DODAJ

Jak będzie wyglądało nowe Muzeum Śląskie?

Budynki użyteczności publicznej / Katowice
Jak będzie wyglądało nowe
graviteo
2012-03-12 15:22:21

Zupełnie nowe sale ekspozycyjne, innowacyjne sposoby ekspozycji, nowoczesne metody aranżacji. To wszystko zobaczą goście nowej siedziby Muzeum Śląskiego już w 2013 roku.

Jak będzie wyglądała, już dzisiaj możemy obejrzeć dzięki prezentacji pokazującej przestrzenie ekspozycyjne wystaw stałych i czasowych. Film rozpoczyna się falą spadających klocków układających się w plan ekspozycji mieszczących się we właśnie powstającym budynku znajdujących się prawie w całości pod ziemią. W łatwej identyfikacji poszczególnych ekspozycji, jakie zostaną zaprezentowane zwiedzającym, mają pomóc różne kolory podporządkowane określonym wystawom. I tak: granatowy to zbiory malarstwa polskiego od 1800 do 1945 roku, czerwony - malarstwo polskie po 1945 roku, zielony - plastyka nieprofesjonalna, żółty -  eksponaty Centrum Scenografii Polskiej, niebieski - prezentacja o Historii Górnego Śląska, biały - śląska sztuka sakralna, wreszcie różowy reprezentuje wystawy czasowe.


Duże sale i przestrzenne korytarze oddają ogrom nowego budynku Muzeum Śląskiego. Ogólna aranżacja wnętrz jest jednak tylko symboliczna i ma odzwierciedlać tematy wystaw, z którymi spotkamy się podczas zwiedzania. Na końcu filmu widzowie zobaczą futurystyczną wizje całej panoramy zmodernizowanego i przystosowanego na potrzeby kulturalne terenu, który jeszcze dziś kojarzy się z dawną kopalnią Katowice. Film można zobaczyć na stronie internetowej, w holu głównym muzeum, a goście Magazynu Kulturalnego mają go okazję wypatrzeć w oknie księgarni. Prezentację stworzyła firma Info Express z Łodzi.


 


autor: Magdalena Pawlica


źródło: Muzeum Śląskie