Jeszcze w tym roku powinna ruszyć budowa nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ulicy Równoległej w Częstochowie. Inwestycja o roboczej nazwie Sport Park to przede wszystkim długo oczekiwany aquapark, ale również klub fitness oraz korty tenisowe i squasha. Ta część ma powstać do końca 2014 roku. W przyszłości przy obiekcie będzie funkcjonować pole golfowe i Akademia Golfa.
Inicjatorem przedsięwzięcia w częstochowskiej dzielnicy Ostatni Grosz jest Jan Olczyk, prezes miejscowego Przedsiębiorstwa Budowlanego OKAP, natomiast autorem projektu jest jego syn Przemysław.
- W grudniu złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wystartujemy z pracami jeszcze wiosną tego roku. Pierwszy etap inwestycji chcemy zakończyć w przyszłym roku – podkreśla Jan Olczyk, prezes firmy OKAP.
W przeciągu dwóch lat w okolicach ulicy Równoległej ma powstać aquapark składający się z pięciu basenów, w tym sportowego o wymiarach zgodnych w wymogami Polskiego Związku Pływackiego – 25x17 metrów oraz dwóch przeznaczonych dla dzieci. Całość uzupełni zjeżdżalnia, sauna, jacuzzi i gabinety kosmetyczne. Projekt uwzględnia także budowę strefy wellness oraz fitness clubu ze specjalną siłownią dla kobiet.
Drugi budynek zostanie zagospodarowany na klub tenisowy oraz squasha. Do dyspozycji miłośników tenisa ziemnego będzie osiem kortów – dwa halowe z homologacją Polskiego Związku Tenisowego oraz sześć zewnętrznych. Z kolei dla fanów squasha przewidziano 4 certyfikowane korty.
Na terenie kompleksu powstanie również kawiarnia i pro shop oraz parking na 200 miejsc postojowych i ze stanowiskami dla autokarów.
Po zakończeniu tej fazy budowy kompleksu inwestor przewiduje jego rozbudowę o hotel oraz pola gry do badmintona. Ponadto na tym etapie na 14 hektarach ziemi nad Wartą, należących do Oczyszczalni Ścieków „Warta” (wkład własny w ramach podjętej z firmą OKAP współpracy), zostanie zaaranżowane pole golfowe wraz z Akademią Golfa. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania teren ten nie jest przeznaczony pod zabudowę.
Inwestor nie chce zdradzić dokładnych kosztów budowy kompleksu, jednak szacuje się, że wyniosą one kilkadziesiąt milionów złotych. Część środków ma zostać pozyskana z funduszy unijnych. Prawdopodobnie będzie to dofinansowanie w ramach inicjatywy JESSICA (Joint European Suport for Sustainable Investment in City Areas), wspierającej inicjatywy trwałe na obszarach miejskich.