źródło: Investphoto.pl

[Wrocław] Projekt parku na Gaju bliski ostatecznego kształtu

Mariusz Bartodziej
Konsultacje z mieszkańcami osiedla zostały przeprowadzone 29 czerwca, a w lipcu jeszcze mogli składać swoje uwagi do projektu. Po ich weryfikacji, poznamy jego ostateczną wersję.
Powierzchnia Parku na Gaju będzie wynosić blisko 3 ha. W koncepcji teren został podzielony na trzy części. Teren A jest położony pomiędzy nasypem kolejowym, ul. Kukuczki oraz terenem szkoły. Teren B pomiędzy nasypem kolejowym, terenem szkoły oraz terenem budowanego zespołu budynków wielorodzinnych przy ul. Kłodzkiej. Natomiast Teren C pomiędzy ulicami Kłodzką, Radkowską i Dzierżoniowską.
Na terenie A planowo ma znaleźć się pole piknikowe z leżakami i stołami terenowymi, plac zabaw, zestaw urządzeń do ćwiczeń Street Workout i siłownia terenowa. Będzie tam można też zagrać w bule bądź w gry planszowe.
Obszar B ma zostać wyposażony w plac zabaw oraz ścieżkę sprawnościową dla młodszych dzieci, siłownię zewnętrzną, stoły do ping-ponga, tor deskorolkowy i psią łąkę.
Teren C ma spełniać funkcje spacerowo-rekreacyjne. Według planu znajdzie się tam amfiteatr otoczony pergolą, duże ilości roślin oraz mostek nad sztucznym strumykiem. Na łące we wschodniej części będzie możliwe ustawienie sceny, food trucków, a także organizowanie zawodów sportowych.

Funduszy nie wystarczy

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta na realizację projektu zostały przeznaczone 2 mln zł. Ma zostać ukończony najpóźniej w 2019 roku.
Tych środków na pewno nie starczy na zrealizowanie całości. Mieszkańcy zdecydują, czy chcą częściowo zagospodarować cały teren, czy w pełni jego część. Środki na kolejne etapy będą mogli uzyskać w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i Karty Zadań Inwestycyjnych – wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej.

Decyzja po konsultacjach

Konsultacje w sprawie stworzenia parku przy ulicach Kukuczki i Kłodzkiej rozpoczęły się we wrześniu 2016 roku. W tym roku projektantka i przedstawiciele biura ds. partycypacji społecznej spotkali się z mieszkańcami 29 czerwca, by zaprezentować koncepcję i omówić jej założenia.
Oprócz pytań, uczestnicy zgłosili w sumie dziewięć uwag. Część dotyczyła samej koncepcji: zwiększenia liczby ławek i ich rozproszenia, większej liczby ławek przy placach zabaw oraz jego ocienienia, stworzenia małej górki saneczkowej, rezygnacji z leżaków stałych, w pierwszym etapie wykonania nasadzeń – wylicza Krzysztof Ziental z biura ds. partycypacji społecznej.
Jak dodaje, pozostałe uwagi odnosiły się do terenów przyległych do parku, m.in. realizacji okolicznych dróg (Kukuczki, Radkowskiej, Piławskiej, Dzierżonowskiej), zagospodarowania terenu przepompowni przy Kukuczki, spowolnienia ruchu na nowym odcinku ul. Kłodzkiej oraz sposobu zagospodarowania działki prywatnej na rogu Piławskiej i Radkowskiej.
Investphoto.pl
Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje spostrzeżenia jeszcze w lipcu.
Osiem osób przekazało nam swoje uwagi. W sumie doszło ich 25, a więc łącznie z tymi ze spotkania jest ich 34, z czego 25 odnosi się bezpośrednio do koncepcji. Jesteśmy w trakcie weryfikacji tych uwag. Odpowiedzi przekażemy w raporcie po tym etapie – podsumowuje Ziental.
Jak informuje, po tych poprawkach koncepcja przejdzie uzgodnienia branżowe i zostanie przekazana do Zarządu Inwestycji Miejskich, który realizuje ten projekt. Dopiero wtedy poznamy etapy inwestycji oraz dalsze decyzje w sprawie jej realizacji.