Wrocław ma najniższy wskaźnik pustostanów spośród największych polskich miast, więcej biur niż w naszym mieście powstaje obecnie tylko w Warszawie, a wyższe czynsze za wynajem przedsiębiorcy muszą płacić jedynie w stolicy i Poznaniu. To najważniejsze wnioski z opublikowanego właśnie raportu firmy doradczej Jones Lang LaSalle.
Eksperci Jones Lang LaSalle podsumowali sytuację na rynku nieruchomości biurowych w największych polskich miastach. Jak wypada Wrocław?
Stolica Dolnego Śląska oferuje obecnie niespełna 400 tys. mkw. powierzchni biurowej. Większą podażą może pochwalić się jedynie Warszawa i Kraków (odpowiednio: prawie 3,7 mln mkw. i ponad 510 tys. mkw.).
Z tego 12 tys. mkw. powierzchni biurowej powstało w naszym mieście w drugim kwartale bieżącego roku - dało to łączny wynik 25 tys. mkw. nowych biur, które pojawiły się w pierwszej połowie 2012 roku. Największą inwestycją biurową oddaną do użytku w II kwartale 2012 r. w naszym mieście był Wojdyła Business Park II, w którym znalazło się blisko 8 tys. mkw. powierzchni.
Więcej biur w bieżącym roku powstało jedynie w stolicy.
- Ostatnie miesiące na rynku nieruchomości biurowych były bez wątpienia dobrym czasem dla branży. W pierwszym półroczu 2012 oddano do użytku prawie 158 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego najwięcej przypadło na Warszawę – 92 500 mkw. – wyjaśnia Tomasz Czuba, dyrektor w Dziale Najmu Nieruchomości Biurowych w Jones Lang LaSalle.
We Wrocławiu buduje się obecnie 138,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Więcej powstaje tylko w Warszawie (ponad pół miliona mkw.). Resztę polskich miast zostawiamy daleko w tyle – w Trójmieście, który zajmuje trzecie miejsce pod tym względem, powierzchni biurowej w budowie jest jedynie 87 tys. mkw. biur., a w Łodzi, Poznaniu i Krakowie około 60 tys.
- Dziś w budowie znajduje się blisko 1,1 mln mkw. powierzchni biurowych w Polsce. Z drugiej strony obserwujemy wysoki poziom zainteresowania najemców nową powierzchnią biurową, co potwierdzają statystyki. Pomimo faktu, że firmy często szukają ciekawych, ekologicznych projektów nadal bardzo istotnym elementem decyzyjnym jest efektywność kosztowa transakcji – komentuje Tomasz Czuba.
Wskaźnik pustostanów jest we Wrocławiu nadal najniższy spośród wszystkich dużych polskich miast i utrzymuje się na poziomie 3,9 proc. W innych metropoliach to sporo więcej – w Krakowie niewynajętej powierzchni jest 6,8 proc., w Warszawie - 7,4 proc., a w Trójmieście, Katowicach i Poznaniu około 10 proc.
Z kolei czynsze transakcyjne we Wrocławiu mieszczą się w przedziale 15-15,5 euro za mkw. miesięcznie. Drożej jest tylko w Warszawie (22-25 euro za miesiąc za mkw.) i Poznaniu (ceny wahają się od 14 do 16 euro). W pozostałych miastach (Krakowie, Trójmieście, Katowicach i Łodzi) ceny nie przekraczają 15 euro za mkw. miesięcznie.