źródło: UM Wrocławia

Wrocław: Zabytkowe kamienice w sąsiedztwie kampusu UWr na sprzedaż. Są w stanie awaryjnym

Mariusz Bartodziej
Miasto wyceniło trzy ponadstuletnie budynki mieszkalno-usługowe przy ulicy Szczytnickiej w Śródmieściu na pięć milionów złotych. Przygotowuje już przetarg, a miejski konserwator zabytków wydał zalecenia.
Prezydent miasta ogłosił 4 sierpnia wykaz (obowiązujący do 26 sierpnia) nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży. Jest zlokalizowana przy ul. Szczytnickiej 29, 29a i 31, w sąsiedztwie Kampusu Grunwaldzkiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Cena wywoławcza podczas planowanego przetargu wyniesie 5 mln zł (zwolnione z podatku VAT).
Powierzchnia działki nr 11/13 to 1 060 mkw. Znajdują się na niej, oprócz obiektów gospodarczych, trzy czteropiętrowe, podpiwniczone kamienice w zwartej zabudowie. Łączna powierzchnia lokali mieszkalnych wynosi 1 735 mkw., a usługowych 223 mkw.
UM Wrocławia
Budynki figurują w gminnej ewidencji zabytków. Powstały w latach 1891-1900. Rzeczoznawca określił ich stan jako awaryjny, a stopień zużycia technicznego na 75%. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał gminie decyzją z kwietnia 2012 roku (zmienioną w lipcu 2013 r.) "usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości".
– Obowiązek wykonania remontu przechodzi na nabywcę – informują urzędnicy.

Historyczne elementy do zachowania

Magistrat zwrócił się w czerwcu ubiegłego roku do konserwatora zabytków o wydanie wytycznych w związku z planowaną sprzedażą tej nieruchomości (nie jest objęta planem miejscowym). Przedstawił zalecenia miesiąc później. Zgodnie z nimi inwestor musi m.in. uwzględnić "potrzebę zachowania zasadniczych kompozycji przestrzennych obiektów, w tym ich brył, form i artykulacji elewacji". Kolorystyka elewacji i stolarki ma nawiązywać do historycznych rozwiązań, a zabytkowe drzwi i okna zostać poddane renowacji. Historyczne otwory wejściowe do lokali należy zachować, a ewentualne zabytkowe, ceramiczne piece kaflowe skatalogować i pozostawić.
UM Wrocławia
W przypadku występowania we wnętrzach kamienic: historycznych konstrukcji schodów, klatek schodowych wraz z balustradami, dekoracji sztukatorskich, malarskich, czy boazerii – występujących na ścianach i sufitach, na klatkach schodowych, w sieniach i w lokalach mieszkalnych [...], historycznej wewnętrznej stolarki drzwiowej, a także drewnianych i ceramicznych posadzek i podłóg [...] należy je bezwzględnie pozostawić i poddać renowacji – czytamy w konserwatorskich zaleceniach.
Zdjęcia są dostępne w galerii.

Współczesna kamienica w budowie

W tej okolicy powstaje na pustej działce nowa, współczesna kamienica. Okre Development Sp. z o.o. realizuje inwestycję Wyszyńskiego 56, czyli sześciopiętrowy budynek wielorodzinny. Znajdzie się w nim ponad 110 lokali mieszkalnych i usługowych. Mieszkańcy mogą liczyć m.in. na lobby na parterze. Deweloper odkupił grunt od miasta za przeszło 11 mln zł. O szczegółach pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.
fot. Jakub Zazula
materiały inwestora