Radni uchwalili maksymalnie wysoki podatek od nieruchomości

Radni uchwalili maksymalnie wysoki podatek od nieruchomości

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Po raz pierwszy w historii wrocławskiej Rady Miejskiej radni zaproponowali wyższe stawki podatkowe niż te przewidziane w uchwale. Poprawki zostały przyjęte głosami radnych z klubu Rafała Dutkiewicza i jednego radnego Prawa i Sprawiedliwości. Od nowego roku wrocławianie zapłacą więc najwyższe z dopuszczalnych stawek podatku od nieruchomości.

Projekt uchwały o wysokości stawek podatku od nieruchomości przewidywał ich wzrost w przyszłym roku o 4,2 proc., czyli dokładnie o tyle, ile wyniosła inflacja w pierwszym półroczu 2011 r.

Gdy przewodnicząca komisji budżetu i finansów publicznych Urszula Wanat z klubu radnych Rafała Dutkiewicza zaproponowała ich podniesienie do maksymalnej wysokości określonej przez Ministra Finansów, w Sali Sesyjnej wrocławskiej Ratusza zawrzało.

Swego oburzenia nie kryli radni klubów Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Z mównicy padały ostre hasła:

- Ta propozycja to hańba i wstyd przed naszymi wyborcami – krzyczała Iwona Dyszkiewicz-Najda z PO.

Radni Rafała Dutkiewicza odpierali ataki argumentując, że stawki, które proponują są dokładnie takie, jakie określił minister Jacek Rostowski (a w Polsce rządzi Platforma).

Dzięki temu wzrostowi w przyszłym roku do budżetu Wrocławia ma trafić więcej 9 mln złotych więcej. Jak twierdzą radni z klubu Rafała Dutkiewicza, właściciele standardowych mieszkań 50-metrowych zapłacą w przyszłym roku tylko 6,50 zł podatku więcej niż obecnie. Podkreślają, że podwyżki nie dotkną najuboższych, bo nie obejmują one mieszkań komunalnych.

Zarówno poprawki, jak i cała uchwała przeszła głosami radnych Rafała Dutkiewicza i jednego radnego z PiS – Piotra Kuczyńskiego. To pierwszy przypadek w historii wrocławskiego samorządu, gdy radni sami wystąpili o podwyżkę podatków.

Od przyszłego roku zapłacimy więc nowe stawki podatkowe.

Od gruntów:

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,84 zł za 1 mkw (obecnie płacimy 0,76 zł, a projekt uchwały przewidywał 0,79 zł)
- od gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,33 zł od 1 ha (obecnie - 4,12 zł, w projekcie - 4,29 zł)
- od gruntów pozostałych - 0,43 zł za 1mkw (teraz 0,30zł, w projekcie - 0,31 zł)

Od budynków lub ich części:

- mieszkalnych - 0,70 zł za 1 mkw (obecnie 0,57 zł, projekt uchwały - 0,60 zł)
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 21,94 zł za 1 mkw (obecnie płacimy 21,04 zł za 1 mkw, projekt przewidywał 21,92 zł za 1 mkw)

Wzrosną także stawki od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym (do 10,24 zł za 1 mkw), związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej (do 4,45 zł za 1 mkw), a także pozostałych budynków (do 7,36 zł za 1 mkw).

REKLAMA
Autor: Tomasz Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA