Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy tworzy za ponad 90 mln zł Centrum Innowacyjnych Technologiifot. akcentoffice

Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy tworzy za ponad 90 mln zł Centrum Innowacyjnych Technologii

REKLAMA
Na inwestycję złoży się sześć ośrodków badawczo-wdrożeniowych, głównie w stolicy Dolnego Śląska. Jeden, poświęcony badaniom nad żywnością ogrodniczą pod osłonami, powstanie jednak w Psarach. Firma Agro-Sur wybuduje go za rok, za prawie 10 milionów złotych.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozstrzygnął 23 listopada przetarg na zaprojektowanie i budowę Ośrodka Zaawansowanych Technologii Produkcji Ogrodniczej przy ulicy Głównej 54 w Psarach. Jako jedyna zgłosiła się spółka Agro-Sur Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k. Zaoferowała realizację prac za 9 mln 542 tys. zł brutto, przy udzieleniu pięcioletniej gwarancji. Uczelnia planowała wydać do 9 mln 188 tys. zł, jednak postanowiła dopłacić brakującą kwotę. Prace projektowe mają się zakończyć do 31 czerwca tego roku, a budowlane do 31 stycznia 2020.

Poszukiwania gatunków odpornych na niekorzystne warunki

Wykonawca uporządkuje teren po dawnej szklarni i wybuduje nową, o powierzchni użytkowej około 1340 mkw. Ponadto utworzy drogę dojazdową z chodnikami oraz sześć miejsc parkingowych. Zajmie się też przebudową kotłowni i wydzieleniem w niej laboratorium kultur tkankowych, a także dostarczeniem niezbędnego sprzętu.
W nowym obiekcie powinny być zastosowane nowoczesne rozwiązania, umożliwiające zrównoważoną i energooszczędną uprawę roślin ogrodniczych. […] Badania naukowe nad sterowaniem mikroklimatem, jakie m. in. mają być prowadzone w nowej szklarni, wymagają systemów grzewczych, chłodzenia i nawilżania z dużą dokładnością sterowania i małą bezwładnością – czytamy w dokumentacji.
UPWr chce m.in. szukać rozwiązań służących skuteczniejszej produkcji roślin pod osłonami, hodowaniu roślinności przy nawadnianiu wodą deszczową, a także wprowadzić nowe gatunki odporne na niekorzystne warunki środowiska.

Uczelnia wspomoże rozwój regionu

Inwestycja w Psarach jest częścią Regionalnego Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (w skrócie CIT). Oprócz niej w ramach tego przedsięwzięcia powstanie jeszcze pięć ośrodków. O Centrum Eksperymentalnych Zakażeń Zwierząt i Centrum Biologii Stosowanej oraz Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Ośrodki badawcze powstaną jeszcze na Pawłowicach (Centrum Produktu Regionalnego), Swojczycach (Ośrodek Badawczy Technologii Produkcji Roślinnej) i w gmachu głównym uczelni przy ul. Norwida (Centrum Diagnostyki Chorób Roślin). Program ma pochłonąć prawie 95 mln zł, z czego 65 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych i samorządowych.
CIT ma pomóc Uniwersytetowi Przyrodniczemu w dążeniu do tworzenia Uniwersytetu Trzeciej Generacji, czyli nastawionego w większym stopniu na kontakt ze społeczeństwem i prywatnymi przedsiębiorstwami. 
Zakres naszej działalności badawczej to szeroko pojęte środowisko naturalne człowieka i żywność we wszystkich aspektach jej pozyskiwania i przetwarzania (od pola do stołu), w tym żywność prozdrowotna. Innymi słowy zajmujemy się większością globalnych problemów ludzkości. Mamy doświadczenie i potencjał, a dzięki Centrum zdobędziemy supernowoczesną infrastrukturę, żeby szukać ich rozwiązania – wyjaśnia nam prof. Tadeusz Trziszka, rektor UPWr.
Dodaje, że we współpracy z przedsiębiorcami i samorządowcami mogą pobudzić rozwój gospodarczy, a także dostarczyć nowych technologii. – Tylko w  ten sposób można budować konkurencyjną przewagę regionu, a co za tym idzie wpływać na jakość życia jego mieszkańców – tłumaczy prof. Tadeusz Trziszka.

Zyskają też studenci

Na realizacji CIT mają zyskać także studenci i doktoranci UPWr.
Trwają właśnie procesy, które docelowo mają doprowadzić do zmiany sposobu kształcenia – zwłaszcza studenci drugiego stopnia mają być włączani do zespołów badawczych, a prace dyplomowe w znacznie większym niż dotychczas stopniu będą odpowiedzią na konkretne gospodarcze problemy – precyzuje rektor.

CIT współgra z Zieloną Doliną

Choć Centrum Innowacyjnych Technologii powstaje niezależnie od programu "Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia" (pisaliśmy o nim w październiku ubiegłego roku) to jest z nim związane.
Ten społeczno-gospodarczy program zakłada rozwój w regionie szeroko pojętego BIO-biznesu, w tym produkcji żywności o prozdrowotnych walorach. Taka gospodarka może rozwijać się tylko w oparciu o transfer wiedzy, która powstaje na uczelniach – mówi Jolanta Cianciara, rzeczniczka prasowa UPWr.
Nazywa CIT skrótowo "wielkim laboratorium", w którym naukowcy będą wypracowywać nowe rozwiązania gospodarcze. – W tej sytuacji powinno stać się doskonałym instrumentem realizacji wielu celów programu, choć możliwości (i zamiary) wykorzystania tej innowacyjnej infrastruktury są znacznie szersze – zapowiada Jolanta Cianciara.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Panattoni buduje Wrocław Campus 39 – firmy e-commerce wynajmują. Powstanie wiele nowych miejsc pracy
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, rozkręca największą na Dolnym Śląsku i...
W centrum Warszawy trwa budowa 155-metrowego wieżowca Skysawa [FILM]
Polski Holding Nieruchomości S.A. buduje w Warszawie przy ulicy Świętokrzyskiej 36 kompleks biurowo-...
Sprawniejsze przejazdy koleją z Wrocławia w kierunku Jelcza i Opola. Rusza modernizacja mostów i wiaduktów
Sprawniej pojadą pociągi i zwiększą się możliwości przewozowe na trasie z Wrocławia przez Siechnice...
Kraków: Trwa budowa kolejnego biurowca w kompleksie High5ive [ZDJĘCIA]
W samym centrum stolicy Małopolski, przy ulicy Pawiej w pobliżu Dworca Głównego PKP i Galerii Krakow...
W Warszawie powstaje nowy Dworzec Zachodni [FILM]
Postępuje przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. Prace prowadzone są przez całą dobę. Przebudowa zape...
Dolny Śląsk: Ruszył nabór wniosków na dotacje dla zabytków
Zabytki od lat stanowią dumę i znak rozpoznawczy Dolnego Śląska. Zarząd Województwa Dolnośląskiego p...
Dolny Śląsk: Niemiecka firma Eberspächer rozbudowała po raz kolejny fabrykę pod Oławą
27 maja 2021 roku miała miejsce uroczystość oddania do użytku najnowszej, trzeciej hali produkcyjnej...
Aldi otwiera dziewiąty sklep we Wrocławiu [ZDJĘCIA]
Rusza nowe centrum handlowe we Wrocławiu. W jego ramach zostanie otwarty dziewiąty sklep niemieckiej...
Sprzedaż III etapu osiedla Przy Alejach w Gdańsku rozpoczęta
Develia, jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce, wprowadza do sprzedaży III etap o...
Państwo planuje sprzedaż blisko 18 ha pod aktywność gospodarczą pod Środą Śląską
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa za nieruchomość położoną tuż za zakładem produkującym szyby dla b...