Zabytkowe kamienice przy ulicy Szczytnickiej odzyskają dawny blask. Ruszył remont Adamiczka.Broma

Zabytkowe kamienice przy ulicy Szczytnickiej odzyskają dawny blask. Ruszył remont

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Trzy zabytkowe, zniszczone kamienice przy ul Szczytnickiej nie podzielą losu wielu im podobnych przedwojennych obiektów we Wrocławiu i nie zostaną wyburzone. Dzięki prywatnemu inwestorowi odzyskają swój blask. Zostaną poddane rewitalizacji i gruntownemu remontowi. Właśnie rozpoczęły się pierwsze prace.

Przypomnijmy, 9 grudnia 2020 r. Gmina Wrocław sprzedała trzy przedwojenne, zabytkowe kamienice przy ul. Szczytnickiej (nr 29, 29a, 31). Przetarg wygrała firma WR Home sp. z o.o. z miejscowości Ząbki pod Warszawą. Firma WR Home jest powiązana z WRI Investment sp. z o.o. sp. k. (White Red Investment), która zajmuje się inwestycjami komercyjnymi i mieszkaniowymi oraz zakupem nieruchomości.

Powierzchnia działki wynosi 1060 mkw. Nieruchomość zabudowana jest trzema budynkami mieszkalno-usługowymi w zabudowie zwartej kamienicowej, obiektem gospodarczym usytuowanym na zapleczu ul. Szczytnickiej 31 oraz budynkami gospodarczymi w zabudowie szeregowej o łącznej powierzchni zabudowy ok. 668 mkw., przeznaczonymi do remontu. Budynki mieszkalno-usługowe posiadają pięć kondygnacji nadziemnych i piwnice. Kamienice ujęte są w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia.

Adamiczka.Broma

Jedną z kamienic zajmował Squat Pandemia. Nowemu właścicielowi udało się jednak dało usunąć aktywistów i ruszyć z pierwszymi pracami w budynkach. Jak informuje nas inwestor, trwają prace nad oczyszczeniem wnętrz. Zabezpieczono także dach. Zdarto również tynki, instalacje, powyciągano okna. Dokonano wymiany nadproża i stropów.

– Z naszych licznych doświadczeń wynika, że restaurowanie budynków, szczególnie zabytkowych, jest procesem o wiele bardziej złożonym niż budowa realizowana od podstaw dlatego też dokładne przygotowanie tej inwestycji jest dla nas tak ważne — informuje nas Daniel Balla, Prezes Grupy WRI Investment.

Według projektu, w kamienicach powstaną trzy windy, dla których przygotowano już miejsce wewnątrz. Równolegle prowadzone są prace przy wystroju wnętrz. Inwestor planuje też zachowanie cegieł, w tych miejscach w których będzie zachowana w dobrym stanie. Elewacja i balkony kamienic podlegają ochronie konserwatorskiej i zostaną pieczołowicie odnowione. Odrestaurowane będą balustrady balkonów a także drewniane poręcze schodów i podstopnice znajdujące się na trzech klatkach wewnątrz budynków.

Adamiczka.Broma

– Zaplanowany przez nas remont ma przywrócić funkcję mieszkalną zakupionych przez nas kamienic. Podział i układ mieszkań będzie wyglądać inaczej niż pierwotnie. Za projekt odpowiada wrocławska pracownia Adamiczka.Broma. Projekt został tak opracowany przez architektów, by dostosować lokale znajdujące się w zabytkowych, XIX-wiecznych kamienicach do dzisiejszych realiów i potrzeb — wyjaśnia nam Artur Rostocki, pełnomocnik inwestora.

W trzech kamienicach będzie łącznie 57 mieszkań i 3 lokale usługowe. Każda z kamienic będzie posiadała własną klatkę schodową i windę. Planowane są kawalerki oraz mieszkania 2 i 3 pokojowe, o metrażach od 27 do 57 mkw. Oprócz mieszkań w parterach pojawią się lokale usługowe. Powierzchnia użytkowa całej inwestycji wynosić będzie 2475 mkw.

REKLAMA
Adamiczka.Broma

Przedstawiciele inwestora liczą także, że wkrótce zostanie wyremontowana ulica Szczytnicka, która łączy zabytkowy Ostrów Tumski z dzielnicą studencką. Rewitalizacja kamienic powinna zakończyć się w 2023 r.

Filip Heliasz - facebook.com/Wrocław-Inwestycje-budowlane-112986746855263/
Filip Heliasz - facebook.com/Wrocław-Inwestycje-budowlane-112986746855263/
Filip Heliasz - facebook.com/Wrocław-Inwestycje-budowlane-112986746855263/
Urząd Miejski we Wrocławiu

Firma WR Home sp. z o.o., która zakupiła nieruchomość przy ul. Szczytnickiej jest powiązana z WRI Investment sp. z o.o. sp. k. (White Red Investment), która zajmuje się inwestycjami komercyjnymi i mieszkaniowymi oraz zakupem nieruchomości. We Wrocławiu przygotowuje od pewnego czasu dużą i prestiżową inwestycję tuż przy Dworcu Głównym PKP, na terenie najstarszego dworca kolejowego w Polsce - Dworca Górnośląskiego i terenu odkupionego od Poczty Polskiej przy ul. Małachowskiego 11.

fot. Jakub Zazula

Koncepcja zagospodarowania terenu dla rejonu Małachowskiego, jest obecnie zmieniana tak żeby uzyskać aprobatę miejskich urbanistów. I wkrótce zostanie zaprezentowana.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Raff(gość)
Super wiadomość przepiękne kamienice dobrze że już nie będą mieszkać tam skłodowscy bravo Wrocław
REKLAMA