DODAJ

Wrocław: Zamiast samych biur powstaną też mieszkania? Echo przygotowuje inwestycję przy Centrum Południowym

Biura / Wrocław
Wrocław: Zamiast samych biur
Mariusz Bartodziej
2019-12-23 09:08:11
Kielecki deweloper odkupił teren z parkingiem przy zbiegu ulic Gwiaździstej i Swobodnej od Orbisu. Zapłacił ponad 40 milionów złotych netto. Choć była mowa o działce biurowo-usługowej, to na jej części rozważa postawienie budynku z blisko 200 mieszkaniami.

Prezydent miasta stwierdził 4 listopada, po uzyskaniu niezbędnych opinii, brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji planowanej przy ul. Swobodnej/Gwiaździstej na osiedlu Powstańców Śląskich. Postępowanie ruszyło na wniosek pełnomocnika spółki zależnej od Echo Investment S.A. z 5 kwietnia. Chodzi o budowę na części działki nr 55/3 budynku wielorodzinnego z lokalami usługowymi i garażem.

Analizujemy różne możliwości optymalnego zagospodarowania tego terenu – mówi nam Weronika Ukleja, PR coordinator Echo Investment. – Jako że wciąż jesteśmy na etapie oceny potencjału tej działki, to jest za wcześnie na ostateczną decyzję, co na niej powstanie.

W prezentacji z maja deweloper deklarował chęć realizacji przy ul. Swobodnej 10,9 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej i 23,2 tys. mkw. biurowej. Za to w dokumencie z listopada ograniczył się już tylko do biur (33,1 tys. mkw.) – z datą startu wyznaczoną na II kwartał 2021 roku i zakończenia po dwóch latach.

fot. Mariusz Bartodziej


Powstanie blisko 200 mieszkań?

W lutym donosiliśmy, że Orbis S.A. sprzedał prawo użytkowania wieczystego działki biurowo-usługowej przy ul. Swobodnej 60, obok Novotelu. Jej powierzchnia wynosi 7 919 mkw. Stoją na niej stacja paliw i kilkupoziomowy parking strzeżony. Były już właściciel otrzymał 44 mln zł netto.

UM Wrocławia


Budynek opisany w decyzji środowiskowej miałby powstać w miejsce wielopoziomowego parkingu, na części parceli o pow. 3 339 mkw. (pow. zabudowy wyniosłaby 2 386 mkw.). Inwestor przewiduje obiekt o zróżnicowanej wysokości, mający od 9 do 13 kondygnacji nadziemnych. Znajdą się w nim 192 mieszkania, zlokalizowane od pierwszego piętra. Na poziomach -1, 0, +1 i +2 zaplanował też zamknięte garaże o łącznej powierzchni użytkowej ok. 6 223 mkw., z około 256 miejscami parkingowymi (w kondygnacji podziemnej dopuścił także boksy rowerowe). Ponadto na parterze, od stron północnej i zachodniej, będą dostępne lokale usługowe.

Na terenie inwestycji Echo Investment utworzyłby chodniki i część rekreacyjną oraz miejsce pod ogródek gastronomiczny. Zieleń znalazłaby się nie tylko przy budynku, ale również na nim, w formie zielonych tarasów dostępnych z poziomów +3, +9, +10, +11 i +12.

fot. Mariusz Bartodziej


W sąsiedztwie praca wre

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, to nie będzie jedyna inwestycja Echo Investment w rejonie Centrum Południowego. Realizację pierwszej już rozpoczął. To MidPoint 71, czyli 56-metrowy biurowiec oferujący blisko 37 tys. mkw. powierzchni najmu. Złoży się z dwóch segmentów: sześcio- i czternastokondygnacyjnego.

materiały inwestora


Tuż obok z budową ruszyła Skanska Property Poland. Zrealizuje w kilku etapach prawie 100 tys. mkw. powierzchni biurowej, w nawet kilkunastopiętrowych budynkach. O szczegółach przedsięwzięcia Centrum Południe pisaliśmy w styczniu.

fot. Jan Augustynowski

fot. Orzech


Natomiast GP Investment Sp. z o.o. realizuje już trzeci etap apartamentów Centrum Południowe.

fot. Jan Augustynowski