygotowany pod nową inwestycję) oraz budowa na Długiej zintegrowanego przystanku kolejowo-tramwajowego – wyliczają w magistracie.
Jak podkreśla prezydent Wrocławia, nowa linia tramwajowa zupełnie zmieni układ komunikacyjny tej części miasta, odciąży także ul. Legnicką poprawiając jakość podróżowania.
Specyfiką tej trasy będzie połączenie z liniami kolejowymi poprzez 2 zintegrowane węzły przesiadkowe – tłumaczy Rafał Dutkiewicz.
W ramach całego przedsięwzięcia powstanie 9 nowych nowych przystanków i 2 węzły przesiadkowe, a także 5,4 km nowych i przebudowanych dróg, 17 przebudowanych skrzyżowań oraz 5,7 km nowych lub przebudowanych ścieżek rowerowych.
materiały prasowe
Linia tramwajowa przez Popowice będzie spełniała 2 ważne aspekty. Po pierwsze pozwoli na zwiększenie dostępności linii tramwajowych dla mieszkańców Popowic i Szczepina, a po drugie poprawi system komunikacyjny nie tylko tramwajowy, ale także drogowy uzupełniony o ścieżki rowerowe – podkreśla Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.
Jak tłumaczą w magistracie, po pierwszej inwentaryzacji na etapie planowania projektu wiele drzew zakwalifikowano do wycinki. 
Jednakże dzięki staraniom Departamentu Zrównoważonego Rozwoju udało się zmniejszyć tę liczbę do około 200 drzew. Przy współpracy z Radą Osiedla zrekompensujemy ten ubytek i posadzimy 400 nowych drzew. Warto też wspomnieć, że cześć torowiska będzie zielona, podobnie jak na torowisku na Kozanów – zaznaczają urzędnicy.
Zakończenie inwestycji planowane jest na końcówkę 2019 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Amerykański koncern Honeywell otworzy zakład produkcyjny w Chorzowie
W kwietniu bieżącego roku Honeywell planuje otworzyć w Polsce, w Chorzowie zakład produkujący urządz...
Spyrosoft S.A. zwiększa zatrudnienie w swojej centrali we Wrocławiu
Wielki sukces polskiej firmy Syprosoft S.A. z Wrocławia. We wtorek 2 marca prestiżowy, brytyjski dzi...
Kraków: Miasto ma w planach wybudowanie nowej kładki na Żabińcu
Nie jest to jeszcze czas na wbicie pierwszej łopaty, lecz na przygotowanie projektu i uzyskanie pozw...
Zielony Zajączków – grunty dla ekoentuzjastów od M3 Invest
Coraz więcej osób poszukuje cichej i spokojnej okolicy do zamieszkania. Ze względu na zanieczyszczen...
Postępują prace na budowie nowej trasy tramwajowej przez Popowice [FILM]
Trwa realizacja pierwszego etapu budowy nowej trasy tramwajowej wzdłuż ul. Popowickiej, Starogroblow...
W Krakowie wybudowane zostanie nowe centrum logistyczne City Logistics Kraków I
European Logistics Investment (ELI), dynamicznie rozwijająca się platforma logistyczna w Polsce, raz...
TikTok otwiera biuro w Warszawie. Zatrudni kilkadziesiąt osób
Jedna z największych i najbardziej znanych platform społecznościowych do publikowania krótkich filmó...
Miasto sprzedało działkę tuż obok Galerii Dominikańskiej. Co na niej powstanie? [ZDJĘCIA]
Miasto Wrocław sprzedało kolejną nieruchomość na Starym Mieście. Tym razem chodzi o niewielką, liczą...
Złożony został wniosek o decyzję środowiskową dla kolejnego odcinka S8 na Dolnym Śląsku
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła 25 lutego do Regionalnego Dyrektora O...
Ogłoszono przetarg na projekt trasy tramwajowo-autobusowej na Swojczyce [WIZUALIZACJE]
Kolejny krok ku budowie nowej trasy tramwajowej w stolicy Dolnego Śląska. W poniedziałek, 1 marca sp...